Podsumowanie 2016 roku w World of Tanks
Zbliża się koniec 2016 roku, zatem nadszedł czas podsumowań. Warto zobaczyć jak zmieniło się World of Tanks na przestrzeni ostatnich 365 dni 😉
Rok 2015 nie zakończył się dla World of Tanks najlepiej – wszyscy zapewne pamiętają „Rubicon”, który stał się apoteozą drogi dalszego rozwoju gry, jaką obrała firma Wargaming. Na szczęście pamiętna wersja 10.0 nie została wprowadzona, a wraz z początkiem tego roku zaszły poważne zmiany w składzie deweloperów oraz strategii i samej filozofii rozwoju gry. Jednego można być pewnym – przyniosło to pozytywne efekty.
Z najważniejszych osiągnięć 2016 roku możemy wymienić:
- nową fizykę ruchu czołgów – nareszcie otrzymaliśmy przewrotki, „policyjne zawroty” i wiele innych ciekawych rzeczy;
- ulepszenia dźwięku – nowe dźwięki wystrzałów, pracy silników, krytycznych trafień itd.;
- nowy system wykrywania pojazdów;
- przerobiono 75 czołgów do jakości HD;
- zrebalansowano wiele pojazdów Premium;
- wypuszczono 13 nowych czołgów Premium (a także kilka nagród za kampanie na Mapie Globalnej),
- wprowadzono nowe drzewko technologiczne – Szwedów oraz zrealizowano unikalną mechanikę zawieszenia;
- przetestowano nowy rodzaj rozgrywki – „Najlepsi Czołgiści”;
- aktywnie kontynuuje się dodawanie najbardziej popularnych modyfikacji do klienta gry;
- wyłączono czat globalny w grze – teraz można komunikować się tylko z sojusznikami.
Ponadto w 2016 roku ujrzeliśmy cztery wersje gry, dużo nowych czołgów Premium i kilka nowości, o których opowiemy poniżej.
Wersje 2016 roku
Pierwszy kwartał obejmowała wersja 9.13, wydana w grudniu 2015 roku. Przez te kilka miesięcy deweloperzy próbowali stworzyć coś nowego i na wiosnę 2016 otrzymaliśmy pierwsze efekty tych prac.
Wersja 9.14 (wydana 10 marca):
- nowa fizyka,
- przejście na nową platformę dźwięku o nazwie Audiokinetic Wwise;
- zmieniono zakresy na minimapie z kwadratowych na okrągłe;
- dodano ikonkę do sklepu Premium w garażu;
- czołgi I tieru straciły alternatywne moduły do wybadania;
- pojawiła się ukraińska, białoruska i kazachska lokalizacja gry;
Ponadto w 9.14 deweloperzy zmienili wygląd wieży T28 Prototype (otrzymała dach), amerykańska trójka: T29, T30 i T34 otrzymały bardziej pancerne wieże, zrebalansowano czołg Premium FV4202 (P), 24 czołgi opracowano do jakości HD i dodano wiele innych, pomniejszych zmian.
Wersja 9.15 (wydana 25 maja):
- wymiana Waffenträger auf. E 100 na Grille 15;
- pojawienie się dynamicznych charakterystyk w grze;
- dodano możliwość podglądu niezakupionych pojazdów;
- dodano nowy celownik;
- zaimplementowano panel wyświetlający ping w garażu;
- wyłączenie trybu „Bitwa do ostatniego” i rebalans nagrody T-22 medium;
- przerobiono 19 czołgów do jakości HD.
Wersja 9.15 borykała się z wieloma problemami poprzedzającego patcha, mianowicie szereg błędów związanych z nową fizyką – zabroniono wjazdów w niektóre części map. Naprawiono problem z utratą HP przy spadku z niewielkich wysokości oraz zmniejszono szansę na przewrócenie czołgu.
Największym rozczarowaniem wersji 9.15 był globalny nerf czołgu T-22 medium, który gracze otrzymali za wykonanie szeregu misji w trybie „Bitwa do ostatniego” – po nerfie czołg utracił status jednego z lepszych w grze i praktycznie nie widać go na polach bitew. Deweloperzy uznali, że wprowadzenie takiego czołgu było błędem.
Wersja 9.16 (wydana 5 października):
- wyłączenie czatu globalnego w grze – od teraz można komunikować się tylko z członkami własnej drużyny;
- nowy system wykrywania i renderowania pojazdów – chyba najważniejsza zmiana w tej wersji;
- wprowadzenie panelu sumarycznych statystyk działań gracza: sumę obrażeń zadanych, zablokowanych przez pancerz i zadanych przez sojuszników z pomocą gracza;
- dodano porównywarkę czołgów;
- dodano dwupoziomowa „karuzelę”;
- wprowadzenie przerobionej mapy Paryż;
- zmieniono jakość wyglądu minimap;
- przerobiono 21 czołgów do jakości HD.
W tej wersji nie było wielu innowacyjnych zmian, ale zapowiedziano pojawienie się szwedzkiej linii czołgów, więc wszyscy gracze żyli oczekiwaniem na testy publiczne i wersję 9.17.
Wersja 9.17 (wydana 14 grudnia):
- wprowadzenie szwedzkiego drzewka czołgów z dwiema pełnowartościowymi gałęziami;
- rebalans czołgów premium – T34, Lowe, T26E4 Super Pershing etc.;
- dodano tryb widoku pierwszoosobowego dla widzów w pokojach treningowych;
- ogłoszono i rozpoczeto walkę z nielegalnymi modyfikacjami;
- przerobiono 11 czołgów do jakości HD – w tym długo oczekiwany KW-2.
Wersja 9.17 stała się dosyć skandaliczną łatką, ponieważ zbanowano wielu graczy za użycie zabronionych modów. Przyjemną stroną wersji stali się Szwedzi.
Danił Paraszyn aka Murazor
Chyba jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku – przyjęcie do pracy w Wargaming znanego blogera, naczelnego hejtera tej gry i bojownika za historyczność Daniła Paraszyna, znanego graczom pod pseudonimem Murazor. Danił pracuje w firmie od lutego 2016 roku, ale dopiero we wrześniu okazało się, że piastuje stanowisko kierownika działu balansu gry, którym wcześniej był Stanisław Kargin (aka Veider).
To właśnie Murazor wyznaczył szereg nowych kierunków rozwoju gry, które mają na celu stworzenie optymalnej równowagi i komfortu dla graczy. Jednym z pierwszych zauważalnych efektów, które przypisuje się Daniłowi, jest wprowadzenie do gry nowego unikalnego czołgu Premium: Skorpiona G, a także rebalansu pojazdów Premium, które były jego kolejnym krokiem.
Warto tutaj przytoczyć fragment pytań i odpowiedzi od naszego Insidera 😉
– SerB, Kruta czy Makarov ma według Ciebie najlepszą wizję gry?
– Murazor – mało znany w Europie rosyjski youtuber, a od niedawna pracownik WG (wcześniej cisnął po WG tak mocno, że straszyli go sądami i usunięciem kanału na youtube, a teraz legalnie ich jedzie, bo może :D)
Między słowem, a czynem
Do końca 2015 roku WG słynęło z obietnic bez pokrycia, i wynikiem tej praktyki stał się „Rubikon”. Obietnice te obejmują także fizykę Havok, nowy balans, drzewko polskie i wiele innych.
Dziś ten pogląd nieco uległ zmianie i firma Wargaming najpierw woli zrobić, a dopiero potem o tym mówić. Dlatego kompletnym zaskoczeniem była nowa fizyka i nowy system dźwięków, szwedzkie drzewko technologiczne z unikalną mechaniką zawieszenia, nowy system wykrywania, niektóre wizualne efekty na czołgach w jakości HD (na przykład brezentowe okrycia jarzma, oscylacyjna wieża Szwedów czy T57 Heavy etc.). Również dużym zaskoczeniem stał się anons o czołgach lekkich 10 tieru, które jak się okazuje, są już od dawna testowane na Superteście i pojawią się w pierwszej połowie 2017 roku.
Jednak nie, nie może być tak kolorowo. Hucznie zapowiadana nowa mechanika obliczania rykoszetów została odsunięta w priorytetach przez deweloperów na plan dalszy.
Nowa mechanika gry
Przełomowym wydarzeniem w 2016 roku było, niewątpliwie, wprowadzenie nowej fizyki ruchu czołgów. Teraz wszystkie pojazdy mogą się przewracać, najeżdżać na różne przeszkody, co szybsze maszyny mogą wykonywać rozmaite manewry itp. Innowacja ta miała kilka nieoczekiwanych konsekwencji: niektóre czołgi zbyt często się przewracały, pojazdy ulegały zniszczeniu przy spadku z niewielkich wysokości i wiele więcej. Z kolei na mapach pojawiła się możliwość wjazdu do miejsc, do których wcześniej nie było dostępu. Wszystkie te problemy zostały rozwiązane w ciągu roku – czołgi dostały niższe środki ciężkości, wprowadzono dodatkowe zmiany w fizyce, które utrudniają dostanie się w nietypowe miejsca (charakterystyczny „ślizg po skale” np. na mapie Kopalnie, kwadrat F6). Tym samym „nowa fizyka” stała się dla nas zwykłą i wygodną.
Jeszcze jedną ważną zmianą stała się zmiana mechaniki wykrywania pojazdów. Z jednej strony nowy system wyeliminował wiele problemów i sprawił, że gra jest bardziej komfortowa, ale z drugiej – dokonał zmian w rozgrywce czołgów lekkich. Teraz LT nie może bezkarnie przejechać pod lufami przeciwników, zaświecając ich wszystkich i samemu pozostając niewykrytym – czołgi lekkie są od razu widoczne po wyjechaniu zza przeszkody i to często kończy się dla nich fatalnie.
Trzeba też powiedzieć kilka słów o „Piaskownicy” – specjalnym serwerze, na którym WG testuje zmiany w mechanice i rebalans pojazdów, bez potrzeby przenoszenia ich na główne serwery. W 2016 roku ujrzeliśmy w Piaskownicy nową koncepcję dział samobieżnych z niewielkimi obrażeniami i skutkami „ogłuszenia”, redukcję penetracji na dystansie, nowy zamysł dla czołgów ciężkich i wiele innych zmian. Wargaming obiecał przeprowadzić kolejną turę testów w przyszłym roku.
„Wisienką na torcie” stał się nowy system dźwięków, opracowany od podstaw przez zespół Wargaming. Usłyszeliśmy nowe dźwięki wystrzałów i trafień (które zmieniają się dynamicznie w zależności od otoczenia, kalibru, zadanych uszkodzeń, rodzaju pocisku itd.), silników, krytycznych trafień itd. Praca nad dźwiękami wciąż trwa, i to cieszy.
Nowa filozofia czołgów premium
Jednym z motywów przewodnich 2016 roku stała się zmiana filozofii dotyczącej pojazdów Premium i ich roli na polach bitew (za co można podziękować Murazorowi). Do niedawna czołgi premium miały gorsze charakterystyki od pojazdów w drzewkach. Powodem była chęć uniknięcia sytuacji „Pay to win”.
Jednak wraz z przyjściem Murazora, sytuacja zaczęła się gwałtownie zmieniać i pierwszą jaskółką zwiastującą zmiany, było wprowadzenie pierwszego OP czołgu premium: Rheinmetall Skorpion G. Zamysłem było stworzenie czołgów z unikalnymi charakterystykami. W Skorpionie unikalnymi cechami są potężne działo i mobilność, które z kolei kompensuje brak pancerza i punkty wytrzymałości pojazdu. Kolejnym potwierdzeniem nowej filozofii jest AMX M4 mle. 49 Liberte z niebywałym pancerzem jak na Francuza, Krupp-Steyr Waffenträger z dobrym działem i zasięgiem widzenia, a także stary „Sport” – KW-122 z potężnym działem i niezłą mobilnością.
Zgodnie z nową filozofią, czołgi Premium zaczęły rządzić na polach bitew. W ostatniej wersji Löwe otrzymał mocniejszy pancerz (i, jak zapewnia wielu graczy, zaczął odgrywać zupełnie nową rolę), T34 otrzymał celniejsze i bardziej komfortowe działo, T26E4 Super Pershing (o dziwo!) zyskał większą penetrację dla pocisków przeciwpancernych, Panther 8.8 i STA-2 stały się bardziej mobilne, a M4A1 Revalorisé ewoluował z przeciętnej maszyny do przyjemnego fan tanka. No i zostaje jeszcze kwestia KW-5, który czeka na ponowny rebalans w nadchodzącym 2017 roku.
Mamy nadzieję, że w przyszłości taka praktyka będzie kontynuowana, ale bez fanatyzmu – nie potrzeba nam IMB, aby je później nerfić.
Nowe czołgi Premium
W ciągu ostatniego roku Wargaming stworzył 13 nowych czołgów premium: Pz. 58 Mutz, FV 4202 (P), M46 Patton KR, Turan III Prototipus, Pz. III K, Sentinel AC 1 i Sentinel AC 4, VK 45/03, Rheinmetall Skorpion G, AMX M4 mle. 49, Strv m/42-57 Alt A.2, Krupp-Steyr Waffenträger oraz КV-122. Jednak większość tych maszyn otrzymała status „akcyjnych”, czyli rzadko pojawiają się w sprzedaży, są częścią różnego typu zestawów lub są nagrodami za te czy inne wydarzenia. Tylko Strv m/42-57 Alt A.2 można kupić za złoto bezpośrednio w kliencie gry.
„Najlepsi Czołgiści”
W 2016 roku WG postanowiło przetestować nowy format rozgrywki – od 27 października do 28 listopada miało miejsce wydarzenie „Najlepsi Czołgiści”, w którym można było wygrać legendarnego Type 59, kilka innych czołgów Premium i mnóstwo innych nagród.
Ogólnie to wydarzenie można uznać za udane – gracze docenili pomysł i jego realizację. Jednak nie obyło się bez problemów – jak się okazało, sporo graczy będących w TOP „Najlepszych Czołgistów”, osiągnęło swoje wyniki w nieuczciwy sposób. Firma przeprowadziła wewnętrzne śledztwo, wskutek którego gracze zostali zbanowani.
WG Fest
Patrząc wstecz, nie można nie wspomnieć o tym wielkoskalowym wydarzeniu, który było zorganizowane i prowadzone przez Wargaming – WG Fest. Festiwal odbył się 17 grudnia w Moskwie, na imprezie było ponad 21 tysięcy gości, wzięło w nim udział wiele gwiazd, a gościem specjalnym był znany aktor Dolph Lundgren. Właśnie podczas WG Fest przedstawiono nowe kierunki rozwoju gry (czołgi lekkie X tieru, nowe mapy, grafika, etc.), a deweloperzy zorganizowali dużą konferencję prasową.
Sądząc po zamiarach firmy i zaproponowanych zmianach na WG Fest, Wargaming wyciągnął szereg wniosków z odniesionych wcześniej porażek, i obiecują także, że w przyszłości to wydarzenie stanie się jeszcze lepsze.
Świąteczne operacje
W grudniu WG ruszyło z absolutnie nowym rodzajem eventu – codziennie misje z prezentami i nagrodami, wydarzenie podczas którego można przystroić choinkę i „Śnieżkomiota” w garażu za co otrzymujemy cenne nagrody (w tym promocje na czołgi premium, promocje na zakup szwedzkich czołgów, a także szwedzkie załogantki). Być może, jest to jedno z najciekawszych wydarzeń stworzonych przez firmę, w której uczestnictwo może wziąć każdy graczy i zyskać niewiele, ale za to jakże przyjemnych prezentów.
Plany na 2017 rok
Obecnie Wargaming, pamiętając o „Rubikonie”, zważa na słowa i ostrożnie wypowiada się na temat przyszłości gry, przedstawiciele WG nie próbują nawet gdybać czy wysuwać domniemań. Wiadomo jednak, że w przyszłym roku pojawi się szereg nowych maszyn (w tym czołgi lekkie X tieru), „Piaskownica” znów zacznie swoją pracę nad ciekawymi mechanikami, pojawi się możliwość wymiany czołgów Premium (z dużym prawdopodobieństwem) i, oczywiście, kontynuowana będzie poprawa szczegółów i szczególików gry.
Nadal będziemy grać w naszą ulubioną grę, a zainspirowani zmianami dokonanymi w 2016 roku, będziemy oczekiwać nowych, ekscytujących zmian 2017 roku.
via wot-news
Pomineliście IS 3 tez dostał bufa
Wśród nowych premek nie ma T26E5??
366 dni* 🙂
Napisaliście drzewko Szwajcarskie?!!!
Dzięki, poprawione 😉