Pogadajmy o „specyfikacjach” w naszej ukochanej grze.
Ostatnio Murazor ujawnił kolejne „charakterystyki” czołgów VIII – X tieru Szwecji, gdzie widełki penetracji za cholerę nie chcą się mieścić w 25%… No dobra, pędząc z wyjaśnieniem – to jest bug. U wszystkich czołgów deweloperzy wykryli takowy błąd. W ogóle tyczy się to rozrzutu w kwestii obrażeń i w kwestii penetracji. Działa, które mają 308 średniego mają widełki 231-385, a te które mają 288 – mają widełki 216 – 360… – potwierdza to nawet Murazor.
Póki post o pancerzu w Strv 103 jest w opracowaniu, podzielimy się z Wami krótką informacją (o ile ktoś mówi po szwedzku 🙂 ). Informacja ta pochodzi od Jurija Pasholoka, a on z kolei ma ją z muzeum Arsenalen w Strängnäs. Poniżej zamieszczamy screen opancerzenia Strv’a.
1 października wrzuciliśmy specyfikacje kilku szwedzkich pojazdów. Niektórzy, jak tylko zobaczyli pancerz niszczyciela czołgów X poziomu, złapali się za głowy: „no i ch**, znowu karton” itd. Ten post ma na celu pewne rzeczy wyjaśnić.
Zaczynamy – jak widać na powyższym przykładzie, opancerzenie jest niewielkie. Ale czy to znaczy, że jest całkiem słabe? No nie do końca. Szwedzi, projektując swoje czołgi, robili to z uwzględnieniem warunków operacyjnych, w jakich miały owe czołgi służyć. Zamierzali bronić swojego terytorium, wykorzystując rzeźby terenu, mobilność pojazdów i ich niską sylwetkę.
Tworząc swoje czołgi, Szwedzi korzystali z doświadczeń innych inżynierów i obserwacji pojazdów innych krajów. W tym wypadku mowa o racjonalnym rozłożeniu pancerza. Skoro priorytetem był lekki czołg – trzeba było tak rozłożyć pancerz i kubaturę, by trudno było go przebić i w ogóle trafić (dominowały niskie sylwetki, które powodowały, że czołg nie wystawał zanadto ponad rzeźbę terenu).
Od strony technicznej już wszyscy wiedzą, że Strv 103 posiada hydro-pneumatyczne zawieszenie, które pozwala mu zmieniać przechył kadłuba, celując mocno osadzonym w owym kadłubie uzbrojeniem. Coś takiego ma duży wpływ na opancerzenie.
Wróćmy do tematu, czemu sprawa skupiła się dla wielu komentatorów na pancerzu. Jak widać na załączonym obrazku – opancerzenie z przodu kadłuba jest niewielkie, 40 mm na nosie, miejscami 50-60 mm i wszystko to pod kątem 78-79 stopni.
Co jeszcze mamy? Na froncie są ekrany, które zjadają pociski kumulacyjne. Tyczy się do głównie górnej płyty pancerza, która będzie najbardziej narażona na ostrzał. Owe ekrany sprawdzają się praktycznie z każdym pociskiem burzącym. Na pewno nie będzie tak, że byle puknięcie i czołg wam wyleci w powietrze. Ekran chroni też nieco przed przeciwpancernymi i podkalibrowymi. Rzecz w tym, że oprócz bonusu do pancerza podstawowego (+10 mm z ekranu) w mechanice gry jest algorytm, który po przebiciu ekranu przez pocisk, zmniejsza penetrację pocisku o 5% za każde 10 cm, które owy pocisk musi przebyć od ekranu do pancerza właściwego. W Szwedach może się zdarzyć tak, że przy strzale z odpowiednio dużego kąta, pocisk będzie musiał pokonać drogę prawie 2 metrów, aż dotrze do właściwego pancerza. Ta zasada może nie zadziałać jedynie dla przeciwpancernych i podkalibrowych naboi oraz przy kalibrze 3 x większym niż pancerz, w który celujemy (zasada „trzech kalibrów”). Wzorując się na obrazku powyżej – trafiając w pomarańczową strefę, przebijamy 150+ mm, w żółtą 120+, a w czerwoną 180+.
Mamy tutaj całkiem dobry pancerz, którego nie przebije, ot tak, czołg średni czy niektóre ciężkie. Od frontu zrobi to oczywiście TD. A w bok? To już zupełnie inna bajka.
Dzięki Trank 😉
Chyba nie wiesz co piszesz. Ta twoja CIENKA BLASZKA to pancerz warstwowy i będzie wchlaniaj penetracje z pocisków HEAT I HE. Jeżeli nie wiesz jak działa mechanika gry zapraszam do nauki.
Ciekawe, i nie neguję bo nawet mój bat chat jak ma plyte 50 mm pod dobrym kątem to czasem dingnie, nie zapominajcie ze po oddaniu strzalu będzie mozna uniesc kadlub co diametralnie zwiększy jego kąt… a to już jak dla mnie przesada na stronę tego ze to bedzie poprostu OP….
Ok, pisanie pisaniem, ale to jest gra. Widząc tą „owiewkę na przodzie widać wyraźnie, że tak cienka blaszka (a raczej tekstura) będzie wchłaniać wszystko odejmując nieubłaganie HP. Lepiej zapowiada się 9 tier, który będzie wszystko odbijał bez jakichś owiewek.
Pod takim kątem nawet cienki pancerz będzie odbijał.