Wszystko, co musisz wiedzieć o kolekcji „Amerykańskie krążowniki”

Wraz z wersją 0.7.5 wprowadzamy do gry szereg nowości, wśród których znajdą się nie tylko nowe i odnowione okręty, ale także związana z nimi kolekcja „Amerykańskie krążowniki”!

Żeby ją stworzyć, zespół deweloperski posłużył się szerokim spektrum zasobów, w tym badaniami historycznymi oraz fotografiami archiwalnymi. Dziś opowiemy Wam o szczególnych cechach tej kolekcji i zwrócimy Wasza uwagę na niektóre z jej elementów.

Kolekcja ta będzie dostępna na stałe.


Kolekcja

Nowa kolekcja składa się z 48 elementów, które pogrupowane są tematycznie w 8 sekcji, które z kolei można zebrać w 4 duże grupy:

 • Sekcje „Krążowniki, lata 1900–1939” i „Krążowniki, lata 40.” zawierają stylizowane fotografie amerykańskich krążowników, pokazujące ewolucję okrętów tego typy w US Navy.
 • Sekcje „Bateria główna” i „Działa przeciwlotnicze” zawierają trójwymiarowe modele uzbrojenia, unaoczniające rozwój systemów artyleryjskich głównych baterii amerykańskich lekkich krążowników, a także przemiany, jakie zaszły w działach przeciwlotniczych US Navy.
 • Odznaczenia, od tych najbardziej honorowych do tych najpospolitszych. Od tych, którymi odznaczano admirałów, do tych, które przyznawano zwykłym marynarzom w US Navy. Można je zobaczyć w sekcjach „Najwyższe odznaczenia” i „Odznaczenia i medale”.
 • Naszywki na rękawy noszone w trakcie II wojny światowej przez reprezentantów różnych stanowisk na okrętach US Navy w znajdują się w sekcjach „Stopnie bojowe” i „Inne stopnie”.

Zawsze znajdziesz klucz z symbolem motywu, aktualnie w postaci udekorowanego orła w pierwszym kontenerze kolekcji.

Elementy kolekcji

Jako przykład weźmy cztery elementy kolekcji, po jednym z każdej grupy. Wszystkie z nich powiązane są z historią lekkiego krążownika Helena. Stylizowany obrazek przedstawia najbarwniejszy epizod w karierze USS VII Helena — bitwę koło Przylądka Esperance. Lawina pocisków z szybkostrzelnych, 152-milimetrowych wież lekkiego krążownika zamieniało japońskie okręty w płonący złom. Dowódcy amerykańskiej eskadry, kontradmirał Scotta otrzymał Kongresowy Medal Honoru, który jest najwyższym i najbardziej cenionym odznaczeniem. Autorami tego sukcesu są w dużej mierze artylerzyści z USS Helena oraz innych amerykańskich krążowników, które wzięły udział w bitwie.

USS Helena w trakcie bitwy koło przylądka Esperance, 1942 r.

Wiadomość o budowie przez Japończyków uzbrojonych w piętnaście dział kal. 155 mm krążowników klasy Mogami zszokowała dowództwo U.S. Navy. Projekt lekkiego krążownika uzbrojonego w 152-milimetrowe działa, rozwijany od roku 1930, został szybko poprawiony i do czterech potrójnych wież artyleryjskich doszła piąta. W 1935 roku, gdy większość tych krążowników była już w trakcie budowy, projekt został ponownie zaktualizowany. Otrzymał on nowy napęd oraz artylerię podwójnego przeznaczenia, złożoną z najnowszych podwójnych wież kal. 127 mm. Rok później rozpoczęła się budowa dwóch okrętów — USS St. Louis i USS Helena. Weszły one do służby w 1939 roku.

Lekki krążownik Helena był jedną z ofiar japońskiego ataku na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku — otrzymał jedno trafienie torpedą. Po ukończeniu napraw latem 1942 roku krążownik dołączył do sił amerykańskich walczących o Wyspy Salomona, biorąc udział w kilku większych bitwach, z których największym sukcesem była nocna bitwa w pobliżu przylądka Esperance w październiku 1942 roku. Dzięki najnowszemu radarowi USS Helena jako pierwszy wykrył zbliżającą się eskadrę japońską. Pozwoliwszy wrogowi na podpłynięcie blisko, krążownik jako pierwszy otworzył wściekły ogień w kierunku wroga. Pociski wystrzelone z tego okrętu posłały na dno niszczyciel Fubuki i podpaliły krążownik Furutaka. Wynikiem tej bitwy był pospieszny odwrót sił japońskich. Krążownik Helena zakończył swoją karierę tragicznie w lipcu 1943 roku, gdy trzy torpedy 610 mm zatopiły go w trakcie bitwy w zatoce Kula.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Potrójna wieża kal. 152 mm

Głównym mankamentem amerykańskich dział kal. 152 mm pierwszego trzydziestolecia XX wieku była stosunkowo niewielka masa pocisku wynosząca 48 kg, podczas, gdy niemal wszystkie systemy artyleryjskie o podobnym kalibrze z innych krajów posiadały pociski o wadze większej niż 50 kg. W 1932 roku, z myślą o nowej generacji lekkich krążowników, opracowano działo Mark 16. Było ono zaprojektowane do użycia z „superciężkim” pociskiem ważącym 59 kg, dzięki czemu znacznie przewyższało ono bezpośrednich konkurentów pod względem mocy niszczącej. Specjalnie dla tych dział opracowano potrójną wieżę z mocno zautomatyzowanym systemem ładowania, co dało fenomenalną szybkostrzelność jak na te czasy, dochodzącą do 10 strzałów na minutę.

Stosunkowo niska prędkość początkowa ciężkiego pocisku i bliskie położenie łusek w wieży miały niekorzystny wpływ na celność ognia na dalekie odległości. Jednak zdolność wieży do wystrzeliwania 30 pocisków na minutę czyniło ją wyjątkowo groźną bronią w bitwach na krótkim i średnim dystansie. Cecha ta była szczególnie przydatna w dynamicznych bitwach morskich pomiędzy Amerykanami i Japończykami w trakcie kampanii na Pacyfiku.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Odznaczenia: Medal Honoru (Marynarka)

Medal Honoru jest najwyższym i najznamienitszym odznaczeniem, jakie można zdobyć w trakcie służby. Armia, lotnictwo i marynarka mają swoje własne wersje tego medalu. Medal Honoru Marynarki ustanowiony został w 1861 roku, na początku amerykańskiej wojny domowej i jest najstarszą wersją tego odznaczenia.

Tylko około 3500 osób zostało odznaczonych dowolnym rodzajem Medalu Honoru w całej jego historii. W marynarce może go otrzymać każdy, od zwykłego marynarza, do admirała. Jednym z tych, którzy Medal Honoru Marynarki otrzymali pośmiertnie, był kontradmirał Norman Scott, który dowodził eskadrą w trakcie bitwy koło przylądka Esperance w październiku 1942 roku, pierwszej zwycięskiej bitwy U.S. Navy w trakcie kampanii pacyficznej.

Miesiąc później admirał zginął na mostku swojego okrętu flagowego, krążownika Atlanta, podczas pierwszej bitwy koło Guadalcanal.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Naszywki stanowisk: Artylerzysta

Stanowisko artylerzysty jest jednym z najstarszych w U.S. Navy. Pojawiło się pod koniec XVIII wieku, niemal równocześnie z narodzinami samej amerykańskiej floty.

Artylerzyści to nie tylko osoby obsługujące broń w trakcie bitwy, ale także członkowie personelu, którzy zajmują się magazynami pocisków oraz prochu, a także wszyscy, którzy utrzymują wszystkie związane z artylerią mechanizmy w dobrym stanie, a także ci, którzy są odpowiedzialni za okrętowy magazyn broni strzeleckiej. Do 1941 roku stopień ten obejmował również personel kontroli ognia artyleryjskiego.

Naszywka artylerzysty wprowadzona została w latach 60. XIX wieku i początkowo przedstawiała dwie skrzyżowane lufy. Wygląd bardziej przypominający późniejsze czasy zyskała w 1894 roku po reformie insygniów mundurowych. Do 1949 roku noszono ją na prawym rękawie, później na lewym rękawie.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Kurs wymiany duplikatów
Brakujące przedmioty z kolekcji „Amerykańskie krążowniki” mogą być uzyskane w zamian za duplikaty, przy kursie wymiany 5 do 1. Możesz wybrać przedmiot, który otrzymasz za duplikaty. Kiedy zbierzesz całą kolekcję, wszystkie duplikaty zostaną automatycznie wymienione na kredyty. Kurs wymiany: 1 duplikat = 15 000 kredytów.

Nagrody

Za zebranie każdej sekcji kolekcji otrzymasz dodatkowy schemat kolorów dla standardowych kamuflaży amerykańskich okrętów, a także drugą flagę na te okręty (podobnie jak w przypadku kolekcji „Yamamoto Isoroku”). Głównymi nagrodami przyznawanymi za zebranie całej kolekcji będzie unikalny kamuflaż „Wolność” dla krążownika Cleveland oraz flaga pamiątkowa.


Charakterystyka kamuflażu:

 • -10% do kosztu obsługi okrętu po bitwie,
 • +50% do PD zdobywanych w bitwie,
 • -3% do wykrywalności okrętu z poziomu morza,
 • +4% do maksymalnego rozrzutu pocisków wystrzelonych w kierunku Twojego okrętu.

Za kompletowanie poszczególnych sekcji otrzymać może dodatkową flagi i schematy kolorów dla różnych typów amerykańskich okrętów:

Sekcja kolekcji Nagroda
Krążowniki, lata 1900–1939 Druga flaga na wszystkich amerykańskich krążownikach
Krążowniki, lata 40. Druga flaga na wszystkich amerykańskich pancernikach
Główna bateria Druga flaga na wszystkich amerykańskich lotniskowcach
Działa przeciwlotnicze Druga flaga na wszystkich amerykańskich niszczycielach
Najwyższe odznaczenia Dodatkowy schemat kolorów dla wszystkich standardowych kamuflaży amerykańskich krążowników
Odznaczenia i medale Dodatkowy schemat kolorów dla wszystkich standardowych kamuflaży amerykańskich pancerników
Stopnie bojowe Dodatkowy schemat kolorów dla wszystkich standardowych kamuflaży amerykańskich lotniskowców
Inne stopnie Dodatkowy schemat kolorów dla wszystkich standardowych kamuflaży amerykańskich niszczycieli

Misje bojowe i kontenery

„Amerykańskie” kontenery z przedmiotami z kolekcji rozdawane będą za ukończenie misji bojowych dostępnych od 1 czerwca. Misje te dostępne będą przez dwie kolejne aktualizacje — do czasu wprowadzenia wersji 0.7.7. Gracze będą mogli otrzymać ponad 26 kontenerów za wypełnienie wszystkich misji bojowych. Jeśli kolekcja zainteresuje Cię dopiero w sierpniu lub nawet nieco później, kontener z kluczem do niej będzie zawsze dostępny jako nagroda za ostatnie zadanie pierwszej misji kampanii „Uderzaj mocno, uderzaj szybko, uderzaj często!”. Dodatkowo, po otwarciu kolekcji niektóre z jej elementów będzie można znaleźć w codziennych kontenerach. W „amerykańskich” kontenerach będzie można znaleźć następujące nagrody:

 • Od 1 do 3 kamuflaży zużywalnych „Stars and Stripes”:
  • +75% do PD dowódcy zdobywanych w bitwie,
  • +125% do PD zdobywanych w bitwie,
  • +100% do Wolnych PD zdobywanych w bitwie,
  • -3% do wykrywalności okrętu z poziomu morza.
  • +4% do maksymalnego rozrzutu pocisków wystrzelonych w kierunku Twojego okrętu.
 • 5 sygnałów ekonomicznych (Zulu, Papa Papa lub Juliet Charlie) lub 3 specjalne (Smok, Wiwerna, Czerwony smok, Uroboros, Hydra),
 • Element kolekcji „Amerykańskie krążowniki”.

Dodatkowo, w sklepie Premium dostępne będą specjalne kontenery, zawierające:

 • 20 specjalnych flag sygnałowych (Smok, Wiwerna, Czerwony smok, Uroboros, Hydra),
 • 2 elementy kolekcji „Amerykańskie krążowniki”
  x 2

Zbieraj kontenery, ponieważ każdy z nich, poza wymienionymi nagrodami, może dać Ci również specjalną misję bojową! Za wypełnienie jej w Twoim porcie pojawi się odnowiony krążownik Cleveland lub okręt Premium.

Misje bojowe dają szansę na zdobycie okrętów VII Sims, VI Monaghan, VII Atlanta, undefined lub Cleveland z naszywką pamiątkową, zbadanymi i kupionymi modułami. Okręty te dostarczone będą z dowódcami z 3 punktami umiejętności i miejscami w porcie. Specjalizacja dowódcy będzie zgodna z okrętem, jaki otrzymasz. Jeśli masz już misję dla tego okrętu, dostaniesz miejsce, dowódcę i równowartość okrętu w kredytach. Misja dla każdego okrętu może zostać przyznana tylko raz, co oznacza, że w sumie jest 5 misji w „amerykańskich” kontenerach.

Życzymy powodzenia!

Źródło: Portal WoWs

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.