Święto Wojsk Pancernych
Witajcie czołgiści!
Jutrzejszego dnia czeka nas nie lada dzień, prawdziwa gratka dla fanów broni pancernej jak i historii jej rozwoju w Polsce. 17 Czerwca 2017 roku mija dziewięćdziesiąta-ósma rocznica Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych potocznie zwana „Dniem Czołgisty”. Jest to święto zarządzone 9 czerwca 2009 roku na pamiątkę powrotu do Polski 1 Pułku Czołgów Armii Polskiej gen. Józefa Hallera w 1919r.
Żołnierze na platformie kolejowej przewożącej czołg Renault FT-17
Pułk został sformowany w 1919 roku w składzie Armii Polskiej we Francji na wniosek generała Józefa Hallera oraz Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu. Był to pierwszy pułk polskiej jednostki wojskowej uzbrojonej w czołgi, który zapoczątkował istnienie broni pancernej w wojskach II RP.
Rozkaz wydany 15 marca 1919 roku nakazywał formowanie pułku w składzie 5 kompanii. Ich liczba odpowiada ilości Dywizji Strzelców w Armii gen. Hallera. Miejscem w którym doszło do formowania jednostki było Martigny les Bains w Wogezach.
Pociąg ze sprzętem wojskowym na torowisku. Z lewej żołnierz niemiecki w pikielhaubie i budka wartownika.
W czerwcu 1919 roku przybył do Polski ostatni transport kolejowy, który opuścił Martigny les Bains 16 czerwca. Punktem docelowym była Łódź, wyznaczona na miejsce postoju pułku. Tu kontynuowano szkolenie oraz uzupełniano stany osobowe ochotnikami z różnych jednostek. Na wyposażeniu posiadał wtedy 120 czołgów Renault FT 17 w tym 72 wyposażone w armaty i 48 w karabiny maszynowe.
Żołnierze stojący na torowisku przy pociągu transportującym sprzęt wojskowy.
Od tego czasu minęło już 98 lat, obecnie Polska Armia stoi na dużo wyższym poziomie. Osoby zainteresowane tematem, zdają sobie sprawę, że sprzęt którym dysponujemy nie jest pierwszej świeżości zwłaszcza jeśli chodzi o nasze czołgi. Nie jest jednak też tragicznie, plasujemy się w Top 25 Państw z najwyższym potencjałem militarnym co jest niezłym wynikiem
z perspektywy historii.
Przechodząc do liczb obecnie na stanie posiadamy około 3000 czołgów i transporterów w których skład wchodzą takie maszyny jak:
Czołgi:
- T-55
- T-72
- T-55AM (modernizacja T-55)
- PT-91 Twardy (modernizacja T-72)
- Leopard 2
Bojowe wozy piechoty:
- BWP-1
- KTO Rosomak
Wozy rozpoznawcze:
- BWR-1D
- BWR-1S
- Humvee
- Skorpion-3
- BRDM-2
Samobieżne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych:
- HMMWV wyposażony w wyrzutnię ppk SPIKIE-LR
- 9P133 Malutka-P
Artyleria:
- WR- 40 Langusta
- BM-21 Grad
- RM-70
- 2S1 Goździk
- WZ. 1977 Dana
- AHS Krab
Oraz wiele innych. Polska Armia cały czas przechodzi przez proces metamorfozy. Starsze maszyny zostają zastąpione nowymi bądź modyfikuje się je do wyższych standardów co miało miejsce w przypadku Twardego czy Meridy.
Nadal trwają prace nad nowymi prototypami takimi jak Anders czy Wilk. Przyszłość wygląda owocnie ale jak wiadomo potrzeba na to sporego nakładu pieniędzy jak i czasu aby wprowadzić takowe plany w życie.
Poniżej galeria zdjęć nowoczesnej strony Polskich Sił Zbrojnych:
Wielozadaniowa Platforma Bojowa „Anders”
WWO Wilk
KTO Rosomak
PT-16 modernizacja PT-91 Twardy
Leopard 2PL (modernizacja 2A4)
Źródło: http://www.defence24.pl/443226,mspo-2016-modernizacja-leoparda-po-polsku
http://10bkpanc.wp.mil.pl/pl/77_1485.html
Gdzie tu jest Moździerz Rak?
Zapomnieliście dodać PL-01 CONCEPT jeszcze .
Hej, nie wiedziałem czy ma to sens ponieważ to tylko makieta tak naprawdę.