ITO 90M: Loty odwołane
W skrócie: fiński samobieżny zestaw przeciwlotniczy opracowany w latach 90-tych XX wieku i wyposażony w zaawansowany francuski system rakietowy Crotale NG.
ITO 90M, Zestaw przeciwlotniczy, Francja, Szwecja, era VII
Zalety
- Niszczycielskie pociski VT-1
- Radar oraz termowizja
- 8 pocisków gotowych do wystrzału jeden po drugim
Wady
- Słabe opancerzenie
- Wysoka sylwetka
- Słaba mobilność
Historia:
Rozwój systemu rakietowego Crotale NG rozpoczął się w 1986 roku, kiedy francuska firma Thomson-CSF podpisała umowę z amerykańską firmą LVT na opracowanie nowego pocisku przeciwlotniczego w ramach wspólnego przedsięwzięcia. Rezultatem tego przedsięwzięcia był rozwój pocisku VT-1, a nową platformę nazwano Crotale NG.
Z założenia platforma pocisków rakietowych Crotale NG była modułowa, co oznacza, że można ją było zamontować na wielu różnych pojazdach, wymagając jedynie niewielkich modyfikacji. Pod koniec lat 80. Finlandia starała się o zakup nowego mobilnego systemu SAM. W rezultacie w 1988 roku podpisano kolejną umowę z francuskimi producentami, w ramach której dokonano modyfikacji fińskiego podwozia XA-181 Pasi 6×6, wyposażoną w system Crotale NG.
Pierwszy prototyp tego pojazdu powstał w 1990 roku i od razu przeszedł testy w armii fińskiej. Po udanych testach złożono zamówienie na 20 pojazdów, z których wszystkie zostały dostarczone do Finlandii do 1993 roku, a następnie otrzymały oficjalne oznaczenie ITO 90.
W 2007 roku ITO 90 przeszedł program modernizacji, w ramach którego wszystkie pojazdy otrzymały termowizor Cathrine XP francuskiego producenta Thales. Te zmodernizowane modyfikacje otrzymały oznaczenie ITO 90M. W sumie zbudowano 21 sztuk ITO 90M, z których wszystkie do dziś służą w fińskich siłach zbrojnych.
W War Thunder ITO 90M będzie nowym pojazdem SAM, który pojawi się na końcu drzewek francuskiego i szwedzkiego drzewka sił lądowych wraz z premierą kolejnej dużej aktualizacji, Red Skies. Wyposażony w wyrzutnię Crotale NG i wystrzeliwujący niszczycielskie pociski ziemia-powietrze VT-1, które niektórzy pechowi piloci mogli już mieć nieszczęście napotkać w bitwie, ITO 90M powinien wkrótce uczynić niebo znacznie bezpieczniejszym dla swoich sojuszników na ziemi wraz z jej przybyciem w ramach nadchodzącej aktualizacji!
Jak już wspomniano, ITO 90M jest wyposażony we francuski kompleks pocisków Crotale NG, który wykorzystuje wyłącznie pociski VT-1, znany już niektórym czołgistom z FlaRakRad, wprowadzonego w poprzedniej aktualizacji. Jednak w przeciwieństwie do swojego niemieckiego odpowiednika ITO 90M posiada dwie poczwórne wyrzutnie rakiet i przenosi tylko osiem pocisków, wszystkie znajdują się od razu w wyrzutniach. Chociaż oznacza to, że czołgiści nie będą mogli samodzielnie przeładowywać broni podczas walki, wysoka skuteczność pocisków VT-1 powinna zapewnić dowódcom tej maszyny szansę zestrzelenia wielu wrogich celów powietrznych, zanim zabraknie amunicji!
Będąc pojazdem kołowym, ITO 90M może sprawiać wrażenie posiadania doskonałej mobilności. W tym przypadku jednak pierwsze wrażenie może być nieco mylące. Chociaż ITO 90M jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 95 km/h na drogach, jego średnia prędkość maksymalna w warunkach terenowych jest mniejsza o ponad połowę. Wynika to głównie z raczej słabego silnika wysokoprężnego ITO 90M o mocy 236 KM, co skutkuje raczej słabym stosunkiem mocy do masy wynoszącym 10 KM/t przy masie 23,5 ton.
Pancerz pojazdu nadaje się do ochrony załogi i modułów przed odłamkami i pociskami z karabinów, a bezpośrednie trafienia nawet z ciężkiego karabinu maszynowego i działka automatycznego prawie na pewno spowodują uszkodzenia. Oprócz bardzo lekkiej ochrony ITO 90M – dzięki wyrzutni rakiet Crotale NG zamontowanej na górze kadłuba – ma bardzo duży profil, zwłaszcza z wysuniętym radarem. W związku z tym czołgiści nie powinni zabierać ITO 90M na linię frontu, ale zamiast tego powinni skupić się na pozycjonowaniu bardziej z tyłu, z dala od walki i zapewnić oczyszczenie przestrzeni powietrznej z wrogich samolotów i helikopterów.
Kliknij na zdjęcia, by je powiększyć.
ITO 90M już niedługo znajdzie się na końcu francuskiego i szwedzkiego drzewka sił lądowych wraz z nadejściem aktualizacji Red Skies. W międzyczasie bądźcie na bieżąco z nowościami, ponieważ będziemy nadal ujawniać więcej interesujących nowości. Do tego czasu, udanych łowów!
Ź: War Thunder
W końcu coś o dalekim zasięgu dla francji i szwecji, może to zatrzyma gorszych pilotów phantomów.