Dzienniki Deweloperów: Klany – Blitz
W drugim wydaniu „Pamiętników deweloperów” porozmawiamy szczegółowo o systemie klanowym. Chcemy również ujawnić system rozwoju klanów. Poprosiliśmy menedżera projektu, Dmitrija Polijakowa, by pomógł nam rozwikłać skomplikowane procesy rozwoju, zrozumieć podejmowane decyzje oraz by podzielił się interesującymi liczbami.
Czym jest klan?
Odpowiedzi graczy i deweloperów mogą się różnić. Spójrzmy na poniższy obrazek, by mieć pogląd na sytuację.
Dla graczy klan jest społecznością podobnie myślących osób, gdzie każdy może znaleźć drużynę, skomunikować się, otrzymać pewne bonusy i zniżki lub nawet tworzyć „polityczne” intrygi. Jeśli klan odnosił również spektakularne zwycięstwa w przeszłości, jego członkowie mają poczucie chwalebnych dokonań i świadomość bycia częścią czegoś wspaniałego.
Jednocześnie wygląda to trochę inaczej, kiedy nadchodzi czas tworzenia od zera systemu klanowego, który pokochają gracze. Deweloperzy potrzebują klanu, aby:
- zwiększać liczbę znajomych gracza i zachęcać do gry drużynowej;
- motywować graczy do regularnej gry poprzez zapewnianie różnych bonusów (oczywiście deweloperzy chcą, by grano w ich grę);
- zachęcać graczy do promowania celu klanu: zwiększenia skuteczności, doceniania statystyk i zapisów bitew, sprawiania, że klan będzie atrakcyjny dla innych graczy i że poczują się w nim kimś ważnym;
- szkolić graczy drużynowych i – w dalszej perspektywie – zawodników esportowych.
Jak widzicie, gracze i deweloperzy mają podobne cele, lecz gracze mają bardziej uprzywilejowaną pozycję, jako że to do nich należy ocena pracy deweloperów. By wykonać w pełni swoje zadania, deweloperzy muszą zrozumieć, w jaki sposób gracze działają w projektach związanych z systemem klanowym.
Od nowicjusza do profesjonalisty
W projekcie, który od początku zakłada aktywność klanową oraz esportową, nowicjusze mogą zobaczyć, co mogą osiągnąć i co muszą zrobić, by to się udało. Najczęściej droga od nowicjusza do profesjonalisty wygląda tak:
Nowy gracz ⇒ Gracz bitew losowych ⇒ Gracz klanowy ⇒ Zawodnik esportowy
Przejście przez wszystkie kroki nie jest jednak obowiązkowe – każdy osiąga swój własny, komfortowy poziom. Im wyższy poziom, tym mniej graczy do niego dociera.
- Nowi gracze – dopiero zainstalowali grę i ją wypróbowują. Nie są zbytnio zainteresowani klanami czy turniejami; nadal zastanawiają się nad tym, czy grać w tę grę, czy też nie.
- Gracze bitew losowych – uczą się podstawowych procesów gry, mechaniki i trików. Dostrzegają oni również graczy klanowych w bitwach losowych, czytają wiadomości o bonusach klanowych i zawodach oraz być może zastanawiają się nad znalezieniem swojej własnej drużyny.
- Gracze klanowi – W klanie gracz zaprzyjaźnia się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i celach. Duch rywalizacji rodzi się zarówno w samym klanie, jak i pomiędzy różnymi klanami. Rywalizacja osiąga swój szczyt w esporcie.
- Zawodnicy esportowi – ich celem nie jest gra sama w sobie, lecz konfrontacja z godnymi przeciwnikami. Interesuje ich nie tylko porządna gra zespołowa, lecz także dobrze ukierunkowana walka w turniejach o imponujące pieniądze i nagrody rzeczowe.
Można przyjąć, że klan jest rozrywką dla tych, którzy poznali szczegółowo grę i mogą o niej powiedzieć wszystko. Uważamy, że tworzenie całego systemu klanowego jedynie dla tak wąskiej grupy graczy jest niewłaściwe. Wyjaśnimy dlaczego.
Co więc z Wojnami Klanów?
Pomimo różnych zainteresowań wszystkie grupy graczy World of Tanks Blitz mają ze sobą coś wspólnego – doskonale wiedzą, czego mogą oczekiwać od następnej sesji gry; wiedzą, co robić w bitwie i w garażu.
Wyobraźcie sobie sytuację, że siedzimy od dłuższego czasu w naszych biurach, tworząc oszałamiające funkcje klanu, turnieje czy nawet mapę globalną, obmyślając różne typy klasyfikacji i sposoby na rywalizację pomiędzy graczami, po czym z dumą to wszystko wprowadzamy i… nikt w to nie gra. Miesiące rozwoju, olbrzymie nakłady pracy – i porażka. Nie byłaby to jedynie strata czasu, lecz również Waszej lojalności.
Załóżmy, że pierwsze zebrane statystyki pokazują, że w większości klanów było zbyt mało osób online jednocześnie. Oznacza to, że prawdopodobniej nikt nie grałby bitew klanowych, nawet gdybyśmy je uruchomili, ponieważ gracze musieliby czekać zbyt długo na zespół przeciwników. Jest to esencja platform mobilnych: grasz wtedy, gdy masz chwilę, a nie według rozkładu.
Nie chcemy powtarzać błędu wielu gier online poprzez stworzenie zbyt rozbudowanego systemu klanowego. Każdy z tego typu systemów prędzej czy później staje się zamkniętym ekosystemem, do którego bardzo trudno się dostać nowym graczom. W takim momencie system klanowy staje się bezużyteczny i nie przynosi frajdy większości graczy.
Naszym zadaniem jest nie tylko uruchomienie klanów, lecz także stworzenie czegoś interesującego dla wszystkich graczy i umożliwienie każdemu, kto chce rozwijać swoje umiejętności, osiąganie kolejnych poziomów gry.
Wszystko to można osiągnąć poprzez stopniowe wprowadzanie funkcjonalności klanów, która, w odpowiednim momencie, pozwoli nam na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu:
- Pierwsza pieczeń: Stopniowy rozwój systemu klanowego czyni go znacznie bardziej otwartym dla wszystkich graczy, niezależnie od ich doświadczenia czy też poziomu gry.
- Druga pieczeń: Monitorujemy statystyki popularności i użyteczności każdego elementu systemu klanowego i zbieramy informacje o doświadczeniach graczy. Naprawiamy błędy i rozwijamy udane pomysły w przyszłych aktualizacjach.
World of Tanks Blitz to jedna z pierwszych gier mobilnych, która oferuje pełne doświadczenie gry wieloosobowej online. Jesteśmy pionierami tego gatunku na urządzeniach mobilnych, więc jest dla nas bardzo ważne, by trzymać się zasady „dmuchać na zimne”.
Spojrzenie wstecz
Teraz, kiedy wiecie już, jak to wszystko działa, pokażemy Wam z perspektywy deweloperów główne etapy rozwoju klanu aż do tego momentu. Na początek przepotężne statystyki, które wpływają na tak wiele decyzji.
Wprowadzenie klanów
Pierwsza wersja klanów była prosta. Otrzymaliście możliwość tworzenia klanu, nadania mu nazwy i wybrania jednego z sugerowanych logo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że istniała olbrzymia potrzeba możliwości zawierania sojuszy. Najwyraźniejszym tego dowodem była sekcja klanowa na forum, gdzie gracze stworzyli swój własny system klanów.
Szybki wzrost liczby klanów i graczy klanowych nie był więc niespodzianką. Tydzień po wprowadzeniu klanów liczba aktywnych graczy klanowych wyniosła ponad 200 000. Obecnie tygodniowe statystyki dla aktywnych graczy klanowych przekraczają pół miliona.
Automatyczna rekrutacja i otwarte klany
Mocny start systemu klanowego nie znaczył, że publiczność była gotowa na jednoczesne bitwy. Co więcej, system sam w sobie wciąż wymagał sporych ulepszeń.
Na przykład, konieczne było uproszczenie wyszukiwania odpowiedniego klanu. W większości przypadków podanie od przeciętnego gracza było odrzucane. Kto chciałby grać w klanie po tym, jak kilka razy mu odmówiono?
By rozwiązać ten problem, wprowadziliśmy automatyczną rekrutację i wyświetlanie graczowi listy odpowiednich klanów. Te rozwiązania znacząco zmieniły obraz sytuacji. Teraz ponad jedna trzecia członków klanów zostaje przyjęta poprzez automatyczną rekrutację.
Okazało się, że gracze i klany mieli zbyt mało możliwości, by się nawzajem odnaleźć. Oprócz tego większość klanów ustawiła raczej niewysokie wymagania dla kandydatów.
Ponad 50% klanów ustalało swoje wymagania na poziomie odpowiadającym 60–80% populacji graczy.
Inną kluczową przewagą automatycznej rekrutacji jest szybkie wypełnianie składu klanu. Liczba dużych klanów z automatyczną rekrutacją przekracza pięciokrotnie liczbę dużych klanów bez niej.
Oczywiście, przyjmowanie graczy bez wcześniejszego wywiadu czy okresu próbnego wiąże się z pewnym ryzykiem. Lecz zadaniem dowódcy klanu jest rozważne zarządzanie personelem wojskowym i stworzenie odnoszącego sukcesy klanu z przypadkowej gromady ludzi.
Prosty cel: Zaopatrzenie
Rozumiemy jednak bardzo dokładnie, że klan nie może długo istnieć, jeśli jego członkowie nie mają żadnych celów. Pilotażowym celem były pierwsze klanowe zawody oparte na zebranych statystykach. Były dosyć intensywne – znalazło się miejsce na dramatyczne sytuacje, polityczne intrygi oraz gorące dyskusje.
Ale, jak pewnie pamiętacie, klan powinien być interesujący i przydatny nie tylko dla zapalonych graczy, lecz również dla czołgistów grających kilka bitew dziennie. Stąd pierwszym prawdziwym celem dla klanów została nie wewnętrzna walka, a kooperacja dla wspólnego dobra – system zaopatrzenia.
Stałe zniżki na materiały eksploatacyjne i wyposażenie oraz inne bonusy to korzyści płynące z członkostwa w klanie, które może odczuć każdy gracz. Jest to wzajemnie opłacalna kooperacja – zdobywaj doświadczenie dla klanu i odbieraj bonusy za punkty dostępu osobistego.
Przede wszystkim, zaopatrzenie wpływa na aktywność przywódców klanu, nie zwyczajnych graczy – im wyższy odblokowany poziom zaopatrzenia, tym więcej zalet ma klan.
Ilość wysłanych zaproszeń, zebranych klanami, wzrosła dwukrotnie po wprowadzeniu systemu zaopatrzenia, a szczytowa liczba wysłanych zaproszeń przekroczyła 100 000 tygodniowo. Oczekujemy, że wyścig personelu wojskowego zostanie wznowiony wraz z wprowadzeniem ostatecznej wersji zaopatrzenia – nagroda za X poziom zaopatrzenia będzie bardzo kusząca.
Szkolenie na horyzoncie!
Magiczny przycisk szkolenia w menu gry został zapowiedziany dość dawno temu. Sami gracze czuli słuszne oburzenie, gdyż nie mogli stoczyć bitew treningowych, które zostały już dodane do gry.
Jednak przecieki różnego rodzaju zawierały niepełne informacje. To prawda, możliwość stoczenia bitwy treningowej istniała od dłuższego czasu, ale była jedynie technicznym instrumentem do użytku wewnętrznego. Nie miała nic wspólnego z użytecznością interfejsów i ustawieniami pokoju.
Pokoje treningowe są opcją umożliwiającą zorganizowanie niezależnego turnieju i walki w drużynie klanowej po raz pierwszy w historii World of Tanks Blitz. Czy uda Wam się zebrać pełną załogę w bitwach 7 na 7?
Ostatnio pracowaliśmy nad interfejsem i testowaliśmy go wraz z graczami. Teraz możemy z przyjemnością ogłosić, że pierwsza wersja pokojów treningowych zostanie udostępniona w wersji 2.9!
Co potem?
Jeśli nie czytaliście tego artykułu uważnie, wiecie, co się stanie:
- Zobaczymy, co myślicie o pokojach treningowych.
- Potem skupimy się na naprawie wykrytych wad.
- A także, co najważniejsze, sprawdzimy, czy gracze klanowi będą w stanie zebrać pełną obsadę do bitew treningowych.
Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, będziemy kontynuować rozwój elementu rywalizacji. W tym momencie bądźcie gotowi na walki pomiędzy sobą w pokojach treningowych. Już wkrótce przygotujemy szczegółową recenzję nowej funkcji. Bądźcie czujni!
Źródło: Blitz EU