20 czołgów, które okazały się fiaskiem
Stworzenie nowego czołgu to nie lada wyzwanie dla projektantów. Wymaga to wielu wyrzeczeń i czasu, i nie zawsze kończy się powodzeniem. Jednakże to, co w normalnym życiu uznano za porażkę, w grze World of Tanks sprawdza się całkiem nieźle. Przed Wami lista 20-stu takich pojazdów, według Wargaming:
1. M7 Medium Tank
Oryginalnie zaprojektowany jako czołg lekki, w celu zastąpienia M3 i M5 Stuart., ostatecznie stał się pojazdem średnim, porównywalnym do Shermana. Główną fabryką, która zajmowała się tym pojazdem, była ta w Bettendorf, w stanie Iowa. Po wielu perturbacjach z doborem dział i wieży, z zamówienia 3000 sztuk, fabrykę opuściło tylko 7 sztuk. Powodem była gorsza jakość wykonania, w porównaniu do M4 Sherman.
2. Covenanter
Brytyjski czołg pościgowy z okresu II wojny światowej. Pierwsze seryjne czołgi trafiły latem 1941 r. do brytyjskiej 1 Dywizji Pancernej, a później do formującej się 9 Dywizji Pancernej. Czołgi ze, względu na ciągłe problemy z systemem chłodzenia, nigdy nie były używane bojowo – służyły tylko do szkolenia. Nie trafiły one również do Afryki poza 4 egzemplarzami, które wysłano w celach doświadczalnych. Obecnie ostał się tylko jeden pojazd, którego odnaleziono zakopanego w stercie błota i ziemi. Prawdopodobnie załoga, nie wytrzymując nerwowo, chciała pozbyć się felernego pojazdu po cichu.
3. T-23 Medium Tank
Amerykański, prototypowy czołg średni, opracowany podczas II wojny światowej, będący pierwszym z serii pojazdów (T20, T22, T23). Pojazd ten powstał w celu zastąpienia czołgów M4 Sherman. Łącznie zbudowano 250 czołgów typu T23, które jednak nigdy nie trafiły do służby. Głównym powodem zaprzestania prac nad tym pojazdem był ciągłe problemy z elektryczną przekładnią.
4. AC1 Sentinel
Czołg australijski z okresu II wojny światowej opracowany w obliczu groźby inwazji japońskiej. Do powstania tego wozu przyczynił się też fakt, że Brytyjczycy we wczesnej fazie wojny na Pacyfiku nie posiadali żadnych rezerw pancernych, które mogliby odesłać do Australii. W rezultacie powstał czołg zdolny z powodzeniem nawiązać walkę z dowolnym czołgiem japońskim. Mimo, że na czołg było spore zapotrzebowanie, a i pierwsze testy wypadały obiecująco, zaprzestano szybko produkcji. Powodem było przekalkulowanie całej inwestycji – mądrym głowom wyszło z liczb, że taniej będzie zakupić pojazdy typu M3 czy Matilda II, zamiast bawić się w konstruowanie czołgu od zera.
5. M6 Heavy Tank
Prace projektowe nad nowym czołgiem ciężkim, wstępnie oznaczonym jako T1, rozpoczęto już w 1939. W 1940 zdecydowano, że głównym uzbrojeniem czołgu będzie długolufowa armata 76-mm umieszczona w wieży wraz z działem kalibru 37 mm. W lutym 1941 zbudowano cztery prototypy – każdy z nich miał inną konstrukcję kadłuba i inny układ napędowy. Wybudowano 40 egzemplarzy czołgu. Posłużyły one jednak tylko do prób i nie wzięły udziału w wojnie. Głównym problemem był transport 60-cio tonowego kolosa przez Atlantyk, a następnie przez Europę.
6. TOG II*
Brytyjski prototypowy czołg superciężki, opracowany w początkowej fazie II wojny światowej. Podczas projektowania pojazdu zakładano, że wojna przybierze formę wojny pozycyjnej, w związku z czym czołg przystosowano do przekraczania okopów oraz wspierania nacierającej piechoty. Zbudowano tylko jeden, prototypowy egzemplarz pojazdu, znajdujący się obecnie w Bovington Tank Museum.
7. MAUS
Czołg superciężki konstrukcji niemieckiej z okresu II wojny światowej. Na podstawie ekstrapolacji oznaczeń niemieckich czołgów nazywany czasem PzKpfw VIII. Wyprodukowano tylko dwa egzemplarze czołgu Maus – prototypy: V-1 (miał obciążnik zamiast wieży) i V-2 (miał kompletną wieżę). Pojazd ten był typowym przykładem przerostu formy nad treścią.
8. MTLS-1G14
Czołg ten jest tak przegięty, że nie ma możliwości dostania go na żadnym serwerze. W rzeczywistości zakład badania i testów armii USA nazwał go „całkowicie niewiarygodnym, mechanicznie i strukturalnie niestabilnym, słabym i wyposażonym w niezadowalające uzbrojenie.”. Jak na tyle epitetów, w grze radzi sobie całkiem nieźle.
9. Panther II
Panzerkampfwagen V „Panther II” – nazwa programu rozwojowego czołgu III Rzeszy podczas II wojny światowej. Była to mocniej opancerzona wersja alternatywna czołgu PzKpfw V Panther, rozwijana równolegle z odmianą standardową od stycznia do maja 1943 roku, ale ostatecznie nie wprowadzona do produkcji. Do anulowania badań nad Panterą 2 przyczyniły się spostrzeżenia inżynierów, którzy po wyprodukowaniu prototypowego kadłuba, stwierdzili, że łatwiej będzie pozmieniać trochę kąty i ilość warstw stalowej blachy na istniejącym modelu, niż budować wszystko od zera.
10. T14 Heavy Tank
Czołg ciężki z okresu II wojny światowej projektowany wspólnie przez Amerykanów i Brytyjczyków. Pojazd posiadał wiele elementów zaczerpniętych z czołgu średniego M4. Miał jednak pogrubiony pancerz i nowy silnik typu Ford. W marcu 1942 Brytyjczycy zamówili 8500 sztuk tego czołgu. Dwa prototypy powstały dopiero w 1943 roku. Jeden z nich został wysłany na Wyspy, drugi został na rodzimej ziemi, w celu testowania i badania. Próby wykazały jednak usterki zawieszenia.
11. Heavy Tank No. VI
Japończycy zapłacił ponad pół miliona Reich-marek za 55-tonowego Tygrysa. Był tylko jeden problemik – nie było sposobu na przetransportowanie go z Niemiec do Japonii. Podjęto taką próbę, używając łodzi podwodnych o pojemnych ładowniach, ale nie przyniosło to żadnego skutku.
12. Panther/M10
Podczas przygotowywania Ottona Skorzeny z 150 Brygadą Pancerną do ofensywy w Ardenach, cztery czołgi Panther zostały przebrane wizualnie na amerykańskie niszczyciel czołgów M10. Miało to pomóc w dostaniu się niezauważonym za linię frontu. Wszystkie zostały jednak wykryte i zniszczone. Historycy oceniają, że Otto więcej by osiągnął, posyłając w bój zwykłe Pantery.
13. M22 Light Tank
Amerykański lekki czołg z okresu II wojny światowej przeznaczony dla oddziałów powietrznodesantowych. Czołgi typu „Locust” nie zostały nigdy użyte bojowo przez armię amerykańską. Nie posiadała ona odpowiedniego samolotu ani szybowca do ich transportu w warunkach bojowych. Z trudem można je było przewozić (po zdjęciu wieży) pod kadłubem samolotu transportowego Douglas C-54 Skymaster, ale ponieważ montaż czołgu po transporcie zajmował 3,5 godziny, i z tej możliwości nie skorzystano.
14. Type 97 Chi-Ha
Japoński czołg średni z okresu II wojny światowej. W latach 1938 i 1939 jednostki uzbrojone w czołgi Typ 97 wzięły udział w walkach nad jeziorem Chasan i rzeką Chalchyn gol. Starły się tam z radzieckimi czołgami T-26 i BT. Walki te wykazały, że używane przez Japończyków armaty czołgowe są przestarzałe i nie są w stanie skutecznie zwalczać pojazdów opancerzonych. Problemem było także przegrzewanie się silników.
15. T40
Amerykański prototypowy niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej, opracowany na podwoziu czołgu M3 Lee. W kwietniu 1942 roku pojazd trafił do produkcji, otrzymując oznaczenie M9. Produkcja została przerwana w sierpniu na rzecz opracowanego w tym czasie niszczyciela czołgów M10. Łącznie zbudowano 28 z 50 zamówionych egzemplarzy.
16. ARL 44
Francuski czołg ciężki, pierwszy czołg opracowany we Francji po zakończeniu II wojny światowej. Prototyp czołgu został opracowany w wytwórni Atelier de Rueil (ARL) i otrzymał oznaczenie ARL 44. Wyposażono go w wieżę typu ACL 1 z armatą kal. 76 mm. Stwierdzono jednak, że jest ona zbyt słaba. Dlatego też do produkcji seryjnej w 1947 roku wprowadzono czołg wyposażony w wieżę typu Schneider z armatą morską DCA45 kal. 90 mm. Produkcja trwała do 1950 roku i została zakończona wobec braku silników. Zbudowano 60 czołgów ARL 44.
17. SOMUA S35
Francuski czołg średni kawalerii z okresu II wojny światowej, oficjalnie oznaczony Char 1935 S. Czołg Somua S-35 powstał w odpowiedzi na wymagania dowództwa francuskiej kawalerii z czerwca 1934 roku na czołg bezpośredniego wsparcia, mający być podstawowym pojazdem uderzeniowym jednostek kawalerii zmechanizowanej. Reklamowany jako najlepszy na świecie czołg na początku II wojny światowej, w rzeczywistości nie był taki cacy. Wieżyczka jednoosobowa całkowicie przyćmiła inne zalety pojazdu, jak szybkości i opancerzenie. Dodatkowo, w wyniku prób francuska komisja techniczna uzbrojenia (Commission de Vincennes) przekazała firmie SOMUA zalecenia, dotyczące koniecznych zmian w konstrukcji czołgu. Wskazywały one konieczność poprawy układu przeniesienia napędu, chłodzenia silnika i wentylacji przedziału bojowego oraz zmiany gąsienic z drobnoogniwowych na model o większych ogniwach. Jednym słowem – lipa.
18. Tiger (P)
Prototyp niemieckiego czołgu ciężkiego z okresu II wojny światowej zaprojektowany przez Ferdinanda Porsche. Pojazd ten był, zasugerowanym przez Hitlera, rozwinięciem modelu Porsche – VK 3001 (P). Führer zalecił kilka zmian: zwiększyć pancerz przedni do 100 mm (pancerz boczny nadal miał 60 mm), zachować armatę 88 mm KwK ale zwiększyć penetrację do 100 mm na odległość 1500 metrów oraz kontynuować jednocześnie rozwój projektów Dr. Porsche i Henschel tak aby po 6 prototypów było gotowych latem 1942 roku. Obydwie wersje zostały zaprezentowane Hitlerowi w jego urodziny, 20 kwietnia 1942 roku. Testy wykazały, że Tiger (P) był daleki od ideału, wdrożono modyfikacje, ale żaden z problemów technicznych nie został w pełni rozwiązany. W lipcu 1942 obydwa czołgi znowu poddano testom. Model Porsche – VK 4501(P) miał wieżę zamontowaną z przodu. Czołg okazał się porażką, głównie przez awarie silnika i większą długość niż konkurent, co sprawiło, że był mniej mobilny. Niestety, Porsche już wcześniej rozpoczął produkcję 90 podwozi Tygrysa (P), ale ponieważ przegrał kontrakt, wszystkie egzemplarze zostały użyte do budowy ciężkiego niszczyciela czołgów Ferdinand.
19. T-28
Czołg średni konstrukcji radzieckiej z okresu przed II wojną światową. Związek Radziecki był jedynym krajem, który chciał uruchomić produkcję pojazdów z wieloma wieżyczkami. W ramach testów powstał T-28 i jego starszy brat T-35. Ogółem wyprodukowano 503 takie maszyny. Czołgi T-28 brały udział w agresji na Finlandię. Uczestniczyły także w agresji na Polskę w liczbie 203 czołgów i w walkach z Japończykami w 1939. W czasie wojny z Finlandią, czołg używany był głównie do niszczenia fińskich bunkrów. Okazało się wówczas, że opancerzenie T-28 jest zbyt cienkie. Z tego powodu przedni pancerz został pogrubiony z 50 mm do 80 mm. Czołgi brały też udział w pierwszej fazie wojny z Niemcami. 1 czerwca 1941 Armia Czerwona miała jeszcze 481 sztuk T-28. Po opracowaniu i wdrożeniu do produkcji czołgu T-34 zaprzestano wytwarzania T-28. Kilka ocalałych pojazdów walczyło w lecie 1944 w składzie 90. pcz.
20. T-55
A, taki tam żarcik 😉
żródła: worldoftanks.com oraz wikipedia.org
Niedawno był program na national geographic o czołgach tygrysach i o maus-ie
Tiger P nie był aż takim niewypałem ze względu na użycie w nim wielu innowacyjnych rozwiązań jak na przykład napęd hybrydowy.
„Niestety, Porsche już wcześniej rozpoczął produkcję 90 podwozi Tygrysa (P), ale ponieważ przegrał kontrakt, wszystkie egzemplarze zostały użyte do budowy ciężkiego niszczyciela czołgów Ferdinand.”
To jest nieprawda.
1 z Tygrysow sluzyl jako pojazd dowodzenia w orginalnej konfiguracji, i nie pamietam czy 2 czy 3 zostaly przerobione jako pojazdy ratunkowe (Bergepanzer)