Wydarzenie Specjalne: SU-76D
Eksperymentalne radzieckie działo samobieżne SU-76D będzie nagrodą podczas nadchodzącego wydarzenia specjalnego w War Thunder!
SU-76D, Działo samobieżne, ZSRR, era II, Premium
Zalety
- Dobre działo
- Niska sylwetka
- Status premium
Wady
- Słabe opancerzenie
Historia
W trakcie wojny zespoły projektowe Związku Radzieckiego z różnych przedsiębiorstw przemysłowych kontynuowały prace nad nowymi rodzajami uzbrojenia. W Gorkowskiej Fabryce Samochodów grupa inicjatywna projektantów zaproponowała projekt lekkiego niszczyciela czołgów z zamkniętym przedziałem bojowym i silnikiem wysokoprężnym. W jednej z iteracji projekt pojazdu miał niską sylwetkę i nachylony układzie płyt pancerza. Zakładano, że pojazd będzie uzbrojony w działo kal. 76 lub 57 mm. Planowano zainstalować zmodyfikowany kadłub czołgu lekkiego T-70 jako podwozie pojazdu. Problem z napędem pozostał jednak nierozwiązany. Były dwie możliwości: albo użycie amerykańskich silników wysokoprężnych GMC-71, które Związek Radziecki otrzymał w ramach leasingu, albo rozpoczęcie produkcji na krajowym silniku, podobnym do amerykańskiego.
Armata kalibru 76 mm, która miała być zamontowana, nie wystarczała już do niszczenia najnowszych niemieckich pojazdów opancerzonych, kiedy testowano prototyp. To, a także problemy z dostrojeniem krajowego silnika, stało się przyczyną zamknięcia projektu SU-76D (D jak „diesel”). Drugi pojazd tego zespołu projektantów, działo samobieżne SU-57B, jest już znany czołgistom War Thunder i całkiem dobrze sprawdził się w bitwach. Postanowiliśmy dodać do gry jego krewnego!
Kliknij na zdjęcia, by je powiększyć.
SU-76D to niszczyciel czołgów niskiego poziomu ze statusem premium, który będzie jedną z nagród nowego wydarzenia specjalnego w War Thunder. Pomysł stworzenia tego pojazdu był bardzo ciekawy i nietypowy dla radzieckiej inżynierii czołgów – lekki niszczyciel czołgów o możliwie najniższym profilu, zamkniętym przedziale bojowym i nachylonym układzie płyt pancerza przedniej sekcji. Te same zasady leżą u podstaw projektu doskonałego niemieckiego niszczycieli czołgów Hetzer, który w przeciwieństwie do pojazdów radzieckich był produkowany w dużych ilościach i okazał się skuteczny w walce.
SU-76D, zbudowany na podwoziu czołgu lekkiego T-70, ma raczej mierną ochronę: działo samobieżne nawet od przodu może zostać przebite przez prawie wszystkich przeciwników, co jest typowe dla większości pojazdów niższej ery. Jednak zamknięty przedział bojowy uchroni załogę przed karabinami maszynowymi dział przeciwlotniczych i lotnictwa. Armata 76 mm F-34 ma szereg pocisków znanych z wczesnych wersji czołgu T-34 z wszechstronnymi pociskami APHE, które zapewnią penetrację prawie wszystkich wrogów na polu bitwy. Mobilność SU-76D jest przeciętna – mimo mniejszej wagi moc silnika wysokoprężnego nie jest tutaj wystarczająca, ale na dobrej drodze pojazd szybko rozwija prędkość do 36 km/h.
Kliknij na zdjęcia, by je powiększyć.
Jedną z głównych zalet SU-76D jest jego status premium, który pozwoli szybko zbadać wszelkie radzieckie pojazdy opancerzone od I do III ery i zdobyć dodatkowe Srebrne Lwy w bitwach.
SU-76D to interesujące działo samobieżne dla początkujących, posiadające dobre działo i status premium. Nowe działo samobieżne będziecie mogli dodać do swojej kolekcji, wykonując proste zadania nadchodzącego kwietniowego wydarzenia specjalnego w War Thunder – śledźcie nasze wiadomości!
Ź: War Thunder