Wersja 9.17: Bliskie spotkanie ze Szwedami
Na oficjalnej stronie WoT EU pojawiła się informacja o nowym drzewku, która ma zawitać w kliencie gry w łacie 9.17 – Szwecji. Będzie się ono składać z dwóch gałęzi: mieszanej LT-MT-HT oraz drugiej – TD.
Gałąź mieszana została podzielona na trzy części: początkową z czołgami lekkimi, środkową z „medami”, oraz wieńczącą całość część czołgów ciężkich. Poniżej znajdziecie opisy poszczególnych pojazdów (cytat ze strony WG):
„Kolejny doskonały szwedzki wynalazek: słowo „smorgasbord” – idealny sposób na opisanie różnorodności czołgów, które znajdziecie w szwedzkim drzewie technologicznym. Począwszy od czołgów lekkich, poprzez średnie i ciężkie, aż po niszczyciele czołgów – każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
- Na poziomie II jest czołg lekki Strv m/38. To doskonałe wprowadzenie do tej linii czołgów dzięki jego zbalansowanym statystykom.
- Dalej, na poziomie III, znajduje się podobny czołg lekki Strv m/40L o dobrym kącie wzniesienia i opuszczenia działa oraz uderzającym profilu.
- Co to jest „Lago”? Porządny czołg średni IV poziomu jadący śladem swoich poprzedników.
- Nieco wyżej znajduje się czołg średni V poziomu Strv m/42. Można go porównać z czołgami M4 Sherman, T-34 czy Pz.Kpfw. IV, tyle że z robiącym wrażenie kątem opuszczenia lufy wynoszącym 15°.
- Typowy średniak na poziomie VI to Strv 74 posiadający jedno z najlepszych dział na tym poziomie.
- Na poziomie VII znajduje się Leo. Największa prędkość maksymalna i największe uszkodzenia podstawowe dla tego poziomu czynią z niego prawdziwego drapieżnika.
- Emil I to czołg ciężki VIII poziomu, wyposażony w automatyczny system ładujący z AMX 50 100. Czas przeładowania ma jednak dłuższy (3 sekundy zamiast 2,75 sekund), a penetrację niższą (217 pocisków podkalibrowych w porównaniu do 232 pocisków przeciwpancernych). Opancerzenie może spokojnie zablokować strzały przeciwników znajdujących się na tym samym lub niższym poziomie. Jego stosunkowo niewielkie wymiary i świetny kąt opuszczenia działa (12°) pozwalają mu sprawdzać się w wielu sytuacjach.
- Następny jest Emil II na poziomie IX. Jego również można porównać do francuskiego czołgu, lecz w tym przypadku będzie to AMX 50 120. Ma on jednak lepsze przednie opancerzenie wieży oraz jest mniejszy. Przyzwoite kąty opuszczenia i podniesienia działa pozwalają Szwedowi przycupnąć w ukryciu, z dala od zgiełku walki, i zdejmować przeciwników jednego za drugim.
- Na szczycie drzewa znajduje się czołg ciężki X poziomu Kranvagn, o nazwie równie łatwej do wypowiedzenia jak nazwy niektórych mebli. Jeśli chodzi o rozgrywkę, to plasuje się on gdzieś między AMX 50 B a T57.„
Drugą gałęzią drzewka szwedzkiego jest, mocno oczekiwana, gałąź niszczycieli czołgów. Będą one wyjątkowe, gdyż zostaną zaopatrzone w nowoczesny, jak na grę WoT, system zawieszenia:
„Badanie tej gałęzi rozpoczyna się od czołgu lekkiego Strv fm/21, a znajduje się w niej dziewięć pojazdów. Są zwinne, dobrze uzbrojone i nie rzucają się w oczy.
- Pvlvv fm/42, Ikv 72 oraz Sav m/43 (poziomy II–IV) to esencja niszczycieli czołgów niższych poziomów. Zadają znaczne uszkodzenia, jeśli tylko uda im się zająć dobry punkt obserwacyjny i otrzymają wsparcie sojuszników, które je zabezpieczy. Nie mogą liczyć na własne pancerze, ale nadrabiają to swoją ponadprzeciętną zwrotnością i niezłymi działami, a ich niskie sylwetki zmniejszają szansę ich dostrzeżenia. Pojazdy z poziomów III–IV mogą się świetnie spisać, korzystając ze swoich nadzwyczajnych kątów opuszczenia działa i przyjmując nietypowe pozycje na nierównym terenie. Dla Sav m/43 przewidziano wybór dział: celniejsze działo 75 mm o porządnych statystykach penetracji oraz nastawione na uszkodzenia, silne, ale mniej celne działo 105 mm.
- Na poziomach V–VII znajdują się trzej typowi snajperzy: Ikv 103, Ikv 65 Alt II oraz Ikv 90 Typ B. Spisują się dobrze na mapach z górami i wzniesieniami, dzięki ich dobrym kątom opuszczenia i podniesienia działa. Ikv 103 posiada zestaw dwóch dział kalibru 105 mm wyposażonych w pociski kumulacyjne. Na poziomach VI–VII jest to już potężne działo Boforsa kalibru 9 cm o budzącej respekt penetracji. Pamiętajcie jednak o niepewnym pancerzu – trzymajcie się blisko kolegów, którzy mogą was ocalić przed trafieniem na złom.
- Poziomy VIII–X wprowadzają nową mechanikę gry: tryb jazdy i tryb strzelania. Gdy już osiągniecie UDES 03 na poziomie VIII, trzymajcie się prostej reguły: unikajcie strzelania w ruchu. Znajdźcie odpowiednie miejsce i opróżnijcie magazynek w trybie strzelania, w którym UDES 03 zamienia się w najbardziej skuteczny niszczyciel czołgów, jaki widziano na VIII poziomie.
- Szwedzkie niszczyciele czołgów najwyższych poziomów, Strv 103-0 i Strv 103B, wymagają zdolności szybkiego podejmowania decyzji. W trybie jazdy wykorzystujcie swoją przewagę prędkości i nawet nie myślcie o strzelaniu. Poczekajcie z tym do przełączenia się w tryb strzelania po osiągnięciu odpowiedniej pozycji. Dzięki mocno pochyłemu pancerzowi możecie z dużą dozą prawdopodobieństwa liczyć na zrykoszetowanie strzałów.„
Niedługo powinien pojawić się test publiczny łatwy 9.17. Jak tylko to się stanie, na naszej stronie znajdziecie pełną relację z nowego drzewka!
Przypomnę: „jeżeli chodzi o szwedzkie HT, jeszcze nie wiadomo, czy pojawią się w wersji 9.18 lub dalszej – ciężary nie zostały do końca przetestowane, zbalansowane i jak zwykle największe problemy sprawiają „modele kolizyjne”, ” Coś ten Wasz insider ma klapnięte ucho lub ktoś sobie z niego zażartował/wprowadził go w błąd :p
Wiemy i czekamy na sprostowane informacje 🙂 Wielokrotnie sprawdzało się to, co nam przekazywał, ale doskonale wiadomo, że WG lubi zmieniać zdanie, a czas realizacji nie raz się wydłużał 🙂
No myślę, że skoro na oficjalnej stronie WG pojawiło się info o dwóch gałęziach to raczej już tak zostanie? I dobrze, chciałem skupić się na HTkach niż na TDkach chociaż i one są fajne
O naszych czołgach też pisali na stronie że będą.. nadal nie ma 🙂