Test publiczny wersji 0.7.4 – World of Warships

Prosto z oficjalnego portalu WoWS 😉


Kapitanowie!

Z przyjemnością przedstawiamy biuletyn deweloperski dotyczący aktualizacji 0.7.4, który zestawia wszystkie najnowsze zmiany. Przeczytajcie więcej i weźcie udział w teście publicznym, aby osobiście je wypróbować!

Większość zmian zawartych w nadchodzącej aktualizacji powstała na podstawie Waszych próśb i sugestii. W tym zestawieniu opowiemy Wam o systemie przeciwdziałającym niesportowemu zachowaniu, o ulepszeniach mechanizmu losującego, nowych funkcjach w bitwie i interfejsie w porcie. (Oczywiście pamiętamy o nowym porcie Kronsztad!)

POCZĄTEK RUNDY 1 TESTU PUBLICZNEGO Cz. Kwi. 12 18:30 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Cz. Kwi. 12 18:30
KONIEC RUNDY 1 TESTU PUBLICZNEGO Pon. Kwi. 16 16:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Pon. Kwi. 16 16:00

Uwaga! Ponieważ ta wersja aktualizacji jest wciąż na etapie testów, zmiany przedstawione w artykule mogą ulec zmianie i odzwierciedlają stan prac nad grą w momencie publikacji. Niektóre zmiany i nowe funkcje mogą zostać wycofane w ostatecznej wersji lub wdrożone w inny sposób. Zrzuty ekranów, wartości parametrów i szczegóły dotyczące mechaniki gry mogą nie odzwierciedlać ostatecznej wersji aktualizacji.


Zmiany w Rundzie 1

System przeciwdziałający niesportowemu zachowaniu

World of Warships jest grą, w której gracze łączą siły w jednym celu – aby pokonać przeciwnika na morzu i w powietrzu. Należy jednak pamiętać o jednej, zasadniczej rzeczy – za każdym pseudonimem kryje się człowiek. Każdy ma swoje emocje, które czasem mogą wziąć górę. Na pewno nie pomożecie swojej drużynie, jeśli nie zauważycie manewru sojusznika i wystrzelicie torpedy prosto na kurs kolizyjny, rozzłościcie się i strzelicie do sprzymierzonego okrętu albo klikniecie „Bitwa!” i postanowicie, że trzeba zająć się czymś innym.

W World of Warships nieustannie przyglądamy się graczom i staramy się interweniować, gdy notorycznie łamią zasady gry. Nadchodząca aktualizacja 0.7.4 wprowadza ulepszone narzędzie do wykrywania niedozwolonego zachowania, które lepiej współpracuje z naszym system kar i daje zupełnie nowe możliwości.

Podobnie jak dotychczas, głównym wskaźnikiem statusu gracza będzie kolor jego pseudonimu w grze:

 • Jeśli jest biały, to gracz nie popełnił żadnych wykroczeń w ostatnim czasie.
 • Gracz z różowym pseudonimem otrzymał ostrzeżenie i powinien dostosować swoje zachowanie w grze.

 • Kolor pomarańczowy informuje, że gracz został ukarany za niewłaściwe zachowanie.

Poniżej wymieniamy główne wykroczenia, które mogą skutkować ostrzeżeniem lub karą i w konsekwencji zmianą koloru nazwy gracza:

 • Nieaktywność w bitwie
 • Uszkodzenia zadane sojusznikom/zniszczenie sojusznika
 • Ucieczka z bitwy

Jeśli gracz złamie zasady, nie będzie uczestniczyć w bitwie lub otworzy ogień do sojuszników, to w porcie pojawi się ostrzeżenie, informujące o zmianie statusu gracza oraz o przyczynach tej zmiany. Jeśli gracz nie przestanie naruszać zasad pomimo tego ostrzeżenia, to następnym krokiem jest zablokowanie dostępu do niektórych trybów bitwy (zwłaszcza do tych, w których efektywność gracza ma wpływ na wynik bitwy). Aby przywrócić dostęp do trybów gry z innymi graczami w bitwach losowych, rankingowych i scenariuszach, osoby, które złamały zasady, muszą rozegrać kilka bitew kooperacyjnych przeciwko botom.


Mechanizm losujący

Kontynuujemy prace nad funkcjonalnością mechanizmu losującego dla bitew losowych. Po wprowadzeniu aktualizacji 0.7.4, gdy gracze dołączą do kolejki, mechanizm losujący będzie próbował dobrać drużyny w taki sposób, by posiadały taką samą liczbę okrętów poszczególnych klas i poziomów.

Na przykład, Wasza drużyna będzie posiadać taką samą liczbę niszczycieli o tych samych poziomach, co drużyna przeciwna. Mechanizm losujący będzie działać skutecznie przez większość dnia, gdy do bitew dołącza najwięcej graczy. Dlatego jesteśmy pewni, że średni czas na skomponowanie drużyn się nie wydłuży, a jeśli już do tego dojdzie, to zmiana będzie nieznaczna.

Jeśli przez pierwsze trzy minuty mechanizm losujący nie zdoła znaleźć bitwy dla gracza, przełączy się do trybu działania sprzed wersji 0.7.4. Po tym czasie najważniejsze jest jak najszybsze znalezienie bitwy dla graczy.

Jest to pierwszy z wielu kroków, które podejmiemy w 2018 roku, by stopniowo usprawniać mechanizm losujący. Mamy nadzieję, że spodobają się Wam również inne zmiany zaplanowane na przyszłe aktualizacje.


Usprawnienia systemu wykrywania okrętów

Ikona okrętu na minimapie i jego sylwetka w bitwie będą teraz wyświetlane jednocześnie, co usuwa problem z wyświetlaniem na ekranie okrętów, które pojawiły się na minimapie kilka sekund wcześniej. Możecie wypróbować nową funkcjonalność na teście publicznym wersji 0.7.4, po czym podzielić się Waszymi opiniami!


Zmiany w równoważeniu gry

Wraz z rozwojem gry dodawane są nowe okręty, więc X Shimakaze musi się dostosowywać, by mógł nadal skutecznie odgrywać swoją rolę w bitwie. W aktualizacji 0.7.4 zwiększymy jego efektywność bojową. Teraz jego zasięg wykrywalności wynosi 7,11 km (5,59 ze wszystkimi możliwymi modyfikatorami), co pozwala mu na wykrycie większości przeciwników, jednocześnie pozostając niewidocznym.

W aktualizacji 0.7.4 zmianie również ulegną niemieckie krążowniki VIII Admiral Hipper oraz VIII Prinz Eugen.

VIII Admiral Hipper – dla kadłubów B i C skrócono standardowy czas przestawienia steru z 10,7 do 9,2 sekundy, a czas przeładowania dział baterii głównej zmniejszono z 13 do 11,5 sekundy.

VIII Prinz Eugen – dodano sprzęt eksploatacyjny Grupa naprawcza.

Zmniejszyliśmy rozmiar hangaru lotniskowca X Midway ze 136 do 96 samolotów. W krótkich bitwach Midway dorównywał swojemu głównemu rywalowi, X Hakuryu, ale ze względu na większy zapas samolotów dominował w powietrzu, gdy bitwy się wydłużały. Konfiguracja grup powietrznych pozostaje ta sama:

 • 2 eskadry po 6 myśliwców,
 • 2 eskadry po 6 bombowców torpedowych,
 • 2 eskadry po 6 bombowców nurkujących.

Teraz w hangarze lotniskowca znajduje się 18 myśliwców, 21 bombowców torpedowych i 21 bombowców nurkujących.

IV Orion – zmniejszyliśmy skupienie ognia z dział głównej baterii (parametr sigma wynosi 1,6 zamiast 1,8). Okręt ten często był bardzo groźną bronią w rękach doświadczonych dowódców, dlatego postanowiliśmy dać szansę jego odpowiednikom w drużynie przeciwnej.

Ostatnią zmianą jest zmniejszenie zasięgu wykrywania torped z powietrza o połowę. Pozwoli to niszczycielom torpedowym lepiej odgrywać swoją rolę, zwłaszcza w bitwach z lotniskowcami.


Osiągnięcia przypisywane za uczestnictwo w bitwach klanowych

Sezon 2. bitew klanowych dobiegnie końca w aktualizacji 0.7.4. Wszyscy uczestnicy otrzymają odpowiednie osiągnięcia. Osiągnięcia zdobyte przez klany zostaną dodane do ich Kolumn rostralnych.

Wszystkie osiągnięcia przyznawane za uczestnictwo w bitwach klanowych, oprócz „Huragan”, „Gorący punkt” i „Lodowe wyspy” (odpowiednio nazwane po sezonach bitew klanowych) mogą teraz być zdobyte kilka razy.

Zmieniono również warunki ich zdobycia. Klany nie muszą już zwyciężyć 7 razy w danej lidze (lub wyższej), jak to było w sezonie 1. Teraz wystarczy, że osiągną daną ligę i zagrają jedną bitwę.

W związku z tym wszyscy gracze, którzy dotarli do kilku różnych lig w sezonie 1, zanim wprowadzono wersję 0.7.4, otrzymają odpowiednie osiągnięcia. Na przykład, jeśli dotarliście do ligi Sztorm w sezonie 1 i zagraliście 2 bitwy w tej lidze, to otrzymacie osiągnięcie „Sztorm” niezależnie od wyników tych bitew.

Osiągnięcie

Warunki otrzymania

Szkwał

Osiągnijcie ligę Szkwał lub wyższą w sezonie bitew klanowych.

Wicher

Osiągnijcie ligę Wicher lub wyższą w sezonie bitew klanowych.

Sztorm

Osiągnijcie ligę Sztorm lub wyższą w sezonie bitew klanowych.

Tajfun

Osiągnijcie ligę Tajfun lub wyższą w sezonie bitew klanowych.

Huragan

Osiągnijcie ligę Huragan w sezonie bitew klanowych

Lodowe wyspy

Wygrajcie w sezonie „Lodowe wyspy” bitew klanowych.

Nowy sezon Bitew rankingowych

Bitwy rankingowe widać już na horyzoncie. Nowy sezon wprowadzi coś zupełnie nowego! Będziecie potrzebowali okrętów VIII poziomu na niższych stopniach, a swoje ulubione okręty X poziomu wykorzystacie na stopniach od 10. wzwyż. Jeśli jesteście dość dzielni, aby osiągnąć pierwszy stopień, będziecie mieli szansę przejść do Ligi Wilków Morskich, gdzie do boju ruszą okręty VII poziomu.

Obowiązują w nim standardowe zasady sezonu. Klasyfikacja podzielona będzie na 23 stopnie, a Wasze osiągnięcia z poprzedniego sezonu będą brane pod uwagę. Bitwy odbywają się w formacie 7 na 7. Składy drużyn są takie same pod względem rodzajów okrętów i ich poziomów. Za przegranie bitwy nie stracicie gwiazdy, jeśli zdobyliście najwięcej PD w drużynie. Nieodwołalne stopnie są praktycznie takie same: 23 do 17, 15, 1, oraz 10 zamiast 12. Pozwoli to Wam utrzymać się w pierwszej lidze bez obaw o spadnięcie do niższej ligi po przegraniu bitwy.


Ulepszenia interfejsu

Na potrzeby aktualizacji 0.7.4 kontynuowaliśmy prace nad usprawnieniami interfejsu w bitwie i w porcie.

Rozpocznijmy od zmian, które wprowadziliśmy w interfejsie portu. W odpowiedzi na Wasze liczne prośby specjalne umiejętności unikatowych dowódców są teraz oznaczone specjalną ikoną, która wyróżnia je na tle innych.

Oprócz tego wszystkie wartości ulepszeń, flag sygnałowych itd. będą teraz oznaczone na zielono, jeśli zmiana jest pozytywna, lub na czerwono, jeśli zmiana jest negatywna. Mamy nadzieję, że pomoże to Wam w zrozumieniu licznych modyfikatorów dostępnych w World of Warships.

Wprowadziliśmy również kilka zmian w interfejsie bitwy. Dwa nowe liczniki – jeden dla uszkodzeń potencjalnych i drugi dla uszkodzeń zadanych po wykryciu – pozwolą Wam lepiej ocenić Waszą skuteczność w trakcie bitwy. Obydwa liczniki można włączyć w ustawieniach.

Co więcej, dodaliśmy szczegółowe wstęgi dla bomb, które pomogą Wam ocenić, jak celnie zrzucacie bomby na okręty wroga. Te wstęgi pokażą przebicia, brak przebicia, przebicia na wylot i rykoszety.

Dobre wieści dla entuzjastów bitew powietrznych! W wersji 0.7.4 wprowadzamy dwa nowe osiągnięcia:

 • „Król przestworzy”
 • „Ekspert obrony przeciwlotniczej”

Pierwsza z nich przeznaczone jest dla lotniskowców, a drugi dla pozostałych okrętów. Obydwa osiągnięcia są przyznawane za strącenie określonej liczby samolotów w jednej bitwie: odpowiednio 55 i 40.

Za znakomitą obronę przeciwko lotnictwu wroga gracze otrzymają 10 sygnałów November Echo Setteseven. Istniejącego dotychczas osiągnięcia „Czyste niebo” nie będzie już można zdobyć, a wszystkie odniesienia do niego w kampaniach zostaną zastąpione. Jeśli wykonujecie lub ukończyliście zadania związane z tym osiągnięciem, to po zmianie pozostaną w tej samej postaci.


Port Kronsztad

W duchu zbliżającego się Dnia Zwycięstwa w grze pojawi się nowy port Kronsztad. Wejdźcie do niego, by podziwiać niepokojący widok fortu Piotra Wielkiego, fortu Aleksander oraz fortu Konstantyna widniejącego w oddali. Po drugiej stronie możecie obejrzeć fort Kronszlot, oraz w oddali dwie kolejne fortyfikacje: fort cesarza Pawła I oraz fort Hrabii Milutina. Spróbujcie dostrzec zarysy miasta oraz Sobór św. Mikołaja i Objawienia Pańskiego!

Ten nowy port rozświetli ogień regularnie odpalanych fajerwerków, a po niebie przeleci szwadron oddający hołd miastu.

Po kliknięciu w zdjęcie wyskakuje okienko z fotkami w dużym rozmiarze.

Aktywne boty w pokoju treningowym

Wielu graczy prosiło nas, abyśmy umożliwili użycie aktywnych botów w pokoju treningowym. Prosimy pamiętać, że ta nowa funkcja została dodana eksperymentalnie i na razie jest tylko przedmiotem testów. Jeśli spodoba się Wam ta na nowa funkcja, to prawdopodobnie dodamy aktywne boty na serwerze głównym.

Mapy i lokacje

Nieustannie usprawniamy mapy, w czym bardzo pomagają nam Wasze opinie. Dzięki Wam udało nam się usprawnić ogólny balans i rozgrywkę na mapie „Łzy pustyni”. Wybrzeże w północno-wschodniej części mapy było obiektem dyskusji, co doprowadziło do zmiany jego położenia.

 • Wybrzeże wysp w północno-wschodnim rogu mapy „Łzy pustyni” zostało przesunięte poza granice mapy. Teraz gracze będą mieli równe możliwości ruchu, niezależnie od tego, gdzie jest umieszczona ich drużyna.
 • Mapa „Zorza polarna” z powrotem otrzymuje swoje tytułowe zjawisko świetlne.
 • Mapa „Północ” otrzymuje szerszą cieśninę pomiędzy dwoma dużymi wyspami, by ułatwić nawigację w tym rejonie.

Ź: WoWS EU

Bin4r

Gracz World of Tanks od 2014 roku. Gram, bo jestem pasjonatem i wiem, że większość graczy w WoT to pasjonaci. Niech nasza gra będzie bardziej taktyczna i przemyślana. Trudniejsza, ale mniej irytująca – a przez to bardziej satysfakcjonująca. Postawmy na miodność!

2 komentarze

 1. Zeq pisze:

  Princus bedzie mogl sie podladowac HPkami, choc w sumie wolalbym buff Hippera ;p
  Ciekawi mnie kiedy poprawia celnosc F Der Grobe, ten pancernik jest tak doskonaly w celowaniu… pelna salva potrafi spasc wokół wrogiego pancernika, nie trafiajac go zadnym pociskiem. Dziwi mnie ze na Tirpitzu/Bismarcku moge wiecej ugrac.

 2. robertunio pisze:

  To sie wlasciciele Midwaya chyba wkurza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.