Wyniki konkursu „Kolekcje w WoT”

 

Witajcie, trochę to trwało, za co przepraszamy. Ale nie dość, że trudno było wybrać, to po drugie edycja tego wszystkiego jest piekielnie trudna. Dlatego postanowiliśmy podać na samym początku osoby, które zdobyły pojazdy oraz dodatkową osobę wyróżnioną. Co prawda każda kolekcja powinna dostać czołg, ale niestety mamy ograniczoną ich ilość!

Oto osoby które zdobyły upragniony pojazd polski 8 poziomu – 50 TP prototyp:

 • Krzysztof za kolekcję: „Ku wolnej Europie”;
 • henryk5pio za kolekcję: „Wielka Wojna Ojczyźniana”;
 • Fydiasz  za kolekcję : „Czarny Baron” – Historia Wittmanna”.

Wyróżnienie za podjęcie się jednego z najcięższych nacji – 7 dni premium:

 • AleksanderTv za kolekcję: „1. Czechosłowacka Brygada Pancerna”.

Pozostałe ale równie ciekawe kolekcje i ich autorzy – 3 dni premium:

 • bolekAW  za kolekcję : „Legenda Lisa Pustyni”;
 • Bartek za kolekcję : „Śladami 10 Brygady Kawalerii w 1939 r.”;
 • Whis93  za kolekcję : „Czterej Pancerni i Pies”;
 • lordwader227   za kolekcję : „3 ARMIA PATTONA”;
 • sieq za kolekcję : „Polowanie na Wielkie Koty (Front zachodni)”
 • Paweł za kolekcję: Der Panzer Wird Unser Sein!.

Prosimy wszystkie osoby wypisane powyżej o kontakt emailowy z Barulą ( barulatank(at)gmail.com ). Nagrody pojawią się z przeciągu 2 tygodni od kontaktu.


Krzysztof za kolekcję: „Ku wolnej Europie

Nazwa kolekcji: Ku wolnej Europie

Hasło przewodnie: Not to fight to survive but to fight to win. (Jerzy VI, 6 czerwca 1944)

Opis kolekcji: Kolekcja składa się z 5 grup tematycznych, po zebraniu każdej z nich gracz otrzyma nagrodę.

Części kolekcji:
1. Czołgi
2. „Zabawki” Hobarta
3. Miejsca desantu
4. Wybrane jednostki pancerne
5. Operacje

1. Pojazdy:

Cromwell Mark IV – brytyjski czołg pościgowy z okresu II Wojny Światowej. Nie dorównywał on najnowszym niemieckim czołgom (Panther, Tiger) ale był porównywalny do ówczesnych wersji Pz.Kpfw. IV. Swoje słabe cechy, przykładowo pancerz, nadrabiał prędkością i niezawodnością.

Churchill Mark III – brytyjski ciężki czołg z okresu II Wojny Światowej. Został opracowaniu w przyspieszonym tempie po klęsce aliantów we Francji w 1940 roku. Jego zaletami były: mocny pancerz, zdolność pokonywania przeszkód terenowych i pochyła sylwetka jednak jednocześnie posiadał wady w postaci słabego uzbrojenia i niskiej prędkości maksymalnej.

Sherman Firefly – brytyjska modyfikacja amerykańskiego, drugo-wojennego czołgu M4 Sherman. W angielskiej wersji Sherman otrzymał nową radiostację, wzmocniony pancerz oraz mocniejszą armatę 17-funtową, która pozwalała mu na podejmowanie walki z niemieckimi, najnowszymi czołgami Pz.Kpfw V i VI.

Valentine MK I Archer – brytyjski niszczyciel czołgów z okresu II Wojny Światowej. Z racji posiadania bardzo skutecznego i potężnego działa 17-funtowego, brytyjscy konstruktorzy zdecydowali się skonstruować samobieżną wersję tej armaty. W nowym pojeździe wykorzystano kadłub czołgu Valentine.

Nagroda: Rezerwy osobiste oraz zdjęcia czołgów.

2. „Zabawki” Hobarta:

Churchill Krokodyl – brytyjska modyfikacja ciężkiego czołgu Churchill, która polegała na dodaniu miotacza ognia, kabli i aparatury potrzebnej do oddawania 80 jednosekundowych strzałów. Był bardzo skuteczny przy zwalczaniu wszelkiego rodzaju schronów bojowych.

Churchill AVRE – (Pancerny Pojazd Królewskich Saperów) brytyjska modyfikacja Churchilla, polegająca na uzbrojeniu tego czołgu w moździerz kal. 290 mm. Dodatkowo ów pojazd został przystosowany do przenoszenia różnego rodzaju specjalistycznego sprzętu jak np. faszyn czy wzmocnionego brezentu tworzącego drogę dla czołgów.

Sherman Krab – modyfikacja amerykańskiego M4 Sherman, która polegała na dodaniu z przodu tego czołgu trału przeciwminowego – wirującego bębna obciążonego łańcuchami, który detonował miny w bezpiecznej odległości od pojazdu.

Sherman DD – (Podwójny Napęd) zmodyfikowany amerykański M4 Sherman, który wyposażono w wodoszczelną ramę oraz śruby co pozwalało mu unosić się i poruszać po wodzie. Ten czołg wykorzystano w trakcie D-Day i forsowaniu Renu i Łaby.

Nagroda: wyposażenie, zdjęcia czołgów specjalnych.

3. Miejsca desantu, plaże:

Utah – kryptonim jednej z plaż, na której 6 VI 1944 r. lądowali amerykanie. Do końca dnia została ona zdobyta przy stratach wynoszących ok. 200 ludzi.

Omaha – kryptonim jednej z plaż, na której 6 VI 1944 r. lądowali amerykanie. Była najbardziej krwawą plażą, jednak mimo utraty dowódców, amerykanie opanowali ją.

Gold – kryptonim jednej z plaż, na której 6 VI 1944 r. desantowali się Brytyjczycy. Do północy alianci wdarli się na 10 km w głąb Francji.

Juno – kryptonim jednej z plaż, na której 6 VI 1944 r. desantowali się Brytyjczycy, Kanadyjczycy. Alianci wdarli się tu najdalej w pozycje Niemców.

Sword – kryptonim jednej z plaż, na której 6 VI 1944 r. desantowali się Brytyjczycy. Udało się tu szybko przełamać opór obrońców, jednak kontratak Niemców nie pozwolił na zajęcie Caen.

Nagroda: Zdjęcia plaż i 3 dni konta premium.

4. Wybrane jednostki pancerne:

7 Dywizja Pancerna – brytyjska dywizja pancerna, której początki sięgają 1938 r., słynne „Szczury pustyni”. Walczyła w większości bitew w Afryce Północnej, w kampanii włoskiej a w końcu brała udział w operacji „Overlord”. Jej szlak bojowy zakończył się w Kilonii i Hamburgu.

11 Dywizja Pancerna – brytyjska dywizja pancerna utworzona w 1941 r. Brała udział w operacji „Overlord”, wyzwalaniu Francji, Belgii, Holandii oraz walczyła w Niemczech. Wyzwoliła m.in. Antwerpię i Amiens. Została rozwiązana w 1946 r. a później odtworzona w składzie 4 Dywizji Piechoty.

79 Dywizja Pancerna – brytyjska dywizja pancerna powstała w 1942 r. Od 1943 stała się formacją uzbrojoną w pojazdy specjalnego przeznaczenia takie jak Churchill AVRE. Ich pomysłodawcą był dowódca tego oddziału gen. Percy Hobart, co spowodowało, że były nazywane mianem „Hobart’s Funnies” – dziwadła/zabawki Hobarta.

Dywizja Pancerna Gwardii – brytyjska dywizja pancerna z czasów II Wojny Światowej, powstała w 1941 r. Brała udział w operacji „Overlord”, walczyła we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech. Wyzwoliła Brukselę, została rozwiązana w 1945 r.

Nagroda: Emblematy podanych jednostek (każdego 4 sztuki).

5. Operacje:

„Overlord” – kryptonim operacji aliantów trwającej od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 r. mająca na celu otwarcie „drugiego frontu”, uchwycenie przyczółku we Francji a następnie opanowanie Normandii. W jej trakcie miała miejsce m.in. bitwy o Caen i Falaise.

„Neptun” – aliancka operacja przeprowadzona 6 czerwca 1944r. najbardziej znana pod nazwą D-Day. Jest to desant w Normandii przeprowadzony na 5 plażach, na których lądowały wojska brytyjskie, amerykańskie i kanadyjskie. Operacja „Neptun” dała początek frontowi zachodniemu i stanowiła początek wyzwalania Europy Zachodniej.

„Perch”, „Epson”, Charnwood” – kryptonimy, operacji trwających w czerwcu i lipcu mających na celu opanowanie przez aliantów Caen. Miasto, nie zostało zdobyte w pierwszych dniach po inwazji co znacznie spowolniło marsz Brytyjczyków i Kanadyjczyków. W wyniku tych operacji, mimo wielu niepowodzeń, 19 lipca miasto w końcu zostało całkowicie opanowane przez siły sprzymierzonych.

„Goodwood” – ofensywa brytyjska w dniach 18-20 lipca 1944 r. mająca na celu opanowanie resztki Caen i odciągniecie uwagi Niemców od przygotowywanej amerykańskiej operacji „Cobra”. W jej wyniku Brytyjczycy posunęli się do przodu zaledwie o 11 km i stracili koło 4500 ludzi i 400 czołgów.

Nagroda: Brytyjska załoga 100%, na dowolny czołg średni, każdy ma jeden atut do wyboru.
Nagroda za całość: Sherman VC Firefly

Dodatkowo myślę, że dobrym pomysłem byłoby utworzenie analogicznych kolekcji w World of Warships i War of Warplanes dotyczących operacji „Overlord”. Jeżeli by się uzbierało kolekcję w WoT, WoWp i WoWs to byłaby dodatkowa nagroda we wszystkich tytułach np. pojazdy/samoloty/statki 8 tieru, natomiast za zebranie kolekcji w 2 tytułach – 7 tieru. Ewentualnie mogłyby być jakieś bonusy w postaci konta premium czy misji na bonusy. Zapewne zachęciłoby to część graczy do zagrania we wszystkie tytuły od Wargaming a część mogłaby już zostać przy WoWp czy WoWs.


henryk5pio za kolekcję: „Wielka Wojna Ojczyźniana

Nazwa kolekcji: Wielka Wojna Ojczyźniana

Hasło przewodnie: Wszystkie siły narodu – do rozgromienia wroga!

Opis: Kolekcja składa się z czterech części, każda z nich posiada 4 elementy dotyczące Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Części kolekcji:
1) Czołgi
2) Dowódcy i czołgiści
3) Medale i Ordery
4) Słynne Bitwy

Czołgi – są to czołgi używane przez Armię Czerwoną w trakcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej:
1) T-34: Jeden z najsłynniejszych czołgów II Wojny Światowej. Miał opinię pojazdu, którego wykorzystanie znacząco wpłynęło na przebieg wojny. Początkowo produkowany w Charkowskiej Fabryce Parowozów im. Kominternu, był podstawą uzbrojenia radzieckich sił pancernych w latach 1941–1945.
2) T-34-85: Radziecka odpowiedź na Niemieckie czołgi typu Panther i Tiger oraz wyposażenie Panzerkampfwagen IV w nową długolufową armatę kal. 75 mm. Bardzo szybko wyparł z produkcji T-34.
3) KV-1: Czołg cieżki, z którego propozycją wyszedł inż. Kotin. Uzyskawszy aprobatę Stalina, po pewnych problemach konstrukcyjnych (m.in. e skrzynią biegów ale również z zawieszeniem, gąsienicami i chłodzeniem silnika, został wdrożony ostatecznie do produkcji. Ogółem w trakcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej wyprodukowano ich 848 sztuk.
4) IS-85: Początkowo opracowano prototypy IS-1i IS-2, następnie sytuacja zmieniła się gdy na wiosnę 1943 otrzymano raport o opancerzeniu nowych niemieckich czołgów Tygrys. Najbardziej efektywnym działem które było dostępne okazało się 85 mm 52-k które było wstanie przebić pancerz Tygrysa już z odległości ponad 500 m. Wtedy też opracowano IS-85. Nowa wieża i wydłużenie podwozia sprawiło że czołg IS-85 przytył do 44 ton. Nowy prototyp otrzymał indeks Obiekt 237. Ostatecznie wdrożony do produkcji w 1943 roku i przemianowany później z IS-85 na IS-1.
Nagroda: materiały eksploatacyjne/wyposażenie

Dowódcy i czołgiści – najdzielniejsi z dzielnych walczący w obronie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich:
1) Józef Stalin: Generalissimus i Ludowy Komisarz Obrony ZSRR, bez którego nie byłoby możliwe zwycięstwo nad faszyzmem.
2) Aleksandr Fadin: w trakcie walk o Czerkasy-Korsuń (styczeń-luty 1944 r.) przy pomocy tylko swojego czołgu i plutonu piechoty zajął z powodzeniem wieś Daszukówka. Udało mu się zniszczyć 3 czołgi, 1 samochód pancerny, 2 moździerze oraz 12 punktów z karabinami maszynowymi.
3) Zinowiej Kołobanow: w trakcie obrony miasta Krasnogwardiejska, KW-1 Kołobanowa zdążył zniszczyć 22 niemieckie czołgi i dwa działa. Udało się to, dzięki zasadzce na bagnistej drodze, zniszczył czołg idący z przodu kolumny oraz pojazd ją zamykający. Pozostałe 21 niemieckich czołgów zniszczyły inne czołgi z grupy Kołobanowa. Rosjanin za tę epicko rozegraną bitwę otrzymał najwyższe odznaczenie ZSRR – Order Lenina.
4) Aleksandr Oskin: W czerwcu 1944 r. jako dowódca czołgu T-34-85 wspieranego plutonem piechoty w polskiej wsi Oględów opierał się atakowi 11 niemieckich czołgów. Zniszczył trzy czołgi Panzerkampfwagen VI B Königstiger (Tygrys Królewski) a czwarty uszkodził.
Nagroda: emblemat Bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Medale i Ordery – dla tych co złożyli ofiarę za Ojczyznę:
1) Order Wojny Ojczyźnianej: Order został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR w dniu 20 maja 1942 roku jako pierwsze odznaczenie bojowe ustanowione podczas wielkiej wojny ojczyźnianej (nazwa ta w radzieckiej propagandzie oznaczała II wojnę światową, z ograniczeniem do wojny niemiecko-radzieckiej 1941–1945. Posiadał dwa stopnie i był nadawany przez Prezydium Rady Najwyższej ZSRR.
2) Medal „Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945” został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 9 maja 1945. Zgodnie z regulaminem medal nadawany był wszystkim żołnierzom i ochotnikom, etatowemu składowi jednostek, związków taktycznych i instytucji Armii Radzieckiej, Floty Wojennej i wojsk NKWD, biorącym bezpośredni udział w działaniach bojowych na frontach wielkiej wojny ojczyźnianej.
3) Medal „Za dzielną pracę w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941–1945”: został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 6 czerwca 1945 dla upamiętnienia odniesionego zwycięstwa nad Niemcami podczas wielkiej wojny ojczyźnianej. Medal otrzymywali m.in.: robotnicy, personel inżyniersko-techniczny, kołchoźnicy, specjaliści uprawy roli, ludzie nauki, techniki, sztuki i literatury, działacze organizacji partyjnych i społecznych, którzy swoją dzielną i ofiarną pracą zapewnili zwycięstwo nad Niemcami.
4) Order Lenina: najwyższe odznaczenie państwowe ZSRR. Otrzymało go wielu dowódców i żołnierzy walczących w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, m.in. Aleksandr Oskin i Zinowiej Kołobanow.
Nagroda: Kamuflaż “Order Lenina”

Słynne Bitwy – jak walczyliśmy z faszyzmem:
1) Bitwa pod Moskwą/operacja „Tajfun”: główna bitwa początkowego okresu wojny między ZSRR a nazistowskimi Niemcami, trwająca od października 1941 do stycznia 1942 r., która zakończyła się skuteczną obroną radzieckiej stolicy. Wzięło w niej udział ponad 2,5mln żołnierzy i prawie 3 tysiące czołgów.
2) Bitwa na Łuku Kurskim: bitwa stoczona pomiędzy siłami niemieckimi a radzieckimi na froncie wschodnim podczas II wojny światowej niedaleko miasta Kursk między 5 lipca a 23 sierpnia 1943 roku. Niemiecka ofensywa otrzymała kryptonim „Cytadela” doprowadziła do największej bitwy pancernej w dziejach świata – bitwy pod Prochorówką. Była to ostatnia niemiecka strategiczna operacja ofensywna na froncie wschodnim. Zwycięstwo w tej bitwie oddało inicjatywę strategiczną w ręce Armii Czerwonej do końca wojny.
3) Bitwa o Rostów: bitwa stoczona jesienią 1941 roku pomiędzy nacierającą niemiecką 11. Armią z Grupy Armii “Południe” (wzmocnioną przez 3. Armię rumuńską), a broniącą się radziecką 56. Armią. Walki toczyły się w półmilionowym Rostowie nad Donem na terenie ZSRR, na północny wschód od Morza Azowskiego. Bitwa rozpoczęła się 21 listopada 1941 roku poprzez atak niemieckiej 1. Armii Pancernej, której udało się zająć Rostów. Niespełna tydzień później, 27 listopada radzieckie armie (9., 37., 18. i 56.) rozpoczęły kontrofensywę, która zmusiła niemiecką 1. Armię Pancerną do wycofania się 70 kilometrów na zachód do Taganrogu nad rzeką Mius. Porażka pod Rostowem była pierwszą poważną porażką niemiecką podczas II wojny światowej.
4) Berlińska Strategiczna Operacja Ofensywna) – operacja ofensywna Armii Czerwonej przeprowadzona między 16 kwietnia a 9 maja 1945 roku na froncie wschodnim II wojny światowej siłami 1. i 2. Frontu Białoruskiego oraz 1. Frontu Ukraińskiego. Jej celem było zdobycie Berlina. Walki w Berlinie rozpoczęły się 20 kwietnia, a zakończyły rano 2 maja. W dniu 20 kwietnia 1. Front Białoruski marsz. Gieorgija Żukowa rozpoczął ostrzeliwanie artyleryjskie centrum Berlina, a 1. Front Ukraiński marsz. Iwana Koniewa nacierał na północ przez ostatnie formacje Grupy Armii „Środek”. Przez następne dni wojska radzieckie szybko nacierały przez miasto docierając do jego centrum i po zaciętych walkach dotarły 30 kwietnia do Reichstagu.
Nagroda: 500 złota

Nagroda główna za ukończenie całej kolekcji “Wielka Wojna Ojczyźniana”: czołg premium VI tieru T-34-85M.


Fydiasz  za kolekcję : „Czarny Baron” – Historia Wittmanna

Nazwa kolekcji: „Czarny Baron” – Historia Wittmanna
Hasło przewodnie: Śladem gąsienic Asa Pancernego

Opis: Niniejsza kolekcja poświęcona jest Michaelowi Wittmannowi, genialnemu dowódcy, który już za życia stał się legendą wojsk pancernych III Rzeszy i bezbłędnie opanował taktykę Blitzkriegu czołgiem. Na samym froncie wschodnim Wittmann zniszczył 119 radzieckich czołgów. Ogółem zalicza mu się zniszczenie 138 czołgów i 132 dział przeciwpancernych.*Na początku chciałbym również wspomnieć, iż nie jestem graczem World of Warships, więc nie wiem do końca, jakie tam panują zasady przy kolekcjach. Niniejsza (jak i jej zasady) jest tylko moim wymysłem. ;)*Etapy kolekcji:
1. Pojazdy
2. Załoga
3. Bitwy

Omówienie zasad eventu:
Wydarzenie składa się z trzech modułów, które prowadzone są równolegle. Kolejne litery alfabetu określają kolejne misje z danej grupy („a” to pierwsza misja, bez jej ukończenia nie można przejść do misji „b” i tak dalej). Jednocześnie (na początku eventu) aktywowane są trzy misje – 1a, 2a oraz 3a. Warto wspomnieć, że o ile w module „Pojazdy” trzeba grać konkretnymi maszynami w odpowiedniej kolejności, tak kolejne zadania w modułach „Załoga” oraz „Bitwy” można ukończyć dowolnymi, wynienionymi poniżej pojazdami niemieckimi (o ile w warunkach misji nie został podany konkretny czołg). Taka kolekcja mogłaby być czasowo tylko dostępna w grze – np. przez 2-3 tygodnie.
Dlaczego taki wybór i zasady? Cóż, jakby nie patrzeć WoT jest (a przynajmniej miał być) grą propagującą historię i starającą się ją, w jak największym stopniu, odzwierciedlić. Czemu więc nie zainteresować odbiorcę rzeczywistymi wydarzeniami i postaciami? Dlaczego nie pokazać mu największych i najskuteczniejszych czołgistów oraz ich dokonania? Zachęcić go do sięgnięcia po książki i inne źródła wiedzy o II WŚ? Wydaje mi się, że gdyby WG wprowadziło takie mini-eventy, firma zyskała by podwójnie: raz ze względu na nową zawartość, większe zainteresowanie i atrakcyjne nagrody, a dwa – z powodu historii, ponieważ wielu graczy jest pasjonatami pancernymi i z radością na twarzy witaliby takie wydarzenia. Podczas trwania tych eventów WG mogłoby również pokusić się o jakiś specjalny garaż, kamuflaż lub nawet tylko przybliżenie wydarzeń historycznych (mniej więcej w taki sposób, jak podczas ostatniego eventu o Kursku i T 34S).
Już zbędnie nie przedłużając, zapraszam do lektury.

1. POJAZDY:
a) Panzer I – „W dniu 30 października 1934 roku Michael zaczął służbę w 10 kompanii 19 Regimentu Piechoty stacjonującego w Freising w pobliżu Monachium. Wówczas to młody Wittmann po raz pierwszy zetknął się z nowym rodzajem broni – pojazdami pancernymi, w tym przypadku pierwszym seryjnym czołgiem armii niemieckiej – PzKpfw I. Do września 1936 roku dosłużył się stopnia Gefreitera, później zdemobilizowany osiadł w Ingolstadt i podjął pracę jak robotnik kolejowy w Reichertshofen.”

Misja „Nabierz doświadczenia!”: Wygraj 10 bitew PzKpfw I.
Nagrody: Odblokowanie misji „Nowe maszyny” oraz 5x Czekolada.

b) Stug III Ausf. G mit 7,5 cm Pak 39 L/48 – „Udana kampania francuska zakończyła się latem 1940 r. i Wittamnn udał się na zasłużony odpoczynek w Metz we Francji. Tam miał styczność po raz pierwszy z nowym rodzajem uzbrojenia, pojazdy wsparcia piechoty – Sturmgeschütz III Ausf. A, zwanymi Stug, wyposażonymi w krótkolufowe działa KwK 75mm. Następnym krokiem było zgłoszenie się na ochotnika do oddziałów wyposażonych w owe działa samobieżne, co odbyło się bezproblemowo.
Dużym kłopotem dla Wittmanna było skompletowanie doświadczonej i zgranej załogi. Było to niezwykle trudne, gdyż StuG był całkiem nowym rodzajem broni i nie opracowano wówczas skutecznych metod walki tymi pojazdami. Jedyny wyjściem dla Michaela było skompletowanie doświadczonej załogi z innych jednostek pancernych. Treningi jakie odbywała załoga na swoim Sturmgeschütz nazwanym „Buzzard” były bardzo realistyczne, obejmowały między innymi zasady współdziałania batalionów dział samobieżnych z piechotą, a także walka wręcz z “wrogimi” piechurami, którzy dostali się w pobliże pojazdu nieasekurowanego przez własną piechotę. Szczególnie ten rodzaj treningu okazał się skuteczny, gdyż w przyszłych kampaniach na wschodzie, Wittmann miał w praktyce wykorzystać nabyte umiejętności obsługi podręcznego MP-40.”

Misja „Nowe maszyny”: Wygraj 10 bitew Stug III Ausf. G mit 7,5 cm Pak 39 L/48 .
Nagrody: Odblokowanie misji „Znowu w bitwie!”, napis „Buzzard” (nie ma go w grze, ale mógłby zostać wprowadzony właśnie jako dodatek do kolekcji) oraz 5x Czekolada, 5x(Duży zestaw naprawczy, Duża apteczka, Automatyczna gaśnica).

c) Panzer III Ausf. J – „Na wiosnę 1942 roku, w maju, Wittmann powrócił do Niemiec aby odbyć szkolenie w elitarnej szkole wojsk SS – Junkerschule w Bad Tölz w Bawarii. W okresie tym ciężka i czasochłonna praca nad nowymi technikami walki, nowymi koncepcjami i technologiami, przeplatała się ze współpracą między kolegami ze szkoły. 12 grudnia 1942 roku – po 6 miesiącach wytężonej pracy Wittmann, w stopniu SS-Untersturmführera (podporucznika), został przyjęty do 500 Treningowego i Uzupełniowego Batalionu Ciężkich Czołgów (Pz. Ers- und Ausb. Abt. 500) w Paderborn. Stamtąd został wysłany do Ploermel w Północnej Francji, gdzie miał dokończyć swoje szkolenie. Na początku szkolenia Wittmann dowodził czołgiem eskortowym PzKpfw III L/M, mającym za zadanie ochronę tyłów zaangażowanych w walkę SdKfz 181 PzKpfw VI Ausf. E.”

Misja „Znowu w bitwie!”: Wygraj 10 bitew Panzer III Ausf. J.
Nagrody: Odblokowanie misji „Na pełnym gazie”, 1x Lorneta polowa, 1x Dosyłacz do dział dużego kalibru

d) Tiger I – „Po odebraniu nowej maszyny z zakładów w Kassel i sprowadzeniu jej do Ploermel, nastąpił okres adaptacji i oswojenia z maszyną. Cała załoga pilnie uczyła się korzystania z całej mocy działa i silnika nowego pojazdu, a także nie zapominać o jego słabościach. W drugiej połowie 1943 roku ciężkie bataliony zostały wysłane na wschodni front, aby wziąć udział w przygotowywanej operacji “Zitadelle” pod Kurskiem. Zostały rozlokowane w newralgicznych punktach obszaru koncentracji. Dywizja LSSAH została rozlokowana na południowym odcinku frontu, w okolicach Charkowa i Biełgoradu. Wittmann, przypisany do 13 ciężkiej (schwere) Kompanii, z czołgiem #1331, jeszcze przed rozpoczęciem Akcji pod Kurskiem, sprawdził w akcji swoją maszynę w potyczce pod Merefą, gdzie w akcji z flanki “na pełnym gazie” zlikwidował 2 działa ppanc. oraz zabłąkanego T 34/76. Nowa broń spełniła oczekiwania dowódcy.”

Misja „Na pełnym gazie”: Wygraj 15 bitew Tigerem I.
Nagrody: Żeton „Pojazdy”, 1x Ulepszona wentylacja (klasa 3), 100k kredytów, 1x Miejsce w garażu.

2. ZAŁOGA:
a) Hauptsturmführer Michael Wittmann – Legenda niemieckich wojsk pancernych i świetny dowódca.
Misja „Legen wir los!”: Prowadząc wymienione pojazdy niemieckie wykryj 15 wrogich czołgów.
Nagrody: Członek załogi (dowódca – Michael Wittmann, wyszkolony na 100%)”, 1x Miejsce w koszarach, odblokowanie misji „Erwischt!”.

b) Unterscharführer Heinrich Reimer – kierowca w załodze Wittmanna.
Misja „Erwischt!”: Prowadząc wymienione pojazdy niemieckie staranuj 5 wrogich czołgów.
Nagrody: Członek załogi (kierowca –Heinrich Reimer, wyszkolony na 100%)”, 1x Miejsce w koszarach, odblokowanie misji „Das muss weh tun!”.

c) Unterscharführer Karl Wagner – celowniczy w załodze Wittmanna.
Misja „Das muss weh tun!”: Prowadząc wymienione pojazdy niemieckie zabij 15 wrogich czołgistów lub uszkodź 15 modułów wewnętrznych (załoganci i moduły sumują się).
Nagrody: Członek załogi (celowniczy – Karl Wagner, wyszkolony na 100%)”, 1x Miejsce w koszarach, odblokowanie misji „Wo sind sie hin?”.

d) Sturmmann Rudolf Hirschel – Radiooperator w załodze Wittmanna.
Misja „Wo sind sie hin?”: Prowadząc wymienione pojazdy niemieckie zadaj 1300 obrażeń wrogom, którzy są poza zasięgiem Twojego widzenia (czyli korzystanie z zasięgu radia).
Nagrody: Członek załogi (Radiooperator – Rudolf Hirschel, wyszkolony na 100%)”, 1x Miejsce w koszarach, odblokowanie misji „Bereit zu feuern!”.

e) Sturmmann Günter Weber – Ładowniczy w załodze Wittmanna.
Misja „Bereit zu feuern!”: Prowadząc wymienione pojazdy niemieckie wysadź 4 przeciwników lub doprowadź do ich pożaru. (Wysadzenia i podpalenia sumuja się)
Nagrody: Członek załogi (ładowniczy – Günter Weber, wyszkolony na 100%)”, 1x Miejsce w koszarach, żeton „Załoga”.

3. BITWY:
a) PUNKT 65,5 – „Zdarzenie, jakie miało miejsce 12 lipca 1941 roku w okolicy punktu 65,5, na zawsze odmieniło życie młodego dowódcy. Owego dnia punkt 65,5 stał się miejscem obserwacyjnym dla załogi StugG III. Będąc na szczycie wzniesienia strzelec Rottenführer Klink zauważył zbliżające się w dwóch kolumnach radzieckie czołgi. Były to nowoczesne pojazdy pancerne T 34/76, przewyższające uzbrojeniem i opancerzeniem swoje niemieckie odpowiedniki. Jednak w starciu jakie nastąpiło w chwilę potem, górę wzięło opanowanie i umiejętności młodego niemieckiego dowódcy. Szybko zniszczone dwa z 18 pojazdów radzieckich stanęły w płomieniach, zanim zaskoczeni strzelcy radzieccy odpowiedzieli niecelnym ogniem. Wittmann szybko wycofał swój pojazd za wzniesienie, pod las, wybiegł z wozu na pieszy rekonesans. Następny T 34/76 był dziełem strzelca Klinka, gdyż w owym czasie Wittmann wracał do swego wozu. W tym samym czasie Stug został dostrzeżony przez czwartą radziecką maszynę, która otworzyła ogień. Pojazd Wittmanna, na pełnym gazie w szaleńczych unikach, zdołał zniszczyć radzieckiego marudera. Kierowca Koldenhöff zauważył wówczas trzy wozy radzieckie, stojące 500 metrów od nich, na wzniesieniu. Znów używając silnika i manewrując, niemiecki pojazd zniszczył dwa kolejne T 34/76. Trzeci pojazd w uciekł “na pełnym gazie” z pola bitwy.
Za swój wyczyn (6 zniszczonych czołgów T 34/76), wieczorem tego samego dnia, Michael Wittmann został odznaczony przez dowódcę LSSAH Seppa Dietriecha swoim pierwszym medalem – Krzyżem Żelaznym II Klasy.”

Misja „Dymiące działo”: Prowadząc wymienione wyżej pojazdy niemieckie zniszcz 6 pojazdów z serii T 34 (T 34, T 34/85, T 34/85M, T 43, A 43).
Nagrody: Odblokowanie misji „Coraz bliżej zima”, 100k kredytów oraz kamuflaż letni na niemieckie pojazdy.

b) Zachodnia Ukraina – „20 sierpnia 1941 roku w pobliżu miasta Uman, młody bohater odniósł swoją pierwszą ranę na polu walki. Obrażenia nie były poważne i Wittmann mógł kontynuować walkę. Następnego dnia otrzymał Odznakę Rannego w Czerni, a jeszcze tego samego dnia podczas ataku przez stepy w pobliżu Nogai, przekroczył wraz z nacierającymi rzekę Dniepr. Za ten wyczyn otrzymał 8 września 1941 roku Krzyż Żelazny I Klasy. 8 października 1941 roku Michael Wittmann został ponownie ranny w głowę i nogę – przeleżał dwa dni w szpitalu polowym. Zima przełomu 1941 i 1942 roku była straszna dla niemieckiej armii, lecz pomimo niesprzyjających warunków i odmawiającego posłuszeństwa sprzętu, LSSAH udało się w połowie października zdobyć dwa, kluczowe miasta: Stalino i Taganrog, a 20 tego miesiąca miasto Rostow nad Donem. Dzień później otrzymał Srebrną Szturmową Odznakę Pancerną za udział w 25 bitwach. Jednocześnie awansował na SS-Oberscharführera.”

Misja „Coraz bliżej zima”: Prowadząc wymienione wyżej pojazdy niemieckie rozegraj nimi łącznie 25 bitew (podczas trwania mini-eventu).
Nagrody: Odblokowanie misji „Legenda żołnierza”, 100k kredytów oraz kamuflaż zimowy na niemieckie pojazdy.

c) Villers-Bocage – „Wcześnie rano 13 czerwca 1944 roku Wittmann, po porozumieniu się z dowódcą LSSAH, Seppem Dietrichem, udał się na samotny rekonesans. Według doniesień wywiadu, Anglicy, którzy skupili w okolicy znaczne siły, gotowi byli do ataku oskrzydlającego zgrupowanie niemieckie – Panzer Lehr Division. Zadanie Wittmanna było proste – miał on wybadać co robią siły angielskie w okolicy miasteczka Villers-Bocage. Teren porośnięty żywopłotami był wspaniałym miejscem do obrony, gdzie pojedynczy żołnierz z bronią ppanc., bądź pojedyncze działo przeciwpancerne mogło wyrządzić ogromne szkody atakującym. Z tego powodu Wittmann wraz z „Bobbym” Wollem za celownikiem osiemdziesiątki ósemki, powoli i pod osłoną drzew osłaniających przed angielskimi samolotami, poruszali się w kierunku szosy N 175. Będąc w bliskiej odległości od celu, około godz. 6:00, dowódca czołgu #205 spotkał sierżanta niemieckiej piechoty, który poinformował go o kolumnie angielskich pojazdów poruszającej się po drodze N 175 w kierunku Caen. W starym stylu, Wittmann wyskoczył z wieżyczki swojego Tygrysa i popędził kilkadziesiąt metrów wraz z sierżantem w kierunku północnym, w stronę drogi. Jego oczom ukazał się niekończący się konwój różnego typu pojazdów alianckich, który po zajęciu bez walki miasteczka Villers-Bocage, śmiało ruszył w stronę oddalonego o ponad 17 km miasta Caen. Jednostką tą okazała się 4 (CLY) Gwardia Londyńska „Sharpshooters”, będąca elementem 22 Brygady Pancernej, 7 Dywizji Pancernej – “Pustynnych Szczurów”. Taka okazja nie mogła się już więcej powtórzyć, tak więc Michael pobiegł do swojego czołgu aby nie przepuścić takiej sytuacji.”

Misja „Legenda żołnierza”: Prowadząc Tigera I zniszcz 21 wrogich pojazdów.
Nagrody: Żeton „Bitwy”, 200k kredytów oraz kamuflaż pustynny na niemieckie pojazdy.

Nagroda końcowa: 
Jeżeli gracz uzbiera wszystkie trzy żetony – dostaje w nagrodę czołg premium 6 tieru Tigera 131 (chociaż WG mogłoby specjalnie przy okazji wprowadzenia takiego eventu wypuścić Tigera 007, jako upamiętnienie Wittmanna i jego załogi, aby dodać takiemu wydarzeniu jeszcze więcej historycznej otoczki i immersji).

Źródła:
1. http://www.historycy.org/index.php?showtopic=4595
2. https://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/12/20/czlowiek-ktory-jednym-czolgiem-w-20-minut-unicestwil-caly-pulk-pancerny/
3. http://www.panzerpunkt.info/artykuly/wittman/wittman.htm
4. http://ww2colorfarbe.blogspot.com/2016/06/panzer-ace-michael-wittmann.html
5. https://ww2gravestone.com/people/wittmann-michael/


AleksanderTv za kolekcję: „1. Czechosłowacka Brygada Pancerna”

Nazwa kolekcji: 1. Czechosłowacka Brygada Pancerna

Hasło przewodnie: Można przegrać bitwę, ale nie wojne.

Opis: Kolekcja składa się z pięciu etapów, każdy etap posiada 4 elementy dotyczące Czechosłowackiej brygady pancernej na zachodzie.

Części kolekcji:

Pojazdy
Herby miast
Bitwy
Żołnierze
Odznaczenia

Pojazdy – Są to pojazdy używane przez 1 Czechosłowacką brygade pancerną.

1. M5A1 Stuart
2. Mark VIII Cromwell
3. M4 Sherman Firefly
4. Mark VIII Challenger

Nagroda: Kamuflaż czechosłowackiej brygady.

Herby miast – herby miast związanych z tą formacją.

1. Falaise
2.Dunkierka
3.Praga
4.PIlzno

Nagroda: Emblemat 1. Czechosłowackiej Dywizji Pancernej

Bitwy – Znane bitwy i operacje z udziałem tej formacji

1. Lądowanie w Normandii 1/2
2. Lądowanie w Normandii 2/2
3. Oblężenie Dunkierki 1/2
4. Oblężenie Dunkierki 2/2

Nagroda: Materiały eksplotacyjne

Żołnierze – znani wojskowi z tej jednostki

1. Alois Liška
2. Karel Klapálek
3. Heliodor Píka
4. Sergěj Ingr

Nagroda: Czechosłowacka załoga na M5A1 Stuart

Odznaczenia -kolekcja składa się z 4 różnych odznaczeń przyznwanych żołnierzom brygady.

Nagroda: Misje

Nagroda za wszystko:
Czechosłowacki czołg premium M5A1 Stuart

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

8 komentarzy

 1. bolekAW pisze:

  Dzięki za wyróżnienie i gratulacje. Gratulacje dla zwycięzców. Niestety miałem czas tylko na konspekt kolekcji, także bardzo oszczędnie wygląda. Pozdrawiam.

 2. Midnight pisze:

  gratulacje dla zwycięzców oraz dla organizatorów 😉

 3. DGN pisze:

  Od dawna fascynuje mnie, że ludzie głęboko gardzący „czynem społecznym” tak chętnie uprawiają „wolontariat”…

 4. LordFenikX pisze:

  Gratulacje zwycięzcom 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.