9.15.1 – modele HD, cz. III
Ostatnia już dawka oficjalnych renderów HD 😉
MT-25
Propozycja lekkiego pojazdu kołowo-gąsienicowego. Projekt ukończono w lutym 1943 roku. Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem była konstrukcja podwozia. Koła nachodziły na siebie, a napęd był przekazywany na nie wszystkie. Nie wyprodukowano żadnych prototypów.
(Kliknij, aby powiększyć)
Pz. Kpfw. III Ausf. J
Od wersji E otrzymał „klasyczne” zawieszenie. W sumie od grudnia 1938 do lutego 1943 roku wyprodukowano 4958 czołgów i 321 pojazdów dowodzenia.
(Kliknij, aby powiększyć)
Rhm.-Borsig Waffenträger
Zaprojektowany przez firmę Rheinmetall-Borsig jako specjalny pojazd do przewożenia artylerii, który oprócz tej funkcji był również zdolny do ostrzału z poziomu podwozia. Jego twórcy wykorzystali zawieszenie niszczyciela czołgów typu Hetzer. Pojazd był w produkcji od końca 1942 roku do połowy 1944, jednak przerwano ją na rzecz projektu Ardelt ze względu na skomplikowaną budowę, wysokie koszta i bardzo dużą wagę tego modelu.
(Kliknij, aby powiększyć)
SU-100M1
Opracowany w Zakładach Przemysłu Ciężkiego na Uralu na bazie maszyny T-34-85. Przedział bojowy umieszczony był w tylnej części tego pojazdu. Maszyna nie weszła jednak nigdy do produkcji, ponieważ wybrano inny projekt, SU-100M-2 opracowany na bazie czołgu T-44.
(Kliknij, aby powiększyć)
SU-100Y
Pojazd opracowany na podstawie projektu czołgu ciężkiego T-100. Jego przeznaczeniem miało być niszczenie wrogich umocnień i pojazdów. Wyprodukowano tylko prototyp (w marcu 1940 roku). Pojazd nie wszedł do produkcji seryjnej.
(Kliknij, aby powiększyć)
T-34-1
W 1954 rząd chiński rozważał zasadność uruchomienia produkcji T-34-85 w tym kraju. W tym samym czasie chińscy inżynierowie zaproponowali rozwiązanie alternatywne: T-34-1. Bazował on na klasycznym T-34-85, ale zmodyfikowano w nim zawieszenie i system przeniesienia napędu, co dało mniejszą masę i niższy kadłub. W 1954 powstało kilka projektów pojazdu z rozmaitymi wieżami i uzbrojeniem, jednak nigdy nie zbudowano prototypu.
(Kliknij, aby powiększyć)
T57 Heavy Tank
Projekt ciężkiego czołgu z wieżą oscylacyjną i automatycznym mechanizmem ładującym. Opracowywany od 1951 roku. Do 1957 roku zbudowano eksperymentalne wieże dla armat kalibru 120 mm i 155 mm. Projekt jednak okazał się nieudany i prace nad nim zostały przerwane.
(Kliknij, aby powiększyć)
Waffenträger auf Pz. IV
Niszczyciel czołgów stworzony w 1944 na bazie czołgu PzIV. Prace nad nim przerwano na rzecz podobnego projektu opartego o model Krupp Waffentrager 12.8 cm PaK 44 pochodzenia czeskiego. Pojazd ten zaistniał więc tylko na papierze.
(Kliknij, aby powiększyć)