Port Londyn

Przygotowując się do wprowadzenia brytyjskich niszczycieli, było dla nas jasne, że najbardziej brytyjski port w grze również musi zostać zaktualizowany.

Londyn – stolica Wielkiej Brytanii, serce admiralicji i jej morskie centrum dowodzenia, rozsyłające rozkazy na wszystkie morza i oceany – stał się głównym portem sił brytyjskich. Koniec z płatkami śniegu i zmierzchem. Nowy Londyn otulony jest ciepłem jesiennych promieni słonecznych. Stąd właśnie będziecie wysyłać swoje nowe okręty do bitwy – przenieśmy się nad Tamizę i sprawdźmy najważniejsze punkty w okolicy!

Okręty

W nadchodzącej trylogii aktualizacji (0.7.9-0.7.11), chcemy przeanalizować rolę Royal Navy w pierwszej oraz drugiej wojnie światowej. Możecie już przeczytać pierwsze strony archiwum historycznego w Porcie, gdzie zostaniecie przywitani przez Małe Statki Dunkierki. Każdy z nich brał udział w operacji Dynamo i pomógł w ewakuacji żołnierzy z otoczonego obszaru odwrotu. Możecie dowiedzieć się więcej o tej operacji z osobnego artykułu.

Parostatek Medway Queen

Ten statek pasażerski został zbudowany w 1924 i był wykorzystywany do wycieczek krajoznawczych wzdłuż rzeki Medway. Podczas II wojny światowej wziął udział w operacji Dynamo, podczas której wykonał siedem kursów i wyewakuował 7000 żołnierzy. Za ten wyczyn okręt otrzymał tytuł „Bohatera Dunkierki”. Obecnie jest obiektem muzealnym, który można obejrzeć w Gillingham, w hrabstwie Kent.

Barka pływająca po Tamizie – Xylonite

Barki tego typu były często używane w Londynie na początku XX wieku. Te płaskodenne barki o małej wyporności ze swoimi mieczami świetnie nadawały się do żeglugi po Tamizie, z jej płyciznami i z wieloma przesmykami. Wyścigi barek zostały zapoczątkowane w 1863 roku i odbywają się po dziś dzień.

Trzydzieści barek aktywnie uczestniczyło w ewakuacji Dunkierki, a dwanaście z nich zatonęło podczas operacji.

Parowiec turbinowy Clyde Puffer Starlight

Mały parowiec do przewożenia ładunku wzdłuż wybrzeży Szkocji i Anglii. Jego rozmiar pozwalał na łatwe pokonywanie kanałów na rzekach Clyde i Crinan. Okręt wziął udział w ewakuacji Dunkierki.

Trawler John Cattling

Trawlery klasy Castle były aktywnie wykorzystywane podczas wojny. 197 okrętów zostało zbudowanych w okresie od 1916 do 1919 roku; były one później wykorzystywane w Kanadzie, Indiach oraz Nowej Zelandii.

Samoloty

Czy słyszycie szum śmigieł? To dźwięki myśliwca Fairey Flycatcher i dwupłatowca Fairey IIID latających nad głowami.

Myśliwiec Fairey Flycatcher

Jeden z najpopularniejszych myśliwców brytyjskiego lotnictwa morskiego. Dzięki małym rozmiarom samoloty te służyły na wszystkich brytyjskich okrętach zdolnych je pomieścić, przez ponad 10 lat. Myśliwiec został wyposażony w dwa typy podwozia – pływające oraz ziemnowodne, opatentowane w 1915.

Dwupłatowiec Fairey IIID

Trzecia modyfikacja samolotu Fairey IIIA swój dziewiczy lot odbyła w 1920 roku. Większość samolotów Fairey IIID była wykorzystywana jako pływające hydroplany na lotniskach lub katapultowane z okrętów zdolnych je pomieścić. Pierwsza katapulta na brytyjskich krążownikach została zamontowana na HMS Vindictive, a Fairey IIID był pierwszym brytyjskim samolotem, który wyleciał na pełne morze z tejże katapulty.

Budynki

Tower Bridge

Wraz z londyńskim Tower, Tower Bridge jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Londynu i Wielkiej Brytanii. Ten podnoszony most został oficjalnie otwarty w 1894 roku. Jego długość to 244 metry, a wysokość każdej z wież wynosi 65 metrów. Mimo iż jest to most zwodzony, przechodnie mogą pokonywać go bez problemów nawet po podniesieniu, a to dzięki wykorzystaniu górnej galerii dla pieszych, łączącej centralne części wież. Obecnie galeria służy jako muzeum i punkt widokowy.

London Bridge

Most został zbudowany w specyficznym miejscu, gdzie wiele spośród wzniesionych wcześniej mostów nosiło wspólną nazwę „London Bridge”, lecz wszystkie z nich zostały zniszczone przez katastrofy naturalne lub w wyniku walk. Rymowanka „London Bridge Is Falling Down” wywodzi się właśnie z historii tych mostów. W grze odtworzyliśmy przedostatnią wersję mostu, zbudowaną w 1831 roku. Nie oznacza to jednak, że ten most istnieje obecnie wyłącznie w grze. Możecie go również zobaczyć na własne oczy, lecz nie w Londynie. W 1967 roku most zaczął się zapadać i zdecydowano się na jego sprzedaż. Kupił go amerykański magnat i przeniósł, cegła po cegle, do Lake Havasu City w Arizonie, gdzie stoi po dziś dzień.

Dom Adelaide

Kolejny budynek w naszym porcie, który jest powiązany z London Bridge. Dom Adelaide to budynek biurowy w finansowej dzielnicy Londynu, znajdujący się blisko mostu i nazwany na cześć żony króla Williama IV. Przeprowadziła ona w 1831 roku ceremonię otwarcia wersji London Bridge dostępnej w grze. Co więcej, jest to pierwszy w historii budynek, który został zbudowany na stalowym szkielecie, który wciąż jest wykorzystywany w budowie drapaczy chmur.

Tower of London

Historyczne centrum Londynu, atrakcja będąca symbolem Wielkiej Brytanii i jednym z najstarszych budynków w Anglii. Ta forteca została wzniesiona w 1078 i od tamtego momentu funkcjonowała jako mennica, arsenał, obserwatorium, a także skarbiec dla brytyjskich klejnotów koronacyjnych. Tower zyskało największą sławę jako więzienie dla wysoko postawionych osób. Pierwszego więźnia osadzono tam w 1190 roku. Obecnie Tower jest muzeum z olbrzymią kolekcją uzbrojenia; znajduje się tam również Królewski Skarbiec.

Przystanie Chamberlaina i Haya

Ponieważ przywróciliśmy architekturę Londynu z początku XX wieku, będziecie mogli ujrzeć te historyczne przystanie, które nie dotrwały do naszych czasów.

Przystań Chamberlaina miała na celu przetrzymywanie ładunku aż do zapłacenia cła. Dziś budynek przystani jest zajęty przez prywatny szpital London Bridge.

Przystań Haya była najstarszą i najpopularniejszą przystanią swoich czasów, położoną pomiędzy dwoma głównymi mostami Londynu. W 1940 naloty bombowe uszkodziły jej fasadę, lecz przystań wciąż funkcjonowała. Wraz z pojawieniem się kontenerowców w końcówce lat 60., przystanie przestały być przydatne i straciły swoje miejsce na rzecz głębokich portów morskich. W latach 80. XX wieku przystań została przebudowana na Galerię Haya i jest obecnie chroniona jako dziedzictwo architektoniczne.

Old Billingsgate Market

Jest to obecnie miejsce, gdzie odbywają się różne kulturalne wydarzenia, lecz w XIX wieku był to największy targ rybny na świecie. Jego pierwszy budynek został wzniesiony w 1850 roku, lecz już w 1873 został rozebrany i powiększony według zaleceń projektu sir Horace Jonesa, projektanta Tower Bridge. W 1982 roku targ rybny został przeniesiony do kompleksu Canary Wharf, który stanowi jedno z największych centrów biznesowych współczesnej Europy.

Budynki administracyjne

Nasza podróż dobiega końca nieopodal budynków administracyjnych – Port of London Authority i Urzędu Celnego, które funkcjonują od XIV roku.

Źródło: Portal WoWs

barula

Pływający batyskaf bojowy. Monotematyczny wojownik autostrad uwielbiający historię, a w szczególności mongołów. W wolnych chwilach łażący po lasach romantyk z nożem i składaną piłą. Majtek okrętowy szukający dziury w całym, a w szczególności WoWsie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.