Polski BWP-1M Puma w Armored Warfare
Jednym z pojazdów które pojawia się w Aktualizacji 0.13 będzie BWP-1M Puma. Ta zmodernizowana wersja BWP-1 znajdzie się na 4 poziomie.
Bojowy wóz piechoty BWP-1 to produkowana na licencji wersja oryginalnie radzieckiego BMP-1. Narodziny BMP-1 w armii radzieckiej były dość skomplikowane i stanowiły przejście od roli „bojowej taksówki” (lekko opancerzonego pojazdu transportującego żołnierzy na linię frontu) do wsparcia ogniowego dla transportów wojska i rozwinięcia amfibijnych zdolności pojazdu – zapotrzebowanie to wynikało z doświadczeń zebranych podczas II wojny światowej, podczas której Armia Czerwona zmuszona była przemierzać rzeki i inne zbiorniki wodne, w tym często pod ostrzałem. ZSRR produkował pojazd od 1966 do 1988 roku, przy czym z taśm produkcyjnych zjechało łącznie ponad 20 tysięcy egzemplarzy, co sprawiło, że BMP-1 wciąż jeszcze należy do najczęściej używanych bojowych wozów piechoty. Oprócz radzieckiej produkcji BMP-1 był produkowany w innych krajach na licencjach.
Historia jednego szczególnego, produkowanego na licencji BWP-1 sięga korzeniami – podobnie jak innego transportera opancerzonego, OT-64 – w Czechosłowacji. W 1966 roku Czechosłowacja i Związek Radziecki podpisały umowę, dotyczącą produkcji BMP-1. Pierwsze pojazdy zjechały z taśm montażowych w 1968 roku. BMP-1 (pod oznaczeniem BVP-1, „bojový vůz pěchoty”) był masowo produkowany na Słowacji (Podpoliańskie STROJARNE Detva i ZTS Dubnica nad Wagiem) od 1970 do 1987 roku, przy czym łącznie wyprodukowano 17295 (z wyłączeniem specjalistycznych wersji BMP-1) egzemplarzy pojazdu. Tym samym Czechosłowacja stała się głównym producentem BMP-1/BVP-1 w krajach Układu Warszawskiego
Polska nigdy nie produkowała BMP-1 na własną rękę. Władze PRL zakupiły BVP-1 od Czechosłowacji i zmieniły jego oznaczenie na BWP-1. Pierwsze pojazdy dostarczono Polsce w 1973 roku. Rozchodziło się przy tym o dwie dostawy:
- Pierwsza obejmowała 629 pojazdów, dostarczonych w latach 1973-1980.
- Druga składała się z 668 pojazdów, dostarczonych Polsce w latach 1981-1988.
Początkowo Polska planowała produkować BMP-1 w Hucie Stalowa Wola (odnośne plany produkcji zatwierdzono w 1967 roku). Pojazdy miały być produkowane pod oznaczeniem TB-40 (TB = „transporter bojowy”). Choć zgodnie z polskimi źródłami importowano z ZSRR 85% planów montażowych oraz 70% szczegółowych szkiców i ponadto przygotowano miejsce produkcji (na co wydano 600 tysięcy złotych), w 1969 roku pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Władysław Gomułka odwołał cały program z uwagi na zbyt wysokie koszty produkcji. Polska rozważała wspólną produkcję pojazdu z Czechosłowacją, na co Czechosłowacja nie zgodziła się z uwagi na mało zachęcające doświadczenia z OT-64. BWP-1 wciąż jeszcze jest na wyposażeniu Wojska Polskiego.
BWP-1M “PUMA
BMP-1, który w swoim czasie stanowił zaawansowaną konstrukcję, w latach 80. i 90. XX wieku był już dość przestarzały, zwłaszcza w kwestii ochrony, w związku z czym podjęto się prób jego modernizacji. W latach 90. Wojsko Polskie poddało ocenie kilka prototypów. Rozwój ten zakończył się ulepszeniem kadłuba i powstaniem zmodernizowanej wersji pojazdu, zwanej BWP-1M Puma. Faktycznie projekt BWP-1M składał się z kilku etapów, w trakcie których wypróbowano różne wieże i uzbrojenie. Model wprowadzony w Armored Warfare składa się ze standardowej wieży BMP-1, wyposażonej w wyrzutnie granatów dymnych i laserowy system ostrzegania przed opromieniowaniem laserowym. Zwiększono w nim ochronę boków pojazdu poprzez dodanie dwóch fartuchów, osłaniających gąsienice. Dodano również pływaki mają na celu zwiększenie wyporności pojazdu i polepszenie jego amfibijnych możliwości. Ulepszono również elektronikę i łączność.
Pojazd z wieżą BMP-1 stanowi pierwszy etap rozwoju Pumy. W latach od 2001 do 2009 przetestowano na kadłubie Pumy kilka wież, w tym bezzałogowe wieże zagranicznych produkcji (w tym izraelską RCWS-30). Początkowo do standardu Pumy zamierzano zmodernizować sporą liczbę pojazdów BWP-1, zaś końcowy wariant prototypu miał być gotowy w kwietniu 2011 roku. Liczbę tych pojazdów jednakże stopniowo redukowano, a w październiku 2009 ostatecznie odwołano projekt na etapie prototypu ze względu na „niekorzystne wyniki testów”.
W Armored Warfare, BWP-1M Puma nie będzie można odblokować za pomocą standardowego systemu dilerów. Pojazd ten będzie można zdobyć w konkursach, podczas trwania promocji bądź w czasie spotkań z graczami. Puma w standardzie będzie posiadać polski kamuflaż.
STREAM – PREZENTACJA
W piątek o godzinie 21:30 na oficjalnym kanale twich Armored Warfare rozpocznie się prezentacja powyższego pojazdu. Poznacie jego historie oraz to w jaki sposób znalazł się na wyposażeniu najemników w Armored Warfare.
Maszyna pojawi się także u nas podczas streamu w przyszłą środę! Co więcej – będzie można ją przedpremierowo wygrać 🙂
Do zobaczenia na polu bitwy!
Powinni Pumie dać standardowe pociski 9M14 Malutka (z wyrzutnią prowadnicową – tuż nad działem, a nie rurową jak w BMP-1P).
Tak na marginesie oni nie spieprzyli polskich oznaczeń Można? Można
Hmmm… myślałem że w piątek na streamie będzie gameplay z PL-01 a tu taka niespodzianka 😀 Na 4 tierze bez wyrzutni rakiet? Będą musieli ją jakoś zbalansować bo BWP-1P jest taki sam tylko że ma wyrzutnie 😛