Brytyjskie kontra francuskie – porównanie pojazdów kołowych
przez ToxicBotKEKW ·
Dowódcy!
Wraz z pojawieniem się nowej linii brytyjskich czołgów średnich francuskie czołgi lekkie przestaną być jedynymi pojazdami kołowymi w grze. Macie już możliwość wypróbowania tych nowo przybyłych w trwającym teście publicznym aktualizacji 1.22.
Dołączcie do nas i przyjrzyjmy się wspólnie pojazdowi X poziomu Concept No. 5, który niebawem wejdzie do gry, aby lepiej zrozumieć jego miejsce w World of Tanks. To druga linia pojazdów kołowych w drzewie technologicznym, więc porównamy ten pojazd z jego odpowiednikiem z wierzchołka francuskiego drzewa – czołgiem Panhard EBR 105.
Brytyjskie i francuskie czołgi kołowe: Omówienie
Polujesz na średniego zwierza czy jesteś zabójczym ninja?
- Brytyjskie kołowe czołgi średnie: Nowa gałąź brytyjskiego drzewa technologicznego zawiera sześć pojazdów. Trudno je zatrzymać i są niezwykle zwinne, ale bardziej polegają na swoich działach niż kołach. Mają ogólnie większe sylwetki niż ich francuscy kuzyni i nie są tak szybkie. Różne tryby jazdy zamieniono na nową mechanikę, która umożliwia skręcanie w miejscu, dzięki czemu łatwiej nimi kierować. Ich rola na polu bitwy to szybkie zapewnianie wsparcia ogniowego i pomoc drużynie w natarciu przy wykorzystaniu dużej mocy na tonę, dobrej celności działa, solidnego zasięgu widzenia i przyzwoitych uszkodzeń na strzał.
- Francuskie kołowe czołgi lekkie: Francuskie pojazdy kołowe zostały wprowadzone w aktualizacji 1.4 w lutym 2019 i przyciągnęły sporo uwagi dzięki swojej prędkości i zwinności. Pasują do wyobrażenia szybkich i zwinnych zwiadowców, którzy pojawiają się znikąd i prędko wycofują. Ich rola na polu bitwy to gromadzenie kluczowych danych dla drużyny, unikanie pocisków i wymanewrowywanie przeciwnika.
Concept No. 5 vs. Panhard EBR 105
Skoro już wiemy, z czym mamy do czynienia, czas zająć się tym, co konieczne – choć brytyjskie pojazdy należą do innej klasy niż francuskie, to od porównań nie da się uciec, a palące pytania wymagają odpowiedzi. Przyjrzeliśmy się szefom obu gałęzi i zestawiliśmy ze sobą ich słabe i mocne strony. Najkrócej mówiąc, to bardzo różne bestie, co mamy nadzieję wyraźnie pokazać, porównując następujące kategorie.
Kliknijcie ikony czołgów, aby zobaczyć ich charakterystyki.
Wyścig
Gdy słyszycie „pojazd kołowy”, myślicie o szybkości. Co prawda Panhard EBR 105 ma standardowo prędkość maksymalną 70 km/h, stosunek mocy do masy 42,35 KM/t i silnik o mocy 720 KM, ale nie lekceważcie też sprytu i zwinności debiutanta. Concept No. 5 wchodzi do gry z prędkością maksymalną 65 km/h, stosunkiem mocy do masy 25,2 KM/t i silnikiem o mocy 580 KM.
Szybki start do bitwy nie jest główną zaletą większości czołgów średnich i w tym przypadku brytyjskie pojazdy kołowe nie są wyjątkiem. Pamiętajcie, że Panhard dysponuje trybami podróżnym i szybkim, których Brytyjczyk nie posiada.
Rajd terenowy
Dobre przyspieszenie to jedno, ale który z pojazdów potrafi szybciej pokonać zdradliwe pole bitwy o różnych typach terenu?
Brytyjski czołg średni próbuje walczyć, ale EBR 105 coraz bardziej się oddala dzięki swojemu trybowi szybkiemu. Panhard ma też o wiele lepszy stosunek mocy do masy (42.35 KM/t w porównaniu do 25,2 KM/t).
Uszkodzenia „gąsienic”
Podobnie jak inne czołgi pojazdy kołowe mogą mieć uszkodzone gąsienice, co w ich przypadku oznacza zmniejszenie prędkości i chybotliwe opony. Sprawdzamy, który z testowanych pojazdów lepiej zniesie jedną czy dwie gumy i pozostanie w ruchu.
Francuski czołg lekki o ośmiu kołach toczy się trochę szybciej i trochę dłużej niż jego sześciokołowy, brytyjski rywal. Po trzech próbach staje się jasne, że czołgi lekkie stworzono tak, by zachowały mobilność w każdych warunkach dzięki lżejszemu pancerzowi i innych cechom dopasowanych do ich klasy. Warto też zaznaczyć, że Pandard „staje na nogi” po naprawach trwających 19,25 s; Concept potrzebuje na to 25,06 s.
Obrót o 360°
Poruszanie się w ograniczonej przestrzeni lub szybkie ucieczki z ciasnych pozycji to znana słabość pojazdów kołowych, które do tej pory nie mogły skręcać w miejscu jak pojazdy gąsienicowe. I tu wchodzą Brytyjczycy z nową mechaniką zawieszenia kołowego.
Concept wygrywa w tej kategorii, ponieważ nie ma szczególnych problemów z nawigowaniem po wąskich uliczkach na mapach miejskich czy z pośpiesznym odwrotem w trudnej sytuacji. Francuski czołg lekki musi wykonać uciążliwe zawracanie na trzy (co najmniej) albo szeroki skręt, aby obrócić się o 180 stopni.
Zadawanie uszkodzeń
Jasne, prędkość przydaje się podczas ucieczki, ale czasem nie da się uniknąć walki. Kto potrafi szybciej zdjąć przeciwnika? Czas sprawdzić imponujące działa dwóch testowanych maszyn.
Brytyjski czołg średni ze swoim potężnym działem kalibru 110 mm wprowadza na pole bitwy 430 uszkodzeń alfa, przyzwoitą celność, 260 mm penetracji i 2205 uszkodzeń na minutę, czym wygrywa z francuskim działem kalibru 105 mm serwującym mieszankę 390 uszkodzeń alfa, 190 mm penetracji i 1950 uszkodzeń na minutę. Concept jako czołg średni dysponuje większą niż Panhard siłą ognia, czym rekompensuje mniejszą mobilność i prędkość maksymalną.
Wnioski
Dzięki naszym próbom wykazaliśmy, że francuskie czołgi lekkie bezsprzecznie specjalizują się w szybkości i mobilności. Z kolei nowe brytyjskie czołgi średnie mają solidną przewagę, gdy chodzi o siłę ognia i skręcanie zawdzięczane mechanice zawieszenia kołowego. Tu nie da się po prostu powiedzieć, czyje kółka są lepsze.
Dołączcie teraz do testu publicznego aktualizacji 1.22, aby odkrywać pojazdy z nowej gałęzi brytyjskiego drzewa technologicznego. Kopnijcie je w opony, zabierzcie na przejażdżkę i sprawdźcie, który z nich najbardziej Wam odpowiada.
Do dzieła!
Pedałowcami grają tylko osobnicy mający wyjątkowo sprawną prawą rękę. Wcześniej musiała być długo ćwiczona.
Co to znaczy Pedałowcami? O czym mówisz, możesz wyjaśnić czy mówisz po prostu o swojej rodzinie?
IQ ci zabrakło? CyCe i ci co nie widzą świata oprócz tej gry, non stop obrażają słabszych graczy. Stanąłeś kiedyś w ich obronie? Zapytałeś się dlaczego pogardliwie nazywają ich pomidorami, amebami, kacperkami? Artyleria to baboki ( rozumiem , że od nazwa pochodzi od baby), więc kolejne hejtowanie. Ale o to nie zapytasz na forum, czy w swojej rodzinie. To jest już norma dla podobnych do ciebie. A może zostałeś zmanipulowany przez szerzących hejt CyCów? Właściwie to każdy z nich ma sporo za uszami, łącznie z Hallackiem-„dorwać baboka”, o takich Ryśkach to nawet szkoda wspominać, bo tam co chwilę leje się hejt na innych. Dlatego nie widzę powodu, żeby siedzieć cicho. Czasami trzeba coś nazwać po imieniu. Pedalowce to kołowce i grają nimi to osobnicy o wyjątkowo sprawnych kończynach górnych. Używanie mózgu zostało ograniczone do minimum ponieważ granie OP pojazdami takowej czynności nie wymaga( dotyczy równie czifka i ebolki). I jeszcze jedno, masz łeboniu swoją rodzinę? Jakbyś miał, to byś w życiu tak kogoś nie zaczepił.
chlop co sie rozpisal tak jakby kogos obchodzily przemyslenia pomidorka na temat gierki xD
Pytanie zasadnicze, czy koła brytoli też będą magicznie zbierać za „0” od Godzilli czy Jadźki?
trochę zbierają, ale podobnie do Lynx 6×6. Duży kadłub ułatwia trafienie, ale wyjątkowo moze zdarzyć się zebranie za 0 w kółko, ale nie jest to w takim stopniu, że prawie można na tym polegać. Raczej jako bonus, może się poszczęścić
Przekonalem sie na testowym o tym ze grajac concept’em mozesz zebrac w kolko z ap od lodowki za 0 xD
To porównanie nie ma sensu bo co koła?
Tylko dlatego że koła 😄 nic więcej ich nie łączy. To jak porównać Mausa do Tigera 1. Oba ciężkie ale to już zupełnie inna liga 😁
*mausa do amx 50b ;))
To coś nie ma podejścia do leoparda xD Kolejna linia prosto do śmieci.
Lepsza staba bo koła
CS chyba jednak lepszy
(63 nie csgo p)
A co ma CS do tego czołgu? CS jest szybszy, ma jakiś pancerz, ma DPM i kartoflane działo. Concept w wielu aspektach to jego przeciwieństwo. No ale WG wie lepiej, patrz: BZZZZZZZZ…
jak CS ma kartoflowe działo to ja jestem świętym mikołajem XD
koło uja mi to lata skoro MM co odpier… od 2 dni to ja prdle XD
Nie zdziwię się jak ta linia podzieli los Yoh’ów. Po czasie nikt nie będzie nimi grał.
Cicho… WG myśli, że jak da dużo czołgów z niskim DPM to bitwy magicznie się wydłużą.
IMO losu YOHów nie podzielą, bo w przeciwieństwie do tychże Brytole są przyjemne w rozgrywce przez działa. Działa YOHów sieją niemiłosiernie, pancerz wpuszcza wszystko, a te gąski, które mają być zaletą tak naprawdę tylko denerwują, bo przez to tracki naprawiają ci się o wiele dłużej (tutaj w sumie jest podobnie).