Czy 4TP powinien otwierać polską linię ? – ankieta

Kolejna ankieta dotycząca polskie nacji. Czy pojazd 4TP powinien być na I tierze? Możecie udzielić odpowiedzi zarówno tutaj, jak i w wątku stworzonym na forum WoT.

Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie i jaki jest Wasz punkt widzenia 😉

Dzięki Roophert.

Czy należy przenieść 4TP na Tier II ?

View Results

Loading ... Loading ...

Teraz kilka powodów dla których powstała wspomniana ankieta:

Jak już wiecie nie wszyscy zgadzają się z opinią Wargaming dotyczącą wyboru Tier I przedstawioną w materiale: Dzienniki twórców: polskie drzewko. Część 2. Argumentacja Wargaming odnośnie wyboru Tier I w World of Tanks jest prozaiczna…

WG nie chce umieszczać w Tier I kolejnego Renault… ale skąd pomysł że miałby to być Renault ??

W okresie 1930-36 Wojsko Polskie jak wiele innych armii świata miało najwięcej czołgów rodziny Renault FT w kilku odmianach, Nasze państwo było uznawane za czwartą światową potęgę pancerną.

Pozwólcie że przytoczę kilka liczb…

 • 112 – Renault FT-17;
 • 6 – Renault TSF;
 • 27 – FT-17 CWS;
 • 5 – Renault M26/27;
 • 24 – Renault NC-27;
 • 1 – Renault Vickers wz.32 (prototyp);
 • 1 – Renault Typ M (prototyp);
 • 1 – Renault Fumator (prototyp);
 • Łącznie 177 czołgów Renault.

Jak więc widać WG miało trudny orzech do zgryzienia… Czy wybór jest słuszny, czy nie było innych alternatyw ? Według nas były… można tu wymienić chociażby:

 • Renault wz.32;
 • TK-3;
 • TK-S;
 • PZInż130;
 • WB-10 (dwa prototypy);
 • Czołg Czerwińskiego.

Tak więc w sytuacji gdy były alternatywne pojazdy do wyboru… czy to był dobry wybór by umieścić 4TP na Tier I ? Czołg tak zaawansowany techniczne że miał zastąpić wszystkie pozostałe czołgi lekkie w roli zwiadu pancernego ??

Pozwólcie że przytoczę dwie tabele. Porównajmy jak wypada 4TP na tle Tier I oraz Tier II pozostałych nacji.

Porównanie z Tier I pozostałych nacji. Do porównania dodane Renault wz.32 (który najlepiej tutaj pasuje) oraz TKW i PZInż.130. W zestawieniu nie ma jeszcze WB-10 i czołgu Czerwińskiego, ponieważ ich dokładne historyczne parametry nie są jeszcze publicznie znane.

Porównanie z Tier II pozostałych nacji:

Jak widać 4TP deklasuje w miażdżący sposób rywali pod względem mobilności, bardzo dobrym pancerzem, i świetnym uzbrojenie w postaci 20 mm działka automatycznego ze świetną penetracją lub 37 mm działka z jeszcze lepszymi parametrami (dla obu armat parametry są zaczerpnięte z gry → 20 mm ze statystyk TK-S’a, a 37 mm to to samo co jest na uzbrojeniu szwedzkich czołgów lekkich II i III poziomu).

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ram czasowych…

Naszym zdaniem 4TP to urodzony LT II tieru. Drzewko mogłoby być śmiało zrobione jak u Włochów: na II tierze jeden wolny, z lepsza siłą ognia (u Włochów M14/41, u nas 7TP), drugi szybki, z magazynkiem (u Włochów L6/40, u nas 4TP).

Zatem zapraszamy do udziału w prostej ankiecie… Czy 4TP powinien być Tier I i otwierać polską linię, a może lepiej spełni oczekiwania na Tier II?

Ź: forum.worldoftanks.eu

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

37 komentarzy

 1. Karim ibn Musashi pisze:

  Każdy z nas chce 4 TP na tierze II albo nawet III, ale jeśli wiązać się to będzie z przesunięciem terminu wprowadzenia polskiego drzewka o rok, to ja dziękuję. I tak balans na niskich tierach jest totalnie zgwałcony przez WG, podobnie jak grywalność.

 2. Jano pisze:

  Primo inny czolg odwleka wprowadzenie drzewka. Secundo jesli mowimy nie radzieckim klonom to rowniez powinnismy powiedziec nie klonowi z Francji. Tercio poczekajmy na info o calym drzewku jeszcze Nie wiemy co na ktorym tierze jak dadza info bedzie wiadomo czy mozna cos przesunac.

 3. IRSanchez pisze:

  Nie ma to praktycznego znaczenia, co będzie na Tier I oraz II.

  WG zniszczyło grę na tych tierach (2 mapy na krzyż, syfiasty balans klas) także tak czy siak, są to „zmarnowane” pojazdy.

  • Blaszany pisze:

   4TP to kandydat na tier I ale równie dobrze na tier II – zależy jak mu suwaczki parametrów ustawią – tego więcej, tego mniej itp.

 4. B&B pisze:

  Ja myślałem raczej na I tier dać TKW

  • Revanche25 pisze:

   Dyskutowaliśmy o tym bardzo ciężko, bez niehistorycznych zabiegów nic z tego się nie ulepi. W najgorszej opcji jeśli WG niezgodzie się jakimś cudem na Renault Vickers wz. 32 już wolał bym tam zamiast 4TP widzieć TKS, którego planowanym następca miał być 4TP. Należy tez zwrócić tu uwagę na fakt bardzo podobnego do 4TP T-60 który w topowej konfiguracji jest podobny do projektu PZInż 180 czyli uzbrojenia 4TP w działko 37 mm Bofors L/45 wz. 37. Z drugiej strony są jeszcze takie tajemnicze polskie konstrukcje jak czołgi Czerwińskiego, PZInż, oraz Ebermana czyli tzw. WB-10 a które powstały na konkurs na czołg w 1926 r. – być może zamach majowy nie posłużył polskim wczesnym projektom.

   • jano pisze:

    Człowieku zkumaj że termin wprowadzenia się przesunie jeżeli zaczniesz zmieniać ustalone już tiery. Znajdź może wpierw pełną dokumentacje I I wyślij a nie napierdzielaj na forum.

 5. karakan pisze:

  myślicie ze pancernik lema powienien byc takim drugim mausem type ze w poskim drzewku?

  • Revanche25 pisze:

   Lemcernik to Si-Fi było przytaczanych wiele argumentów że to podpucha dla nie oczytanych i nie zajmujących się tematyka polskich konstrukcji pancernych.
   Przytaczając wypowiedz RNR z forum do VK7201K.
   „Wiesz kiedy Lem kipnął w kalendarz… a kiedy ogłoszono prace nad drzewkiem, i wypłynęły pierwsze szkice Sernika… (; ̄Д ̄)

   Lem zmarł w marcu 2006… do śmierci Lema nikt nie słyszał i nie czytał o jemserniku…
   Światowa Premiara World of Tanks to sierpień 2010.
   Polska premiera World of Tanks to kwiecień 2011.
   Premiera Forum EU oraz PL w tym pierwsze posty Mr.Kubrick listopad 2011.
   Wątek do zbioru informacji oraz ogłaszający prace nad polskim drzewkiem Falathi zakłada we wrześniu 2012r.
   Yuri Pashlook opublikował skany rzekomych listów i szkiców Lema 2012 grudnia po tym jak tajemniczo obiegły one radziecką blogosferę, po dwu latach w 2014 pokazał pierwsze rendery…
   Krótko po publikacji Yuriego, około 2013 jemsernik pojawia się w naszym wątku i obiega polską blogosferę…

   Pierwszym i jedynym źródłem na temat sernika były radzieckie i ukraińskie blogi, z czego dwa lub trzy należące do Yuriego Pashlook’a.

   Później po podchwyceniu tematu przez rodzimych blogerów plotki trafiły na polskie blogi.

   Logo САМО ФР widniejące na rzekomych dokumentach nie jest logiem/sygnaturą Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

   to znak wodny stosowany przez Yuriego by oznaczyć że wrzuta jest jego, niestety blogerzy wiedzą lepiej…

   Podobno listy i szkice Lema są upublicznione przez:

   Центральный архив Министерства обороны Российской Федерации

   pod sygnaturą: фонд 38, опись 11350, дело №1039

   Niestety próżno ich tam szukać pod tą sygnaturą…

   Najstarszy wpis (jeśli nie pierwszy) , i źródło informacji o jemserniku : Проект тяжёлого польского танка Czolg P

   Zgodnie z tym wpisem według Yuriego jemsernik miał posiadać polskie uzbrojenie:

   1x Haubica dalekonośna 155mm wz.40

   2x Plot Bofors 40mm wz.36

   4x FK-A 20mm wz.38

   Aczkolwiek w kolejnym wpisie Yuriego na jego blogu w LiveJournal gdzie zaprezentował pierwsze rendery, uzbrojenie to Yuri zastępuje w pełni radzieckim

   tłumacząc że skoro plany zostały przekazane związkowi radzieckiemu, to tam też sernik był by budowany, a więc skorzystano by z radzieckiego wyposażenia i myśli technicznej…

   1x Haubico Armata 152mm D-20

   2x Plot 37mm 61-K

   4x 12.7mm A-12.7

   Więc sorry memory jedyneczkę z przodu trzeba wymazać… ale jemsernik to fake szyty nićmi WG, a nie nasza nowa dycha.”

   Lud opierając się na informacjach jakie udziela Falath Lemcernik może pojawić je najwyżej jako pojazd na specjalny event -patrz bitwy zimowe, hallowinowe CZY Karl.

 6. Sl pisze:

  Jak dla mnie to bez różnicy czy będzie ten czołg na I czy II tierze. Za to TKS nie powinien tam być, bo mimo, że lubię go bardzo, to jest bezwieżowy, a jednak początek drzewka powinien być zrobiony z myślą o początkujących graczach. Odnosząc się do podanych statystyk, jak dla mnie lepiej mieć wymiatacza na I tierze niż średniaka na II.

  • Revanche25 pisze:

   Kiedy ostatnio grałeś na nowym kącie? Po unitarce nowi gracze lądują już na III tierze, z załoga na 100% oraz z dowódcą z pełną żarówką.
   Polska nacja nie dostanie żadnej specyficznej mechaniki, zatem muszą ja reprezentować pojazdy o specyficznym (nieraz trudnym) gameplayu.
   TKS może i niema wieży le był szybki, zwrotny, o niewielkich gabarytach idealny pojazd do nauki flankowania i/lub ataku od tyłu.

 7. HvAdamo pisze:

  Dobra może być 4tp jako II tier ale musi być takie rozgałezienie jak w przypadku włochów

 8. OpPremiumGoldNoobPomidorDefenderBuffHEATTroll pisze:

  Czołgiści, te czołgi teraz to tylko nazwy, a zanim wejdą do gry to parametry mogą mieć całkowicie odmienne od tych tu przedstawianych.

  WG i tak zrobi to co będzie uważało za słuszne, dla dobra nas wszystkich.

  AVE WG!

  Ps: czemu strzelając w bok Bat Chata z op działa pociskiem PP, w sam środek czołgu, skupienie na maxa, pocisk wchodzi i nie zadaje żadnych obrażeń a powinien co najmniej łeb urwać żabojadowi?

 9. AKS pisze:

  4TP na II tierze? Bardzo dobrze, jednak przy jednym „ale” – że będzie rozdział linii (podobnie jak u Włochów) i 4TP nie wejdzie kosztem 7TP

 10. tobi pisze:

  a kogo to obchodzi? wiekszosc pewnie zagra tym pare bitew lub przejdzie za free exp. nie robcie z gowna dynamitu.

  • Roophert pisze:

   Nikt tutaj nie robi dynamitu. Dla Ciebie jest to obojętne co będzie na I tierze, spoko. Dla mnie i (na ten moment) 245 osób nie. My chcielibyśmy pojeździć tym pojazdem w historycznej (a nie okrojonej) wersji na II tierze, a na I tier chielibyśmy coś innego, bardziej pasującego (w moim przypadku z naciskiem na WB-10, o którym info jest, tylko WG musi się troszeczkę wysilić). Ta ankieta ma za zadanie zebranie opinii, czy WG coś z tym zrobi? Nie wiadomo.

   • Pomidor Pierwszego Sortu pisze:

    Brawo lemmingi głosujcie na nerf dla 4TP.
    To jest tylko arkadowa gra dla pięciolatków z magicznymi elikisirami ożywiania i super mocami jak szósty zmysł.
    Polacy to jednak głupi naród sam pod sobą dołki kopie…WG zrobiło z 4TP OP czołg ale płaczki wygłosują nerf aby zadowolić bota który założył temat.

 11. Mateusz123_4 pisze:

  Tylko żeby nie było płaczu że na 1 tier wejdzie klon renaulta 🙂

 12. Janowitsch pisze:

  Dobrze postawione pytanie. U Dom1na pytanie postawione odwrotnie i wyniki o 180% odmienne. To jest przykład jak można zmanipulować każde referendum, gdy bezrozumnej, nie mającej pojęcia gawiedzi odpowiednio przedstawi się pytanie w ankiecie.
  4TP to urodzony II tier w tej grze. Tam się się powinien znajdować i takim bym pośmigał.

  • Pomidor Pierwszego Sortu pisze:

   Sprawdź statystyki autora tematu będziesz miał odpowiedź dlaczego w obiegu są dwie wersje ankiety.

   • RazNaRok pisze:

    Masz jakiś problem ze swoim ego synku ?

    Nie przejmuje się opinią ludzi, którzy oceniają innych po statystykach w arkadowej grze dla pięciolatków…
    W przeciwieństwie do ciebie nie jest nolifem spędzającym 24h w WoT, mam rodzinę, mam hobby, mam pracę.
    Świat mi nie runie na głowę od cyferek na żółtym tle… idź sprawdź czy ci się kolorek nie zmienił może pora rzucić się z mostu.

 13. q pisze:

  Mam wolnego xpa zeby zaczac od 8.. a jak tak delej pojdzie to pewnie i dozbieram do X.. nic mnie nie obchodza pierwsze 5 tierow w kazdej linii. Wiem ze inni zaczynaja od zera albo lubie glwacic boty II tierem z zaloga z 1000 walk, ale ankeita powinna dotyczyc t ego czy chcesz mobilna premnke z mneijszym pancxerzem czy wolneijsza z potezniejszym.

 14. Wkurwiony pisze:

  Teraz podaja statystyki i mowia ze w miażdżący sposob deklasuja rywali a zanim to wejdzie do gry to jeszcze milion razy go znerfia wiec nie mam zielonego pojecia po co robia taki szum jak i tak po tych ankietach zrobia po swojemu

  • RazNaRok pisze:

   Sam sobie odpowiedziałeś po co szum…
   Na Tier I zostanie tysiąc razy znerfiony by dopasować go do pozostałych Lolków…

  • Revanche25 pisze:

   Po to że 4TP to odpowiednik T-60, który jest II tierze. A jak byś przyjrzał się zdjęciom i porównał daty opracowania to wychodzi na to że ruscy podpierdzielili nam pomysł na czołg.

 15. Graczu pisze:

  TKS moim zdaniem to idealna „jedynka”

  • Pixel pisze:

   Tylko że taki TKS nie ma wieży a taki TKW który jest na podwoziu TKS już ją posiada. 😉

   • Revanche25 pisze:

    TKS w porównaniu z innymi I to mikrus o połowę mniejszy a przy tym zwrotniejszy i szybszy, jako LT nie traci camo podczas jazdy a jako niewielka konstrukcja miałby najlepszy współczynnik bazowego kamuflażu w grze. To tak jak by porównać AMX ELC z M41 lub Sheridanem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.