Supertest: nowe Fiordy oraz prototyp nowej mapy

Wieści z supertestu: zmiany na mapie Fiordy oraz prototyp nowej mapy Lillehammer.

Fiordy

Udoskonalenie środkowej i północnej części mapy to zadania, na których się skupiamy. Chcemy ulepszyć rozgrywkę na tym obszarze mapy zachowując jednocześnie znajome pozycje i jej ogólny wygląd. Dodatkowo chcemy rozmieścić pojazdy pomiędzy pozycjami na mapie, by uniknąć przesadnej koncentracji w kwadracie K5.

Górna część mapy zostanie przerobiona w okolicy wodospadu, gdzie z reguły dochodzi do konfliktu między obiema drużynami. Chcemy wprowadzić więcej możliwych scenariusz bitwy dla drużyny zachodniej.

 • W kwadratach A5-A7 dodamy nową ścieżkę prowadzącą do wodospadu. Ciężko będzie ją ostrzelać z dystansu, ale za to dotarcie do celu będzie wymagało więcej czasu. Aby działać skutecznie, drużyna zachodnia będzie musiała wykorzystać obie ścieżki aby zająć obszar wodospadu: atak z A5-A7 lub zwyczajowa droga przez C6-C7.
 • Z racji dodania nowej ścieżki, drużyna zachodnia zyska nową pozycję obronną w kwadratach A5-A6, podobną do tej na F8. Ta pozycja umożliwi powstrzymanie wrogich pojazdów jeśli nie udało się uzyskać kontroli nad topową częścią mapy.

Środkowa część mapy otrzyma więcej obiektów, które nie zaśmiecą pola bitwy ale zaoferują więcej kryjówek. W ten sposób pojazdy w tej okolicy będą mieć szansę na uniknięcie

zniszczenia po tym, jak zostaną wykryte.

 • Środek linii C i D otrzyma dodatkowe pozycje. Zagłębienia w gruncie pozwolą wycofać się spod ostrzału po wykryciu, lub pozwolą na atak przeciwnika w topowej części mapy. Chodzi o to, żeby ten nowy element mapy podzielił przestrzeń bitewną, która dotąd była otwarta i niebezpieczna dla obu drużyn. Ta nowość pozwoli na więcej ostrzału z dystansu, dzięki większej ilości kryjówek.
 • Wzgórze w kwadracie D6 zostanie przerobione, przyda się do pasywnego zwiadu, lub do ostrzału. Uniknięcie wrogiego ognia w przypadku wykrycia również będzie łatwiejsze.

Te ulepszenia są skutkiem złożonej decyzji, której celem jest zwiększenie możliwości graczy w bitwie. Poprzez zapewnienie możliwości zarówno prowadzenia ostrzału z dystansu, jak i możliwości ukrycia się w przypadku ostrzału chcemy skłonić graczy do bardziej aktywnej gry w tej części mapy, bez radykalnej zmiany jej charakteru.

Jeszcze jedna zmiana dla drużyny zachodniej:

 • Kwadrat B2 doda nową pozycję, podobną do niewielkiego półwyspu w J9. Wcześniej, nie wszystkie pozycje obronne tej drużyny oferowały równie szerokie możliwości. Jednakże, nowa pozycja będzie dość mała i w pełni odsłonięta.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Prototyp nowej mapy: Kod Lillehammer

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Oprócz Fiordów, testujemy prototyp nowej mapy. Choć ma już nazwę, to nie jest pewne, że trafi do gry – wszystko zależy od Waszych opinii. To dopiero pierwsza wersja prototypu i to Wy zdecydujecie o jej losie.

Wszystko zależy od Was.

Prototyp może zostać uznany za eksperyment: chcemy sprawdzić jak pojazdy World of Tanks poradzą sobie na przestronnej mapie bez wyraźnie określonych kierunków a scenariusz bitwy zależy od różnic w terenie. Przy okazji: rozmiar mapy to 1000x1000m.

 • Ciężkie spotkanie.   Miejsce spotkania ciężkich koleżków znajduje się na linii K ( po jej obu stronach ). Kwadraty K4-K7 oferują dwa tunele, zapewniające dobrą ochronę przed ogniem artylerii, możliwość kątowania lub atak wprost na przeciwnika, czyli wszystko, czego prawdziwie ciężki dżentelmen może potrzebować. Nadto, ta część mapy jest daleka od izolacji: tunele są podzielone na dwie części, z wolną przestrzenią między nimi. Ta przestrzeń pozwala na wsparcie sojuszników blisko centrum. Jeśli atak na wprost jest dla Was zbyt nudny, to wejście do tuneli oferuje niezłą kryjówkę. To doskonałe miejsce do manewrów.
  Przejęcie kontroli nad tą częścią mapy pozwoli Wam na zdobycie wrogiej bazy, lub wsparcie sojuszników którzy walczą blisko centrum.
 • Mobilne ciężarki i medy.  Mobilne czołgi mogą wziąć udział w bitwie manewrowej w topowej części mapy: linie A oraz B jak również kwadraty w kolumnach 5 i 6 umożliwiają dokładnie coś takiego. Te pozycje są niebezpieczne, ale przejęcie kontroli nad nimi oferuje mnóstwo możliwości by zadać uszkodzenia. Bądźcie odważni, ale i ostrożni!
 • Centrum   Czołgi lekkie mogą wykorzystać tę lokację do spotowania przeciwników. Zwinne pojazdy wsparcia mogą zbliżyć się do pozycji wroga. Można wykorzystać wodę, by zająć klif w centrum, położony na pozycji D5-D6. To miejsce oferuje doskonałą widoczność, ale jest niebezpieczne ponieważ istnieje tylko jeden sposób aby je zająć i nie ma odwrotu. Uwaga! Prędkość w wodzie pozostaje praktycznie taka sama, co oznacza, że ta część mapy jest doskonała dla zwinnych pojazdów.
 • Pozycje TDków.  Typowe niszczyciele mogą zajmować pozycje w J1, G3, E2, D1 ( pozycje są symetryczne dla drużyn). W zależności od tego, które pozycje zostaną zajęte możecie trafić na przeciwników nadjeżdżających z różnych kierunków.
 • Artyleria  Ten rodzaj pojazdów nie będzie miał możliwości strzelać skutecznie pozostając w jednym miejscu. Zamiast tego, musi się przemieszczać, szukając dogodnych i bezpiecznych pozycji tak jak inne rodzaje pojazdów. Weźcie pod uwagę, że mapa jest otwarta i sprytny  zwiadowca przeciwnika może Was wykryć. Zmieniajcie często pozycje, to konieczne by zagrać z pełną skutecznością na tej mapie.
 • Wczesny spot, czyli ryzyko.  Otwarta mapa oznacza sporą szansę na to, by zostać wcześnie spostrzeżonym i zniszczonym. Ujmijmy to następująco: to nie błąd, ale celowa decyzja, jedna z bardziej złożonych i kontrowersyjnych, jakie chcemy przetestować. Wszystkie pojazdy jadące w kierunku północnej części mapy ryzykują ostrzał z flanki. Możliwości zadania uszkodzenia i możliwości uniknięcia uszkodzeń od pierwszych chwil bitwy są nieodłączną częścią rozgrywki na tej mapie, tak samo jak walka z bliska wokół kamieni, czy przejazd po wzgórzach.

Aktualizacja mapy Fiordy trafi na serwer w zależności od wyników testów. Los mapy „Lillehammer” zależy jednak od Was – podzielcie się Waszymi opiniami odnośnie tego prototypu. Zbierzemy Wasze uwagi i zdecydujemy, czy to dobry pomysł, czy też nie.

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

11 komentarzy

 1. trolski pisze:

  Szkoda że nie pomyślą, aby zbalansować linii manerheima, a szczególnie ułatwić dojazd na mordor z zachodu. Nie starcza tam TYPOWA prędkość dla czołgu ciężkiego, czyli 34km/h. Jeśli chcesz zjechać do tamtego dołu z tą prędkością, to masz ********** i musisz kampić bardziej z tyłu, gdzie nie możesz przebić przeciwników przez utratę penetracji przy dystansie.

 2. Adaś pisze:

  Skoro ma nowa mapa nazywać się Lillehammer, to mogliby wstawić gdzieś, nawet w tle jakąś skocznię narciarską

 3. nickname pisze:

  Taaa, Fiordy to najwyższy priorytet. Z tej nowej mapy cieszyłbym się najbardziej, gdyby weszła z równoczesnym wywaleniem Zatoki Rybackiej czy innego Erlenbergu. To co WG zrobiło przy przejściu do HD przechodzi ludzkie pojęcie.

 4. papapawian69 pisze:

  nareszcie coś robią z tą mapą bo w obecnej chwili jest nie grywalna

 5. Losowość na mapach pisze:

  a ja bym był za tym by każda mapa zmieniała się losowo, losowe rozmieszczenie krzaków, losowość ukształtowania terenu, losowa zabudowa i inne…

 6. AROXvonTUNDRA pisze:

  Czy tylko mnie uklad nowej mapy przypomina dawna (i calkiem fajna) mape Ukryta Wioska? Tylko ze tamta miala wiecej oslon dla medow i HT…

 7. Teravius pisze:

  Na Fiordach ta północna ścieżka dużo zmieni. W końcu coś tam się będzie dziać oprócz kampy. A reszta zmian to zobaczymy.

 8. DGN pisze:

  Symetryczne mapy to zło i wynik lenistwa oraz/lub oszczędności pojmowanej w kapitalistyczno-kreatywnej księgowości.
  Złooo!

  A Fiordy, nauczyłem się na obecnych grać z każdej strony, ale w sumie nie będę protestował przed zaproponowanymi zmianami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.