ORP Kormoran

W tym tygodniu, jeden z naszych czytelników odwiedził okręt marynarki wojennej ORP Kormoran, który zawitał do Łasztowni w Szczecinie. Wraz z takimi statkami jak Nawigator XXI (okręt szkoleniowy Akademii Morskiej) oraz Dar Młodzieży jeden z największych polskich żaglowców udostępnił swój pokład dla zwiedzających. A oto co napisał autor zdjęć:

Wybrałem się tam razem z ojcem i już na pierwszy rzut oka niszczyciel min ORP Kormoran prezentował się świetnie, wygląda nowocześnie przy czym jest bardzo mały, około 56 metrów długości. Prędkość maksymalna okrętu to 15 węzłów, jednak okręt stworzono po to, żeby był manewrowy. Posiada na bokach rufy pompy ciśnieniowe, pozwalające na skręcanie praktycznie w miejscu.

A oto co pisze o tym okręcie Wiki:

ORP Kormoran (601) – zwodowany 4 września 2015 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańskupolski niszczyciel minokręt wiodący typu Kormoran II, przeznaczony do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. W celu zapewnienia amagnetyczności, kadłub jednostki o wyporności standardowej 830 ton i długości całkowitej 58,5 metra, zbudowany został z austenitycznej stali nierdzewnej. Prace nad okrętem zakończyły się 31 marca 2017 roku[2].

Uzbrojenie 

W skład uzbrojenia okrętu wchodzi armata okrętowa Wróbel II kalibru 23 mm oraz trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe WKM-Bm kalibru 12,7 mm na podstawach słupkowych[3]. Okręt pozbawiony jest silnego systemu obrony przed środkami napadu powietrznego. Bezpośrednią obronę przed atakiem powietrznym zapewniać mają wyrzutnie z pociskami Grom[3].

Początkowo zakładano wyposażenie Kormorana w armatę kalibru 35 mm Tryton, jednak opóźnienia, które się pojawiły w programie Tryton ostatecznie spowodowały, że zdecydowano się na zamontowanie armaty Wróbel II. Planowane jest zamontowanie armaty 35 mm Tryton za armatę Wróbel II przy najbliższych pracach portowych.


Po kliknięciu na obrazek pojawi w pełnej rozdzielczości.

Zdjęcia: Szatan3434

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

2 komentarze

  1. Kholin pisze:

    Witam, statek (nie okręt, bo okręt to może być marynarki wojennej) szkolno-badawczy Akademii Morskiej to Nawigator XXI (21), a nie XII (12).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.