Chińskie pojazdy w 0.13
O chińskich czołgach mówił już MrJoker na swoim kanale YT: [KLIK]
Wraz z aktualizacją 0.13 do gry zawita długo oczekiwany trzeci diler Zhang Feng z czołgami podstawowymi chińskiej produkcji. Konkretnie do gry wjadą:
- Typ 59 (3 poziom)
- Typ 69-II (4 poziom)
- Typ 80-II (5 poziom)
- WZ-1224 (5 poziom premium)
- Typ 85-IIM (6 poziom)
- Typ 90-II (7 poziom)
- Typ 98 (8 poziom)
Nową linię można odblokować na dwa różne sposoby:
- Zadać określoną liczbę obrażeń w trybie PvP lub PvE z odległości 150 metrów od sojuszniczych pojazdów;
- Kupić WZ-1224, który automatycznie odblokowuje Typ 59.
Chińskie pojazdy są, ogólnie rzecz biorąc, dobrze zbalansowane i nie mają poważniejszych mankamentów. Choć ich armaty nie zadają obrażeń, jakimi mogą się pochwalić rosyjskie pojazdy z serii T, mocną stroną chińskich maszyn pozostaje dobra szybkostrzelność, skutkująca relatywnie dużymi obrażeniami na minutę. Pomimo faktu, że nie są tak dobrze uzbrojone i mobilne jak pozostałe czołgi podstawowe tego samego poziomu, chińskie pojazdy gwarantują zbalansowaną rozgrywkę i sprawują się dobrze.
Pierwotnie importowana wierna kopia radzieckiego T-54A, która trafiła do masowej produkcji w Chinach pod koniec lat 50. XX wieku, aby zastąpić starzejący się Typ 58 (czyli importowany T-34). Czołg podstawowy Typ 59 przeszedł stopniową modernizację, której efektem końcowym był czołg różniący się od oryginału. Model maszyny 3 poziomu pod wieloma względami przypomina wczesną wersję pojazdu – mamy tu na myśli adekwatną mobilność, bardzo korzystnie pochylony przedni pancerz, solidną wieżę i porządne działo kalibru 100 mm, zdolne do wystrzeliwania pocisków PP, PK i POB.
Typ 69 to zmodernizowany czołg Typ 59, który wyposażono w niektóre elementy czołgu średniego T-62, przechwyconego przez Chińczyków podczas radziecko-chińskiego konfliktu nad Ussuri w 1969 roku. Podstawowa wersja została wyposażona w liczne elementy poprzednika, z tą różnicą, że oryginalne działo D-10 kalibru 100 mm można zastąpić armatą gwintowaną L7 kalibru 105 mm, w rzeczywistości montowaną w pojeździe Typ 79. Typ 69 jest dobrze zbalansowanym czołgiem bez większych wad i powinien się dobrze spisywać w rękach większości graczy.
Typ 80 to prototyp drugiej generacji czołgów podstawowych, opracowanych w celu zastąpienia starzejącego się Typ 59, którego nawet zmodernizowana wersja w latach 70. ubiegłego wieku była przestarzała. Z poprzednikami Typ 80 dzieli korzystnie pochylony przedni pancerz i półkolistą wieżę, oryginalną armatę kalibru 100 mm zastąpiono natomiast działem gwintowanym kalibru 105 mm, porównywalnym z Royal Ordnance L7, zdolnym do wystrzeliwania pocisków PK, HEP i APFSDS. Pojazd można ulepszyć za pomocą zestawu dodatkowego opancerzenia i granatów dymnych.
Prototyp WZ-1224 to pierwszy chiński czołg premium. Powstał w latach 70. i był owocem kolejnej próby zastąpienia Typ-59 lepszym pojazdem. W przeciwieństwie do starszych chińskich pojazdów WZ-1224 nie ma odlewanej wieży i armaty gwintowanej. Wieża została zastąpiona spawaną konstrukcją, która w dużej mierze różni się od wież wcześniejszych chińskich czołgów. Miejsce starszego uzbrojenia zajęło radzieckie działo gładkolufowe 2A46 kalibru 125 mm z automatem ładowania. Czołg wyposażono oprócz tego w wielorakie zachodnie systemy (w tym potężny silnik Maybacha), zaś w kwestii zawieszenia zainspirowano się najwyraźniej serią amerykańskich pattonów. Choć pojazd był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy, testy nie wypadły pomyślnie z powodu licznych problemów związanych z automatycznym mechanizmem ładowania, wieżą i silnikiem. W Armored Warfare WZ-1224 jest mobilnym czołgiem podstawowym 5 poziomu o dobrej sile ognia. Ciekawą rzeczą jest wyposażenie go w co najmniej trzy uniwersalne sloty, dające duże pole do popisu.
Jedna ze zmodernizowanych odmian Typ 80. Do głównych zalet Type 85-IIM należy spawana wieża oraz działo gładkolufowe kalibru 125 mm z automatem ładowania. Czołg ma korzystnie pochylony pancerz i można go porównać z innym czołgiem podstawowym 6 poziomu – T-72A. W przeciwieństwie do rosyjskiego odpowiednika Type 85-IIM nie można wyposażyć w zestaw ERA, ale za to chiński czołg jest bardziej zwrotny, ma lepsze przyspieszenie i charakterystyki działa. Działo strzela amunicją PK i kinetyczną.
Pojazd w dużej mierze został zainspirowany T-72, a opracowano go na fali szoku wywołanego łatwością, z jaką amerykańskie siły zbrojne w Iraku zniszczyły ogromną liczbę czołgów radzieckiej produkcji, uchodzących dotychczas za sprawdzone. To pierwszy czołg chiński, wyposażony w modułowy pancerz i zestaw ERA. Wrażenie wywiera siła ognia oryginalnie chińskiej (aczkolwiek niezaprzeczalnie inspirowanej 2A46) armaty gładkolufowej kalibru 125 mm – czołg strzela standardowymi rodzajami pocisków (z wyjątkiem pocisków odłamkowo-burzących) i PPK. Choć Typ 90 nie trafił na uzbrojenie chińskiej armii, produkcja jego licencyjnej odmiany pod nazwą Al-Khalid ruszyła w Pakistanie.
Następny etap w rozwoju chińskich czołgów stanowi czołg podstawowy Typ 98. Zaprezentowany po raz pierwszy na paradzie wojskowej w 1999 roku w Pekinie, pojazd różni się znacznie od swych poprzedników. Przypomina wprawdzie T-72, ale ma spawaną wieżę. Główne uzbrojenie stanowi w pełni stabilizowana armata gładkolufowa kalibru 125 mm, strzelająca zarówno pociskami APFSDS, PK i POB, jak i pociskami rakietowymi. Pojazd został wyposażony we wszystkie środki ochrony, dostępne w Armored Warfare – zestaw ERA, SOA oraz granaty dymne. Typ 98 nie zapewnia tak dobrej ochrony jak T-90, ale jest zwrotniejszy i ma lepsze uzbrojenie (w tym lepszą depresję działa).
Mamy nadzieję, że nowe pojazdy przypadną wam do gustu. Do zobaczenia na polu bitwy!