Miały najcięższy żywot – krążowniki, piękni i groźni zabójcy okrętów.
Krążowniki, jako klasa wyspecjalizowana okrętów powstała pod koniec XIX wieku. Podzielono je ze względu na uzbrojenie, opancerzenie i przeznaczenie na kilka typów. Mieliśmy więc krążowniki lekkie, pancerne, pancernopokładowe, liniowe, ciężkie i przeciwlotnicze. My zajmiemy się trzema z tych typów, a więc lekkimi, ciężkimi i przeciwlotniczymi, które brały aktywny udział w II Wojnie Światowej.
W zamyśle krążownik miał łączyć w sobie szybkość i manewrowość kontrtorpedowca z opancerzeniem i uzbrojeniem zbliżonym do okrętów liniowych. Wyszła z tego hybryda – nieźle uzbrojona w działa 150 – 230 mm, artylerię pomocniczą (najczęściej 102 – 120 mm), silną obronę przeciwlotniczą, oraz wyrzutnie torpedowe.
Wyporność tych jednostek wahała się od 3500 do 17000 ton. Były to jednostki świetnie zaprojektowane, mające wielką dzielność morską i takie rozplanowanie grodzi, że potrafiły utrzymać się na wodzie nawet po doznaniu potężnych uszkodzeń. Często mówiono, że mają najcięższe życie wśród jednostek bojowych. Świetnie opisał życie i walkę na krążowniku Alistair Maclean w swojej książce „HMS Ulisses”. Można powiedzieć, że jest to opowieść z pierwszej ręki, gdyż właśnie na krążowniku służył on podczas wojny…
Okręty te pływały z prędkościami przekraczającymi 30 węzłów, często wyposażano je w katapultę wodnosamolotów.
Największe (a zarazem najpiękniejsze – moim zdaniem) krążowniki budowały Państwa Osi – Japonia i Niemcy. Jednostki te miały potężne uzbrojenie, dobry pancerz i świetne osiągi.
W grze jak na razie mamy możliwość pograć cruiserami trzech nacji – Jankesów, Japończyków i Niemców. Przyznam, że mi osobiście nie leży gra tą klasą. Wolniejsze od destroyerów, słabsze od pancerników… Nie mam pomysłu na nie… Wiem, teoria teorią, ale jakoś szybko ginę 😀 Cóż, może w przyszłości nauczę się nimi grać, a na razie zostawiam tą przyjemność innym…
W kolejnych artykułach postaram się przybliżyć kilka konstrukcji, które walczyły w czasie wojny, oraz są dostępne w grze.