World of Tanks – Obligacje

Wielu graczy po wprowadzeniu patcha 9.19 ma pewne obawy związane z nową walutą. Ich zdaniem nowe dyrektywy i wyposażenie jeszcze bardziej powiększy różnice między graczami słabymi, a dobrymi. Osobiście jestem po drugiej stronie barykady i uważam, że ilość tego typu modułów nie będzie przytłaczająca, a co za tym idzie ich wpływ na grę będzie znacznie mniejszy niż się uważa. W związku z tym dziś przedstawię Wam obliczenia wykonane przez gracza KaPToHHbIu_EH0T, a w następnych dniach napiszę coś o samym trybie.

Jak wszyscy wiemy od ujawnienia patch notesów wersji 9.19 powstało wiele tematów na forum, które krytykowały sposób nagradzania graczy w trybie bitew rankingowych – chodziło o Obligacje, a konkretnie o rzeczy, które dzięki nim można kupić, w tym między innymi ulepszone wyposażenie czy dyrektywy.

Postanowiłem się za to wziąć i udowodnić Wam dlaczego moim zdaniem Obligacje nie będą miały takiego wpływu na rozgrywkę:

 1. Zanim zaczniemy zobaczmy ile Obligacji jesteśmy w stanie zarobić w ciągu miesiąca (jeden sezon). Uznajmy, że jesteśmy fioletem, który wkłada w grę setki godzin każdego tygodnia. Opierając się na podanych stawkach nagród możemy stwierdzić, że zarobimy 500 Obligacji każdego tygodnia i dodatkowe 5,750 Obligacji jeśli przynolifimy i skończymy jako jedni z najlepszych graczy. To daje nam 7,750 Obligacji miesięcznie dla 0.001% graczy.
 2. Ulepszony ekwipunek nie jest tani, pozwólcie mi wyjaśnić: Większość nowego ekwipunku kosztuje 5,000 Obligacji, co oznacza, że żeby w pełni uzbroić pojazd w 3 nowe elementy wyposażenia potrzeba aż trzech miesięcy.
 3. Dyrektywy, które wspomagają działanie ekwipunku są ZNACZNIE bardziej dostępne dla graczy, ponieważ 500 Bitew z Dyrektywami = 1 Ulepszone wyposażenie. Ale oczywiście skupmy się na głównym problemie – Ulepszone Wyposażenie z dodatkiem Dyrektywy.
 4. Różnica pomiędzy graczem bez ulepszonego ekwipunku (F2P), a takim z trzema jego częściami i dyrektywami (P2W) wynosi 2,5% szybszego ładowania. (F2P i P2W to tylko oznaczenia objaśniające w poniższej tabeli, raczej o charakterze ironicznym – przyp. Sziszu)

Statystyki w poniższej tabeli są podane uwzględniając jedzonko, BiA, z dodatkiem Rammera, Stabilizacji i Wentylacji.

Stat Obj 907 F2P (normalne wyposażenie) Obj 907 P2W (ulepszone + dyrektywa)
Przeładowanie 5.14s 4.77s
DPM 3734 3947
Zasięg widzenia 450m 455m
Czas celowania 1.76s 1.73s
Celność 0.32 0.315?

Konkluzja: Faktem jest, że gracze rankingowi będą mieli przewagę nad graczami, którzy w ten tryb grać nie będą, ale nie będzie łatwo uzbierać na całe wyposażenie nawet dla jednego pojazdu. Ponadto przewaga, którą uzyskujecie za pomocą ulepszonego wyposażenia i dyrektyw jest minimalna. Mało tego – osób, które będą mogły sobie pozwolić na takie wyposażenie także będzie bardzo mało, ze względu na jego wysokie koszta, co z kolei spowoduje, że nie będziecie mieli z nim do czynienia w każdej bitwie. Szczerze wątpię, by gracze używali tego typu modułów w bitwach niskich tierów, ze względu na to, że zarobienie Obligacji zajmuje mnóstwo czasu.

W skrócie: Ceny nowego ekwipunku są bardzo wysokie, dlatego będziecie mogli sobie na nie pozwolić tylko wtedy kiedy włożycie mnóstwo czasu w Tryb Bitew Rankingowych.

Obliczenia przedstawione tu przez Berkeli’ego rzeczywiście są świetnym dowodem na to, że nowa waluta – Obligacje – nie będzie miała takiego wpływu na grę jak niektórzy uważają. Już jutro, 5 Czerwca, startuje nowy tryb, który zamierzam ograć i przedstawić Wam moje własne wnioski na jego temat. A Wy jakie macie zdanie na temat Obligacji?


31 komentarzy

 1. Mutu napisał(a):

  Całujta mnie w d.pę z waszymi wyliczeniami. Żeby uzbierać kredki na X trza na VI-VII jeździć? A jak ktoś chce jeździć na VI, musi na X, bo bez obligacji wykończą go jakieś za.rane dyrektywy? Cyrk normalnie.

 2. luc napisał(a):

  I ch… z wszystkim powyższym. Praktyka ustawiania drużyn, która powoduje naprzemienne wyniki 3:15 lub 15:3. powoduje. że odechciewa się maksować załogę i dopalać czołgi.
  No bo jaki jest sens tłuczenia 5 perków, kiedy wynik jest z góry przesądzony – wygrana, choćbyś stał na respie całą bitwę, lub przegrana, pomimo zaangażowania w grę. Z bardzo nielicznymi wyjątkami. Pluton unicumów jest w stanie wyciągnąć bitwę, pomimo wrzucenia go do drużyny, ustawionej przez WG jako przegrana z założenia, natomiast przeciętny ‚zielony’ gracz jest w takiej sytuacji d..e. A wszystkie dyskusje na temat 2 procent w tą, lub w tamtą, są w przypadku randomów czysto akademickimi rozważaniami.

  • thorn napisał(a):

   No i co z tego, że są takie bitwy. Tak jest i będzie zawsze w mm z rozkładem losowym. Oprócz takich bitew gdzie jedna drużyna jest znacznie lepsza od drugiej jest też mnóstwo bitew a nawet większość w których drużyny są na podobnym poziomie i detale decydują o zwycięstwie.

 3. MaciejWróżbita napisał(a):

  Wniosek z w/w tekstu. Macie jeszcze w miarę normalne randomki przez 3 miesiące, a potem ******** w walce 1vs1. Jak się nie podoba to spierdalaj na niższe tiery.

 4. szpadyzor46 napisał(a):

  kupujta ludzie kunta premium i dużo golda i wincej czołguf premium bo to ********* gra która was ruch…w…d

 5. ToJużJestNudne napisał(a):

  Płaczki załóżcie racje i już nie macie problemu, a zapewne większość z was nie gra na nich a dają 10% do wszystkie i w takiej sytuacji możemu mówić już o przewadze. A jeśli wam tak się wydaje, że jest to tak kolosalna przewaga to zapłacicie, a ja dla was zrobie, w tedy będziecie mieli swoje P2W

 6. piter70sca napisał(a):

  Tak nowe tryby,obligacje,dyrektywy,mapy w HD. A Matchmaking jak jest dalej spieprzony to nie ruszą palcem,zagrywka WG dajmy losowania 10 razy na dole stawki a 1 na top,już wolałem losowania z przed bo była większa szansa losowania na top niż to co teraz się dzieje.Ja czekam aż ta gra umrze i to będzie chwalebny dzień.Pozdrowienia dla hejterów.

 7. qiyi napisał(a):

  To mozna bedzie kupic do jednego czolgu 3 „ulepszone” wyposażenia? Myślałem, że można max jedno do jednego czolgu.

  Poza tym „Uznajmy, że jesteśmy fioletem, który wkłada w grę setki godzin każdego tygodnia.” – to nie jest możliwe, tydzień ma 168 godzin 😉

 8. marcysiek napisał(a):

  tak tak.. obliczenia obliczeniami a zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce, chociaż nawet po tych fachowych „obliczeniach” i tak mi się to nie podoba… na medach które strzelają co 5 sekund, 0.5 sekundy szybsze przeładowania zrobi ogromną różnice. nie mówiąc już o takich jak maus, type 5 czy arty..

 9. Xee napisał(a):

  Autor chyba niezbyt wiele grał z skomplikowane gry. 1% to faktycznie mało, ale w tym rzecz. Tu 1%, tu 1,5% i zobacz co się dzieje.
  Aby mieć lepszy pogląd – porównaj „goły czołg” i odpicowany do granic. Ten drugi ma 32% lepszy DPM. 32%! Pewnie, róźnica przy samym nowym sprzęcie nie będzie taka gigantyczna, ale dobrzy gracze to tacy, którzy potrafią z pół procenta wyczarować
  wygraną.
  I notabene – 0,4s szybszego przeładowania na czołgu, który i tak nap… jak zły to nie jest mała różnica. Magazynkowce strzelają niewiele szybciej, bo muszą przycelować. Ruskie medy nie muszą.

  • Sziszu napisał(a):

   Owszem, ale by tak odpicować podany wyżej za przykład Obj 907 trzeba poświęcić 3 miesiące grania i to na dodatek świetnego grania, by za każdym razem uplasować się w 1 Lidze.
   To już spore koszta, ponadto sprzęt ten nie będzie używany na niższych tierach, stąd nowi gracze nie będą mieli z nim do czynienia (po prostu nie będzie to opłacalne, tak jak przy dyrektywach).

   Tak jak jest w konkluzji – te % dają przewagę, ale nie będzie ona często spotykana na polach bitew losowych, a jak już to tylko na kilku pojazdach w garażu danego gracza.

 10. Thorrand napisał(a):

  Poziom ONETU to mało powiedziane.

  1) Więcej obligacji zdobywa się ze skrzynek, które dostajemy za etap i sezon. Te 7750 to absolutne minimum. W skrzynce poziomu III możemy zdobyć aż 1 500. Na wyższych poziomach bonów jest więcej i częściej możemy je wylosować.
  2) Masakryczne błędy w obliczeniach dla przykładu z Ob907 – to nie jest skomplikowane, poziom gimnazjum.
  Z lepszymi modułami i dyrektywą DPM dla pojazdów poziomu X rośnie od 200 do nawet 350.
  3) Tak. Spowoduje to przewagę lepszych graczy nad zwykłymi noobami.

  Wasz artykuł nie poruszył innych ważnych kwestii typu: Bitwy ESL, Turnieje, CW.
  I następnym razem jak nie znacie znaczenia słów (P2W, F2P) to ich nie używajcie.

 11. Patryk napisał(a):

  P2W oznacza Play to win? Dyrektywy to nie jest Pay to win. Gdyby te wyposażenie można bylo kupic TYLKO w sklepie premium to wtedy można mówić o takim stwierdzeniu. Zacznijmy poprawnie używać stwierdzenia P2W. P2W może byc czołg premium, ale nie ekwipunek, na ktory musimy poświęcić nasz czas.

 12. pr0 napisał(a):

  Spokojnie, po jakimś czasie bedzie to można kupić za prawdziwe pieniądze bo do tego dąży WG.

 13. z0nk napisał(a):

  Spokojnie, spokojnie – jest to wersja beta, wszystko się może zmienić. Po pierwsze, skąd wiecie, że ulepszone wyposażenie zawsze będzie kosztować 5k? Może po płaczach ludzi będących za dyrektywami zostanie obniżony ich koszt bądź ilość dyrektyw możliwych do zdobycia? WG mieszało i miesza dalej, tryb beta daje multum możliwości do zmian w przypadku skrajnych opinii. Na efekty obligacjii będzie trzeba poczekać, dalej jestem za tym aby ulepszony sprzęt pozostał tylko w bitwach rankingowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.