T-80BWM: ERA modernizacji
W skrócie: Nowy, topowy, radziecki czołg podstawowy serii T-80, wyposażony w ulepszony pakiet pancerza reaktywnego!
T-80BWM, czołg podstawowy, ZSRR, VII era
Zalety
- Znakomity pancerz reaktywny
- Nowoczesny system kierowania ogniem
Wady
- Niewystarczająca ochrona pasywna wieży
- Brak panoramicznego wizjera dowódcy
Historia:
T-80BWM jest rosyjskim programem modernizacji i unifikacji czołgów podstawowych T-80BW do poziomu analogicznego z T-72B3 i T-90M. Modernizacja ta obejmuje montaż nowoczesnego systemu kontroli ognia ze zdwojonym celownikiem dla dowódcy oraz adaptację do wyposażenia T-80 w przeciwpancerne pociski kierowane 9M119, a także instalację pakietu pancerza reaktywnego Relikt, zastępując przestarzały już Kontakt-1. Dzięki temu ostatniemu znacznie zwiększono ochronę pojazdu przed pociskami kumulacyjnymi i kinetycznymi.
Modernizacja czołgów T-80BWM odbywa się w Omskich Zakładach Budowy Maszyn Transportowych (OZTM), a zmodernizowane pojazdy trafiają do do służby w jednostkach piechoty morskiej i zmotoryzowanej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
T-80BWM stanie się nowym, topowym czołgiem podstawowym w rosyjskim drzewku wojsk lądowych wraz z wydaniem nadchodzącej już niebawem aktualizacji „Red Skies”. T-80BWM jest pod wieloma względami podobny do T-80U — ta sama armata i karabiny maszynowe, podobna konstrukcja górnej płyty kadłuba… Ciekawiej jednak będzie opowiedzieć o różnicach. A jest ich wiele!
Główną i najbardziej zauważalną różnicą jest nowy pancerz reaktywny Relikt. Bloki pancerza pokrywają wieżę, a także przód i boki kadłuba. Relikt jest rozwinięciem pancerza Kontakt-5 i daje zwiększoną ochronę przed amunicją kumulacyjną (w tym z głowicą tandemową), a także znacząco zwiększa ochronę przed pociskami kinetycznymi. Biorąc pod uwagę pancerz zasadniczy kadłuba i wieżyczki, całkowita ochrona T-80BWM w najbardziej chronionych miejscach jest praktycznie nie do przebycia dla pocisków kumulacyjnych i niezwykle trudna do pokonania nawet dla bardziej zaawansowanych pocisków APFSDS – nie licząc tych najlepszych w grze i trafiających pod właściwym kątem na krótkich i średnich dystansach. Relikt jest z pewnością doskonałą obroną, ale nawet to nie czyni czołgu nietykalnym. Po pierwsze, T-80BWM ma z przodu kilka wrażliwych stref nie pokrytych pancerzem reaktywnym – szczególnie w rejonie jarzma działa i pierścienia wieży. Po drugie, kostki pancerza na wieży są dość duże i po ich utracie powstanie duży, niechroniony obszar jedynie zasadniczego pancerza, z którym nowoczesne pociski przeciwpancerne z pewnością sobie poradzą.
Dowódcy będą natomiast zadowoleni z nowego pocisku APFSDS — jest to 3BM60, którego właściwości penetracyjne są zbliżone do najlepszych modeli zachodnich. Oprócz nich T-80BWM posiada niszczycielskie pociski 9M119M1 z głowicą tandemową, dobry pocisk 3BM42 ze stabilizacją brzechwową, pociski odłamkowo-burzące i pociski kumulacyjne. Bardzo wartościowy arsenał!
Czołg jest wyposażony w silnik turbinowy o mocy 1250 KM, czyli całkiem sporej. Nowa „osiemdziesiątka” nie bije rekordów prędkości, ale też nie jest bardzo powolna… dopóki nie jedzie na wstecznym. Niestety, plaga radzieckich czołgów końcowych er nie ominęła T-80BWM. Prędkość przy ruchu w tył to 12 km/h. Cóż… dobra wiadomość jest taka, że T-72 i T-90 są jeszcze wolniejsze.
Kliknij na zdjęcia, by je powiększyć.
Cóż, podsumujmy. T-80BWM to nowy, pełnoprawny czołg najwyższej ery z rodziny „osiemdziesiątek”, posiadający własne zalety i wady. Nowa ochrona wnętrza sprawia, że czołg jest od przodu prawie nietykalny dla pocisków kierowanych, odpalanych z samolotów, śmigłowców czy wyrzutni naziemnych. Czołg jest wyraźnie bardziej wytrzymały od swoich kolegów, ale z pewnością ma swoje słabe punkty, zwłaszcza z przodu wieży. Nie ma celownika panoramicznego dla dowódcy, ale jest nowoczesny system kierowania ogniem z wszystkimi wymaganymi funkcjami i zdwojonymi elementami sterowania – bardzo przydatny przy nowej funkcji celowników dla dowódców. T-80BWM jest dobrze uzbrojony: wreszcie radziecka czołówka ma skuteczny APFSDS, a jego pociski z głowicą tandemową są nadal bardzo skuteczne. Podsumowując, pojazd jest zdecydowanie interesujący i warty opracowania.
Szukajcie go na samym szczycie linii pojazdów naziemnych ZSRR już wkrótce, wraz z wydaniem aktualizacji „Red Skies”! Do zobaczenia w bitwie!
Ź: War Thunder