Nowe lotniskowce: jak nimi grać?
Portal WoWs już nas przygotowuje do nowego gameplayu lotniskowcami samolotami. Miłej nauki.
Po niezliczonych iteracjach zamkniętych testów i trzech dużych otwartych testach beta z przyjemnością ogłaszamy, że nowy sposób grania lotniskowcami zadebiutuje w grze już w wersji 0.8.0. Przygotowaliśmy szereg artykułów, w których omówimy najbardziej istotne zmiany w poprawionej rozgrywce i zmiany dokonane w samych lotniskowcach.
W pierwszym artykule bliżej przyjrzymy się najważniejszym zmianom i podstawowym elementom, które musicie poznać, żeby opanować nowy sposób gry tym typem okrętów.
Sterowanie samolotami
Wasz lotniskowiec przenosi samoloty, które gotowe są do startu od samego początku bitwy, więc nie będziecie musieli już czekać, aż eskadra zostanie przygotowana do boju.
Według naszej nowej koncepcji klawiatura i mysz staną się równie ważne w kontrolowaniu samolotów. Żeby wybrać eskadrę, należy wcisnąć klawisz [1], [2] lub [3]. Po wciśnięciu klawisza po raz drugi wybrana eskadra wystartuje. [1] wydaje rozkaz startu samolotom nowego typu – samolotom szturmowym, [2] – bombowcom torpedowym, a [3] – bombowcom nurkującym. Każda eskadra złożona będzie z maszyn jednego rodzaju.
Prędkość eskadry można kontrolować klawiszami [W] oraz [S], zużywając przy tym ich doładowanie. Klawisze [A] oraz [D] służą do skręcania. Można również użyć myszy do precyzyjnego celowania – manewry samolotów będą znacznie płynniejsze. Jest to ważne przy podchodzeniu do ataku, ponieważ gwałtowne manewry najczęściej obniżają celność.
Doładowanie jest ulepszeniem silnika, które pozwala eskadrze znacznie przyspieszyć lub zwolnić. Należy pamiętać, że promień skrętu eskadry uzależniony jest od jej prędkości. Przy prędkości maksymalnej promień będzie największy. Żeby zacieśnić zakręt, eskadra powinna maksymalnie zwolnić. Poziom doładowania jest wyświetlany na wskaźniku po lewej od samolotów i regeneruje się, gdy doładowanie nie jest używane. Możliwe jest również natychmiastowe pełne odnowienie poziomu doładowania dzięki sprzętowi eksploatacyjnemu Chłodzenie silnika. Użycie doładowania nie jest możliwe, dopóki jego wskaźnik nie osiągnie pewnego poziomu.
Nowa eskadra może wystartować tylko w trzech przypadkach:
- Poprzednia eskadra wraca na pokład lotniskowca po tym, jak skończyła się jej amunicja;
- wszystkie samoloty należące do poprzedniej eskadry zostały zniszczone;
- poprzednia eskadra otrzymała rozkaz powrotu (klawisz [F]). Po wydaniu takiego rozkazu jego cofnięcie jest niemożliwe.
Wracając, samoloty obierają najkrótszą drogę i po osiągnieciu pewnego pułapu nie mogą już wykrywać nieprzyjaciół, same pozostając niewidzialnymi dla wrogich eskadr i okrętów. W tym stanie nie można ich uszkodzić ani strącić. Samoloty, które wrócą na pokład lotniskowca, uzupełniają swoje zapasy i stają się ponownie gotowe do startu.
Tryb ataku
Samoloty mają teraz zupełnie nowy tryb ataku. Gdy wybierzecie cel i będziecie gotowi do uderzenia, wciśnijcie lewy przycisk myszy, żeby wydzielić ze swojej eskadry klucz i rozpocząć podejście do ataku. W zależności od typu eskadry będzie to albo elipsa dla bomb i rakiet, albo siatka celownicza dla torped. W tym momencie przyrząd celowniczy będzie miał barwę żółtą, a specjalny licznik pokazywać będzie czas potrzebny na przygotowanie klucza do ataku. Gdy atak będzie gotowy, przyrząd zmieni barwę na zieloną. Żeby przystąpić do uderzenia, wciśnijcie ponownie lewy przycisk myszy.
Należy pamiętać, że samoloty potrzebują czasu, by ustawić się w pozycji odpowiedniej do ataku, a wystrzelony pocisk potrzebuje czasu, by dotrzeć do celu. Koniecznie weźcie na to poprawkę przy celowaniu, uwzględniając również rozmiary, prędkość i zwrotność atakowanego okrętu.
Pozostała część eskadry tymczasowo pozostaje poza kontrolą gracza, lecąc za atakującym kluczem. Gdy klucz zakończy swój atak, samoloty do niego należące wracają na lotniskowiec uzupełnić amunicję, a gracz odzyskuje kontrolę nad resztą eskadry. Jeśli zaś w trakcie ataku któryś z samolotów zostanie strącony, zastępuje go inny samolot należący do eskadry.
Podczas jednego lotu przeprowadzić można kilka ataków – aż do wyczerpania amunicji.
Jeśli pozostaniecie w trybie ataku długo, nie atakując żadnego celu, klucz dołączy z powrotem do eskadry, a Wy będziecie mogli spróbować kolejnego podejścia.
Gdy będzie chcieli się sprawdzić, co w danej chwili dzieje się z Waszym celem, możecie użyć swobodnej kamery. Aktywuje się ją poprzez wciśnięcie i przytrzymanie prawego przycisku myszy. Gdy używacie swobodnej kamery, Wasze samoloty będą utrzymywać swój kurs.
Pokład lotniskowca
W zależności od używanego lotniskowca na jego pokładzie znajdować się mogą różne typy samolotów, a wszystkie gotowe są do natychmiastowego startu.
Jeśli samolotów jest mniej niż wynosi ich możliwa maksymalna liczba, rozpoczynają się przygotowania do uzupełnienia braków i po pewnym czasie na pokładzie pojawią się nowe, gotowe do startu maszyny. Przygotowania samolotów szturmowych, bombowców nurkujących i torpedowych odbywają się jednocześnie i rozpoczynają się od razu po starcie danej eskadry.
Eskadra może wystartować nawet w sytuacji, gdy nie wszystkie samoloty będą gotowe, ale jej liczebność będzie wtedy zmniejszona.
Liczba samolotów, które mogą zasilać szeregi eskadr, jest nieograniczona. Unikniemy dzięki temu sytuacji, gdy gracz utracił wszystkie swoje samoloty i nie może wywrzeć żadnego wpływu na toczącą się bitwę. Nie marnujcie jednak bezsensownie swoich samolotów, ponieważ przygotowanie uzupełnień będzie długo trwało, znacząco zmniejszając Waszą efektywność bojową.
Dbajcie o swoje samoloty, ponieważ im mniej ich stracicie, tym szybciej nowa, pełna eskadra będzie gotowa do boju!
Typy samolotów
Samoloty szturmowe
Samoloty szturmowe to nowy typ samolotów, uzbrojonych w rakiety niekierowane. Rakiety takie najlepiej sprawdzają się przeciw lekko opancerzonym celom i są dość celne. Zazwyczaj samoloty tego typu są szybkie i w krótkim czasie mogą dolecieć do wyznaczonego miejsca. Przyrząd celowniczy samolotów szturmowych ma kształt elipsy lub koła ze specjalnymi znacznikami w środku; pokazuje on rozrzut rakiet przy celowaniu. Elipsa przechodzi w idealny promień, jeśli samoloty nie wykonują gwałtownych manewrów. Rakiety wystrzelić można, gdy tylko zostaną przygotowane, ale warto spędzić trochę czasu na idealne wycelowanie, żeby uderzyć z maksymalną skutecznością.
Samoloty szturmowe celują całkiem szybko i mogą wystrzelić swój ładunek niemal natychmiast.
Bombowce nurkujące
Bombowce nurkujące to samoloty uderzeniowe uzbrojone w bomby, mogące zadać ogromne uszkodzenia opancerzonym celom. Ich przyrząd celowniczy przypomina ten znany z samolotów szturmowych, lecz elipsa jest większa i szybciej rośnie przy wykonywaniu manewrów.
Atakując bombowcami nurkującymi i samolotami szturmowymi bierzcie pod uwagę charakterystykę elipsy Waszych samolotów i dobierzcie właściwy kierunek podejścia – czy to od rufy/dziobu, czy od burty.
Odległość celowania zależy od aktualnej prędkości samolotu, jego pułapu i kąta nurkowania. Pamiętajcie, że celownik bombowców torpedowych porusza się stosunkowo powoli w trakcie wznoszenia i nurkowania, ale przyspiesza w miarę zbliżania się do celu!
Bombowce torpedowe
Atakowanie bombowcami torpedowymi różni się znacznie od atakowania samolotami innego typu. Obszar zrzutu torped bombowców przypomina mechanikę znaną z wyrzutni torped używanych na okrętach.
W zależności od konkretnego samolotu, w miarę podchodzenia do ataku i obniżania pułapu stożek torped zaczyna się zwężać. Podzielony jest on na sektory równe liczbie torped gotowych do zrzucenia przez Wasz samolot. Możecie zrzucać kilka torped jednocześnie, ale lepiej jest poczekać, żeby rozrzut był mniejszy aby podnieść celność.
Torpedy muszą się uzbroić przed trafieniem w cel. Żeby łatwiej było rozpoznać, w jakiej są fazie, odległość uzbrajania torped zaznaczona jest na żółto, a ich zasięg na zielono.
Żeby przeprowadzić skuteczny atak bombowcami torpedowymi, należy przełączyć się w tryb ataku w dostatecznie dużej odległości od celu, mając na uwadze konieczność wzięcia poprawki na cel i ewentualne manewry unikowe atakowanego okrętu.
Pozycja torped widoczna jest na minimapie.
Samoloty każdego kraju mają swoje charakterystyczne cechy i ustawienia. Więcej informacji na ten temat przekażemy Wam w osobnym artykule.
Charakterystyka samolotów
Zmiany objęły także przeżywalność samolotów. Teraz każdy z nich ma swoją pulę PW, mogącą doznać uszczerbku w wyniku wrogiego ognia przeciwlotniczego. Żeby dać dobry pogląd na aktualny stan eskadry, na dole ekranu umieściliśmy pasek z punktami wytrzymałości. Pasek podzielony jest na kilka części, z których każda odpowiada jednemu z samolotów w eskadrze. Części te mogą przyjmować następujące kolory, oznaczające konkretne stany:
- Zielony: samolot działa normalnie
- Żółty: samolot jest uszkodzony
- Czerwony: samolot jest poważnie uszkodzony
- Czarny: samolot został zniszczony, powraca na pokład lotniskowca lub eskadra wystartowała przed ukończeniem przygotowań do lotu
Zmieniliśmy mechanikę wykrywalności samolotów. Teraz wykrycie uzależnione będzie nie tylko od odległości i warunków pogodowych, ale także od ukształtowania terenu. Jeśli na linii wzroku pomiędzy eskadrą a wrogiem znajduje się jakiś obiekt, to nie możecie się wzajemnie wykryć. Daje to nowe możliwości taktyczne, na przykład możliwość wykorzystania terenu, aby niepostrzeżenie zbliżyć się do celu.
Cyklon i lokalne warunki pogodowe mają na samoloty taki sam wpływ, jak na okręty.
Żeby poprawić równowagę pomiędzy samolotami, a niszczycielami, eskadry nie mogą już wykrywać torped. Zmiana ta stosuje się również do sprzętów eksploatacyjnych Myśliwiec oraz Samolot zwiadowczy.
PW samolotów i ich charakterystyki mogą być modyfikowane dzięki ulepszeniom i umiejętnościom dowódców. Więcej informacji na temat możliwych modyfikacji dostępne będzie w osobnym artykule.
Wciśnięcie klawisza [H] spowoduje wyświetlenie parametrów samolotu.
Uzbrojenie przeciwlotnicze okrętów
Podobnie, jak wcześniej, okręty bronią się przy użyciu artylerii przeciwlotniczej dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu.
Obmyślając nową koncepcję staraliśmy się zachować unikalne właściwości obrony przeciwlotniczej każdego okrętu, sprawiając równocześnie, że mechanika gry będzie łatwiejsza do zrozumienia i przyjazna dla graczy.
Uzbrojenie przeciwlotnicze krótkiego zasięgu to działa o kalibrze do 25 mm, uzbrojenie średniego zasięgu – do 85 mm a dalekiego zasięgu – ponad 85 mm.
Stanowiska ognia przeciwlotniczego dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu nieprzerwanie zadają uszkodzenia jednemu, losowo wybranemu samolotowi z eskadry zgodnie z ustaloną odgórnie częstotliwością.
Ponadto, działa dalekiego i średniego zasięgu wystrzeliwują pociski, które wybuchają w powietrzu, na drodze eskadry. Jeśli samolot wleci w obszar objęty eksplozją, zostaje uszkodzony. Uszkodzenia odnoszą tylko samoloty, których dotknie eksplozja, a nie cała eskadra. Zagrożenie ze strony artylerii dalekiego i średniego zasięgu można minimalizować poprzez aktywne manewrowanie i zmiany prędkości. Jest to jednak trudne w przypadku eskadr złożonych z dużej liczby samolotów. Dlatego przygotujcie się na utratę samolotów, gdy atakujecie cel o dobrym uzbrojeniu przeciwlotniczym.
Jeśli okręt atakuje kilka eskadr, większość eksplozji wywołanych ogniem przeciwlotniczym skupia się na pierwszej eskadrze, a pozostałe eskadry ostrzeliwane są mniej intensywnie, choć w równym stopniu. Ciągłe uszkodzenia zadawane przez obronę przeciwlotniczą zawsze są tak samo efektywne, bez względu na liczbę eskadr w zasięgu uzbrojenia przeciwlotniczego.
Gracz sterujący okrętem może przewidzieć, z której strony nastąpi atak i odpowiednio zwiększyć intensywność ognia przeciwlotniczego w danym sektorze, zwiększając tym samym średnie uszkodzenia na minutę wywołane przez ogień artylerii przeciwlotniczej. Żeby to zrobić, należy wybrać sektor priorytetowy dla obrony przeciwlotniczej, przytrzymując klawisz [~] lub [O]. W menu, które się pojawi, należy wybrać sektor priorytetowy lewym przyciskiem myszy. Większa skuteczność w wybranym sektorze okupiona jest zmniejszoną skutecznością w pozostałych.
Wzmacnianie sektorów oraz przełączanie się pomiędzy nimi nie jest natychmiastowe. Należy więc wcześniej określić kierunek, z którego najprawdopodobniej nadejdzie atak. Zmiana sektora priorytetowego oraz powrót do stanu początkowego odbywa się w taki sam sposób.
Skuteczność obrony przeciwlotniczej można zwiększyć dzięki ulepszeniom i umiejętnościom dowódców. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w osobnym artykule.
Sprzęt eksploatacyjny
Każda eskadra posiada teraz swój własny sprzęt eksploatacyjny, a liczba ładunków uzależniona jest od samolotu. Przejrzyjmy dostępny sprzęt eksploatacyjny samolotów oraz zmiany, jakie zaszły w sprzęcie eksploatacyjnym okrętów.
Myśliwce
Ten sprzęt eksploatacyjny pojawia się na pokładach lotniskowców VI i wyższych poziomów.
Zgodnie z nową koncepcją myśliwce stają się sprzętem eksploatacyjnym i mogą zostać wezwane do bitwy, gdy gracz uzna je za potrzebne.
Po aktywacji sprzęt eksploatacyjnego klucz myśliwców wzywany jest do aktualnej pozycji eskadry. Dotarcie zajmuje myśliwcom nieco czasu, po czym przystępują one do patrolowania obszaru, do którego je wezwano.
Jeśli samoloty wroga pojawią się w patrolowanym obszarze, Wasze myśliwce zaatakują je. Myśliwce mogą zniszczyć ilość samolotów równą swojej liczbie w patrolowanym obszarze. Po zestrzeleniu wrogich samolotów sprzęt eksploatacyjny zostaje dezaktywowany nawet, jeśli myśliwce zestrzeliły mniej samolotów niż liczy sobie ich klucz. Myśliwce opuszczą również patrolowany obszar, gdy czas działania sprzętu dobiegnie końca.
Możecie uniknąć walki z myśliwcami wroga i uciec z patrolowanego obszaru, jeśli zareagujecie odpowiednio szybko. Jeśli w kierunku Waszych samolotów uderzeniowych leci grupa wrogich myśliwców, możecie je zgubić, jeśli przez pewien czas nie będą mogły Was dogonić. Konieczne jednak będzie do tego użycie Doładowania silnika i odpowiednich umiejętności oraz ulepszeń zwiększających prędkość Waszych eskadr.
Jeśli do obszaru patrolowanego przez myśliwce wleci kilka eskadr, to zaatakowane zostaną te, które przebywały w nim najdłużej. Najskuteczniejszą strategią obrony przeciw myśliwcom jest wezwanie własnych myśliwców do tej samej strefy. Nie zapomnijcie przygotować swojej eskadry do opuszczenia zdominowanej przez przeciwnika danej strefy zanim zaatakują ją myśliwce.
Myśliwce nie mają już wpływu na celność ataków lotniczych.
Sprzęt eksploatacyjny Myśliwiec katapultowany od teraz nazywany jest po prostu Myśliwcem. Działa podobnie, jak eskadry uderzeniowe, z tą jednak różnicą, że eskadry myśliwców towarzyszą okrętom zamiast być wzywanymi do określonego punktu na mapie.
Wartości podane poniżej będą właściwe dla okresu wprowedzania aktualizacji 0.8.0, ale mogą ulec zmianie w przyszłości, w procesie równoważenia okrętów.
- Lotniskowcy uruchamiają 4 myśliwce i będą patrolować teren wokół okrętu przez 10 minut. Czas przeładowania wynosi 40 sekund.
- Dywizje atakujące wzywają od 1 do 4 myśliwców, które pozostają aktywne przez jedną minutę i przeładowują się w ciągu 10 sekund.
- Krążowniki i pancerniki wzywają od 1 do 4 myśliwców, a czas działania materiałów eksploatacyjnych wynosi 30 sekund, czas przeładowania 90 sekund (Premium) / 135 sekund (standard).
Chociaż czas działania sprzętu został znacznie zredukowany, to mechanika działania myśliwców została całkowicie zmieniona, pozwalając na skuteczną ochronę okrętu przed nalotami i gwarantując, że będą zestrzeliwać samoloty w obrębie swojej strefy działania.
Obrona przeciwlotnicza działa tak samo przeciw myśliwcom, jak przeciw eskadrom szturmowym.
Chłodzenie silnika
Ten sprzęt eksploatacyjny dostępny jest dla wszystkich samolotów startujących z lotniskowców.
Poprzednio wspominaliśmy, że samoloty mogą przyspieszać i zwalniać dzięki Doładowaniu silnika. Gdy doładowanie silnika się skończy, gracze mogą je szybko przywrócić dzięki Chłodzeniu silnika. Gdy sprzęt ten jest aktywny, Doładowanie silnika nie jest zużywane kiedy eskadra zmienia swoją prędkość.
Naprawa
Ten sprzęt eksploatacyjny pojawia się na bombowcach torpedowych startujących z lotniskowców VIII i wyższych poziomów.
Dzięki niemu gracze mogą odzyskać część utraconych PW eskadry.
Obrona przeciwlotnicza
To wyposażenie nie zmieni się szczególnie: nadal będzie zwiększać skuteczność uzbrojenia przeciwlotniczego i zadawane przez nie uszkodzenia, ale nie będzie już miało wpływu na celność ataków z powietrza.
Sterowanie lotniskowcami
Nowy sposób gry zmienia dynamikę lotniskowców, pozwalając graczom skoncentrować się na jednej rzeczy: albo eskadrze, albo samym lotniskowcu. Lotniskowcem steruje się za pomocą klawiszy WASD tylko wtedy, gdy mamy nad nim kontrolę. Jeśli jednak chcemy zmienić trasę lotniskowca w trakcie sterowania eskadrą, możemy do tego użyć mapy taktycznej [M] i ustalić punkty trasy dla autopilota.
Wraz ze zmianami w sposobie gry lotniskowcami ulepszyliśmy również logikę autopilota. Okręt może teraz poruszać się do tyłu. Żeby to zrobić, wystarczy ustalić punkt trasy na minimapie za okrętem.
Szybkość naprawiania szkód poniesionych przez lotniskowce została zmieniona, co powinno pozwolić graczom skupić się na kontrolowaniu eskadry. Poniższe wartości są w tym momencie aktualne, ale w przyszłości mogą ulec zmianie w procesie równoważenia okrętów.
Czas gaszenia pożarów na lotniskowcach wynosi teraz jedynie 5 sekund, a zwalczania zalań – 20 sekund. Czas naprawy silnika i układu sterowania – 10 sekund.
Sprzęt eksploatacyjny Grupa naprawczo-ratunkowa aktywowany będzie automatycznie, gdy okręt stanie w płomieniach, jego kadłub zacznie przeciekać albo poważnie uszkodzony zostanie silnik lub układ sterowania. Rzadko występujące pożary i zalania nie będą więc poważnym problemem. Jeśli Wasz okręt zostanie wykryty, aktywowany jest sprzęt eksploatacyjny Myśliwce, który automatycznie powoduje start eskadry mającej bronić lotniskowiec przed atakami z powietrza przez 10 minut. Lotniskowiec będzie miał trudności ze zniszczeniem innego lotniskowca – eskadry szturmowe będą musiały przedrzeć się przez obronę złożoną z licznych myśliwców i potężnego uzbrojenia przeciwlotniczego. Znacznie skuteczniejsze będzie obranie innego celu w bitwie i zostawienie lotniskowca na później, gdy wymagać tego będzie sytuacja. W takich przypadkach zatopienie lotniskowca przez inny okręt tego samego typu jest nadal możliwe.
Jeśli Wasz lotniskowiec zostanie zniszczony, nadal zachowacie kontrolę nad swoją eskadrą do czasu, aż skończy się jej amunicja lub upłyną trzy minuty.
Mamy nadzieję, że ta aktualizacja sprawi, że okręty, będące wcześniej trudne do opanowania, ożywią i zrównoważą bitwy w World of Warships.
Wszystko pięknie, ale mam pytanie odnośnie zrzutu torped przez Bombowce Torpedowe. W artykule przeczytałem, że cyt; „Możecie zrzucać kilka torped jednocześnie”. Moje pytanie brzmi jak? Jak to zrobić? Z każdym atakiem udaje mi się zrzucić tylko pojedynczą torpedę. Co przy niewielkiej przeżywalności samolotów jest zupełnym marnotrawstwem.