9.15.1 – modele HD, cz. I
Mieliśmy już screeny z serwera testowego. Tym razem pojawiły się oficjalne rendery 😉
113
Prace projektowe nad tą konstrukcją rozpoczęto w 1963 roku. Była ona rozważana jako alternatywa dla WZ-111, a przy jej konstruowaniu starano się wykorzystać podzespoły i części już istniejących czołgów średnich. Mimo tego projekt został przerwany na rzecz opracowania nowoczesnego czołgu podstawowego.
(Kliknij, aby powiększyć)
121
Zmodernizowana wersja czołgu Type 59, której opracowywanie rozpoczęto w roku 1962. Nowy czołg miał się cechować grubszym pancerzem i większą siłą ognia niż oryginalna maszyna, jednakże prace projektowe szybko przerwano. Kilka z zastosowanych tu rozwiązań wykorzystano przy opracowywaniu Type 69. Wszystkie zbudowane prototypy (było ich 121 sztuk) zniszczono podczas prób z bronią atomową.
(Kliknij, aby powiększyć)
AMX 13 75
Prace nad pojazdem rozpoczęto w roku 1946. Był on masowo produkowany we Francji w latach 1952-1964, a w Argentynie aż do roku 1985. Czołg ten był eksportowany do wielu krajów i wciąż pozostaje w czynnej służbie kilku państw Azji oraz Ameryki Południowej.
(Kliknij, aby powiększyć)
AT-1
Eksperymentalne działo samobieżne na podwoziu T-26. Zbudowano kilkanaście pojazdów i osiem opancerzonych kadłubów. Nigdy nie było wytwarzane seryjnie.
(Kliknij, aby powiększyć)
Dicker Max
Początkowo planowano wykorzystać ten pojazd do niszczenia umocnień. Dwa prototypy zostały wyprodukowane wiosną 1941 roku. W okresie późniejszym pojazd przekwalifikowano na ciężki niszczyciel czołgów. Oba egzemplarze zostały użyte bojowo na froncie wschodnim. Nie podjęto masowej produkcji.
(Kliknij, aby powiększyć)
E 75
W 1945 roku E 75 był projektowany by zastąpić Tygrysa II jako podstawowy czołg ciężki Panzerwaffe. Istniał jedynie na papierze.
(Kliknij, aby powiększyć)
FV215b (183)
Plany tego ciężkiego działa samobieżnego zakładały wykorzystanie komponentów pojazdu Mk.II Conqueror. Maszyna była wyposażona w działo zamontowane w obrotowej wieży, umieszczonej w tylnej części kadłuba. Projekt został anulowany wkrótce po tym, gdy powstał pierwszy egzemplarz tego wozu.
(Kliknij, aby powiększyć)
FV304
Prototypowe lekkie działo samobieżne stworzone przez firmę Vickers. Prace rozpoczęły się w roku 1947. Jednak prototyp powstał dopiero sześć lat później. Do tego czasu konstrukcja działa samobieżnego stała się przestarzała i projekt anulowano.
(Kliknij, aby powiększyć)