HJ-9: Czerwona Strzała
HJ-9, niszczyciel czołgów, Chiny, Era VI
Cechy:
- Doskonała mobilność
- Potężne pociski
- Termowizja
- Chowana wyrzutnia
- Lekkie opancerzenie
Na końcu lat 80. chińscy inżynierowie rozpoczęli prace nad potężniejszym PPK na bazie istniejącego pocisku HJ-8. Celem było stworzenie bardziej wydajnego pocisku, zdolnego do działania w każdych warunkach pogodowych, o zwiększonym zasięgu oraz na tyle precyzyjnego i silnego, by ze śmiertelnym skutkiem atakować nawet najbardziej zaawansowane pojazdy bojowe. Efektem tego przedsięwzięcia był pocisk HJ-9, wyposażony w głowicę tandemową.
Ponieważ jednak system rakietowy okazał się zbyt ciężki do użycia przez piechotę, podjęto decyzję o wykorzystaniu go wyłącznie na platformie mobilnej. Następnie inżynierowie wybrali podwozie WZ-550 4×4 i wyposażyli je w wysuwaną czterolufową wyrzutnię rakietową, podobną do VCAC MEPHISTO, która weszła do służby we Francji na początku lat 80.
HJ-9, jak go nazwano, został po raz pierwszy pokazany publicznie na paradzie wojskowej w 1999 roku, prezentując najnowszy sprzęt ChAL-W. HJ-9 jest w służbie chińskiej armii do dziś.
W War Thunder, HJ-9 będzie nowym kołowym niszczycielem czołgów czekającym na czołgistów na VI erze drzewka chińskich sił lądowych po wydaniu nadchodzącej aktualizacji. Łącząc doskonałą mobilność z potężnymi pociskami PPK, HJ-9 da chińskim czołgistom dostęp do zabójczego nowego łowcy czołgów, niepodobnego do niczego, co było wcześniej dostępne w ich drzewku!
Natychmiast po zdobyciu HJ-9, pojazd oferuje swoim przyszłym dowódcom czterolufową, wysuwaną wyrzutnię PPK, strzelającą potężnymi pociskami o tej samej nazwie. Posiadanie głowicy tandemowej oraz zasięg 5 km pozwala czołgistom na niezawodne rażenie nawet bardziej zaawansowanych pojazdów bojowych, wyposażonych w pancerz reaktywny, i to na znaczną odległość! Co więcej, dzięki obecności termowizji, proces ten jest jeszcze łatwiejszy, niezależnie od warunków oświetleniowych czy pogodowych.
Bazując na skróconej wersji chińskiego transportera opancerzonego ZSL9, HJ-9 charakteryzuje się doskonałą mobilnością, typową dla większości pojazdów kołowych niezależnie od ery. W szczególności, HJ-9 może osiągnąć doskonałą prędkość maksymalną 95 km/h na drogach utwardzonych dzięki silnikowi diesla o mocy 290 KM. Z drugiej strony, stosunkowo niska masa bojowa pojazdu i wynikający z niej wysoki stosunek mocy do masy umożliwia mu stosunkowo łatwe pokonywanie nawet trudnego terenu – należy tylko uważać na tereny bagniste i grube warstwy śniegu, ponieważ znacznie ograniczają one mobilność pojazdów kołowych.
W większości przypadków, pojazdy kołowe nie są wyposażone w ciężkie opancerzenie, aby nie ograniczać ich mobilności. Ta zasada dotyczy również HJ-9. Inżynierowie wyposażyli HJ-9 jedynie w stalowy pancerz o grubości do 12 mm oraz kuloodporne szkło w oknach. Nie trzeba dodawać, że czyni to HJ-9 bardzo podatnym na wszystko poza ogniem z karabinów maszynowych i odłamkami. Zwłaszcza samoloty mogą traktować HJ-9 priorytetowo w stosunku do innych celów ze względu na jego słabą ochronę i brak karabinu maszynowego zamontowanego na dachu. W rezultacie dowódcy powinni jak najlepiej wykorzystać doskonałą mobilność HJ-9 i stale zmieniać pozycję po każdym starciu, aby pozostać on nieuchwytnym celem na polu walki.