Jak-28B: Ekspresowe Bombardowanie
W chwili premiery bombowiec frontowy linii Jak-28B stanie się najszybszym radzieckim bombowcem odrzutowym.
Jak-28B, Bombowiec odrzutowy, ZSRR, era VI
Zalety
- Udźwig do 3,000 kg
- Wysoka prędkość maksymalna
Wady
- Brak uzbrojenia defensywnego
- Brak uzbrojenia naprowadzanego
Historia:
W 1956 roku Biuro Projektowe Jakowlewa rozpoczęło prace nad ulepszoną wersją produkowanego w niewielkich ilościach samolotu Jak-26, który z wielu powodów nie pasował do wojska. Zgodnie z wymaganiami nowy radziecki bombowiec frontowy miał być w stanie unieść do 3000 kg ładunku bombowego, posiadać sprzęt do przenoszenia bomby atomowej oraz być wyposażony w bardzo mocne silniki, które pozwoliłyby samolotowi rozpędzić się do prędkości ponad 1500 km/h z dopalaczem i osiągnąć wysokość 16 000-17 000 m. Zadanie nie było łatwe, ale możliwe – zespół projektowy wyeliminował początkowe problemy konstrukcji Jak-26, dostosował nowy samolot do mocniejszych silników i powiększył komorę bombową, aby zwiększyć ładunek bomb.
Prototyp, zbudowany na bazie Jak-26, wystartował w marcu 1958 roku. Po ulepszeniach i zbudowaniu dwóch kolejnych prototypów, nowy bombowiec odrzutowy wszedł do produkcji pod indeksem Jak-28. Nieco później, w 1960 roku, pojawiła się wersja samolotu z celownikiem radarowym i działkiem 23 mm, która otrzymała oznaczenie Jak-28B. W sumie przez lata produkcji wyprodukowano ponad 1150 samolotów serii Jak-28, w których zbudowano nie tylko bombowce, ale także samoloty walki radioelektronicznej, samoloty zwiadowcze, modyfikacje szkoleniowe, a nawet wersje przechwytujące.
Jak-28B stanie się nowym radzieckim bombowcem odrzutowym najwyższego poziomu i zajmie miejsce na VI erze radzieckiego drzewka technologicznego. Po solidnych, ale niewystarczająco szybkich IŁ-28 i Tu-14, nowy samolot będzie wyglądał jak rakieta kosmiczna: nawet przy maksymalnym obciążeniu Jak-28B jest w stanie przełamać barierę dźwiękową, ale tylko na dużych wysokościach. Na poziomie morza z niewielkim ładunkiem bombowiec szybko przyspiesza do prędkości ponad 800 km/h, więc po początkowym ataku bombowym z wysokości samolot ma duże szanse na wykonanie jednego lub dwóch kolejnych nalotów w trybie realistycznym. Należy pamiętać, że bombowiec ten ma dość delikatną konstrukcję, ze względu na mocne silniki i duży ładunek bomb, dopuszczalne są tu tylko proste manewry, a przy starcie należy nie używać dopalacza.
Zestaw uzbrojenia podwieszanego zawiera tylko bomby i tylko w komorze bombowej: do wyboru kilka możliwości do 1×3000 kg i bardziej uniwersalny 2×1,500 kg. Ofensywne uzbrojenie w postaci jednego działka kal. 23 mm z zaledwie 50 nabojami to zdecydowanie za mało do polowania na inne samoloty, ale na wszelki wypadek lepiej mieć to niż nic. To, czego naprawdę brakuje w Jak-28B, to uzbrojenie defensywne. Wiele razy, uciekając przed wrogim myśliwcem, z czułością będziemy wspominać potężną tylną wieżę zaufanego starego IŁ-28! Samolot jest jednak wyposażony we flary, co znacznie zwiększa jego szanse na przeżycie.
Kliknij na zdjęcia, by je powiększyć.
Jaka jest, więc konkluzja? Jak-28B to szybki bombowiec z dobrym ładunkiem i uniwersalnymi konfiguracjami bomb, który można wykorzystać nie tylko w trybie powietrznym, ale także w bitwach mieszanych. Rozsądny dodatek do lotnictwa ZSRR na VI Erze do rozwiązywania kłopotów na ziemi. Jak-28B i wiele innych niesamowitych maszyn, a także nowe funkcje będą czekały na was w nadchodzącej dużej aktualizacji War Thunder. Przeczytaj o najciekawszych nowościach na naszych blogach deweloperskich na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Do zobaczenia wkrótce!
Ź: War Thunder