7 zwrotów konfundujących nowych graczy WoT

World of Tanks, jak większość gier MMO, posiada swój slang i zwroty, które używa się stricte w społeczności grającej w dany tytuł. Wielu nowych graczy jest często lekko zakłopotanych, gdy ktoś nazywa ich „pomidorem” czy każe strzelać z „derpa”. Zakłopotanie to wynika głównie z powodu nierozumienia tego, co starzy wyjadacze do nich mówią. Dlatego ekipa z TankWarRoom postanowiła stworzyć wykaz słów i powiedzonek, które powinien znać każdy gracz.

 • Derp albo Derp Gun

„Derpem”, albo w bardziej rodzimym języku „trollem”, nazywamy działo, które zadaje potężną liczbę obrażeń, ale posiada niską szybkostrzelność oraz bardzo małą wartość penetracji. Przykładem takiej armaty jest działo 152mm, które możecie spotkać na czołgu VI tieru KV-2. Derpami nazywane są także wszelkie haubice, które potrafią zdjąć po prostu czołg na strzał oraz działa montowane na pojazdach nie będących SPG i strzelające głównie z pocisków HE (w polskiej wersji OB). Sama słowo „derp” jest synonimem kogoś głupiego, ułomnego. W dosłownym tłumaczeniu „derp” oznacza też po prostu zez.

hd

 • Pomidor

„Pomidorami” są nazywani gracze, którzy nie mają jeszcze wystarczających umiejętności do grania w WoT i popełniają bardzo infantylne błędy. Określenie to wiąże się bezpośrednio z modyfikacją XVM, która określa umiejętności graczy przez kolory. Gracze, którzy nie potrafią jeszcze dobrze grać w grę, w skali XVM mają kolor czerwony – pomidorowy.

 • Unicum/Super Unicum

„Unicum/Super Unicum” są przeciwieństwami określenia „pomidor”. W skrócie są to gracze, którzy grę znają jak własną kieszeń, a swoimi umiejętnościami zawstydzili by samych twórców WoT. W skali XVM tacy gracze mają kolory fioletowe. Samo wyrażenie „unicum” pochodzi od angielskiego słowa „unique”, czyli unikalny, unikatowy.

 • Face-Hug

Rzadko używane stwierdzenie w polskim społeczeństwie, gdzie jego odpowiednikiem jest wyrażenie „sklejać się”. Jest to rodzaj manewru w grze, który polega na zetknięciu się swoją maszyną z czołgiem wroga. Zazwyczaj robi się to przez sparowanie przodów pojazdów, co może Wam już tłumaczyć angielskie „Face-Hug”. Manewr ten jest bardzo praktyczny, gdy gramy pojazdem z twardą wieżą. Dzięki temu wróg nie ma możliwości strzału w niższe, bardziej newralgiczne części naszego czołgu i musi strzelać w najmocniejszy pancerz.

 • Peek-a-Boom

Kolejny rodzaj manewru, którego nazwa jest w polskiej tłumaczona jest jako „a kuku”. Jest to specyficzny ruch pojazdu, który schowany za osłoną, szybko wychyla się zza niej, oddaje strzał i chowa z powrotem. Jest to bardzo ryzykowny manewr, gdyż zazwyczaj wykonywany jest przy pokazaniu boku pojazdu. Doświadczony gracz jednak wie, kiedy może się tak wychylić, by nie oberwać pestki od przeciwnika. Sama nazwa „Peek-a-Boom” wzięła się od dwóch słów: peeking (wychylać się, zerkać) oraz booming (strzelać, atakować).

wot-light-m41-walker-bulldog

 • Lemming Train

Stwierdzeniem tym można określić ruch drużyny, gdzie 90% (albo nawet 100%) naszego składu jedzie w jedno miejsce, odpuszczając kompletnie inne, ważne miejscówki. Zazwyczaj jest to wędrówka w jakiś zakątek mapy, który służy do ostrzału z daleka. Taka taktyka zazwyczaj kończy się szybką przegraną drużyny. Nazwa „Lemming Train” wiąże się z dwoma rzeczami. Słowa „train” chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć – drużyna poruszająca się całym składem w jedno miejsce wygląda jak taki pociąg z wieloma wagonami. Słowo „lemming” natomiast może nie być tak jasne, zwłaszcza dla młodszych graczy. Otóż wyraz ten nawiązuje do słynnej serii gier, której pierwsza część została wydana w roku 1991. Polegała ona na pokierowaniu grupką ślepo idących istot (tytułowych Lemingów) od punktu startu do punktu mety. Lemingi miały to do siebie, że same nie wykonywały absolutnie żadnej czynności, do czasu, aż nakazał im to gracz. Więc teraz możecie się domyślać, czemu takich graczy w WoT nazywa się Lemingami.

lemming_train

 • Wolfpack

W polskim społeczeństwie używa się określenia „wilcza sfora” lub „wataha”. Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj taktyki, stosowany głównie przez czołgi średnie lub bardzo mobilne czołgi ciężkie. Manewr ten polega na zebraniu się szybkich czołgów w grupę i szybkim ataku na przeciwnika. Ataki te są bardzo szybkie i często zaskakują przeciwnika. Zazwyczaj po takiej szarży z wroga zostaje niewiele, gdyż wraże czołgi nie mogą skupić się na jednym celu. Nazwa nawiązuje do wilczej sfory, która podczas polowania wykonuje podobny manewr. Atak takiej watahy zaskakuje ofiarę, zaś same kąsania i ugryzienia są bardzo celne, liczne i szybko pozbawiają zaatakowane stworzonko życia.

Ź: TWR


MiqT

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.

28 komentarzy

 1. OS3_MO napisał(a):

  A mnie w sumie to konfundowały zupełnie inne zwroty, słowa i skróty. Te podane tutaj rzadko widziałem, poza oczywiście jeb..ny pomidor :).
  W kwestii unicośtam – raczej trafia się na słowo :”fiolety” – swoją drogą też jeb..ne 🙂

 2. OS3_MO napisał(a):

  Lemingi – to akurat nie pochodzi z gier a z sił przyrody, co potem zostało wykorzystane w grze. Otóż lemingi droga młodzieży to stadne ssaki, które podążają za przywódcą stada, niezależnie od tego gdzie on idzie. Czyli mogą np. wszystkie (tzn. całe stado) wpaść w przepaść lub utonąć w rwącej rzece. Po naszemu synonim (to słowo chyba zna każdy ?:)) człowieka (w tym wypadku gracza) który bezmyślnie podąża za większością – to duży skrót myślowy, ale chyba jasny. Kluczowe słowo to bezmyślnie.

 3. Dawbra napisał(a):

  KD to inaczej Kill/Dead ratio stosunek zabić do śmierci
  CD to cooldown – przeładowywanie w tym wypadku pocisku, ale orygianlnie termin odnosi się do możliwości ponownego użycia czaru.
  Tak to jest jak dziecko gada.

 4. Didi napisał(a):

  Ciekawe ilu nowych graczy konfunduje słowo „konfunduje” w tytule 😀

 5. Lex napisał(a):

  MiqT, Ty zły człeku…. Wolfpack – Wilcze Stado, nie Watacha…. Termin z czasów II Wojny Światowej, określający taktykę niemieckich u-bootów, opracowaną przez adm. Karla Doenitza 😉

 6. iBlackLagoon napisał(a):

  Większość jednorożców to sztuczni nabijacze cyferek.
  Unicum – „gracze, którzy grę znają jak własną kieszeń” no w tym wypadku to nie do końca, znają mapy ale nie znają czołgów (plusy, minusy wszystkich czołgów w grze).
  Większość jednorożców od tego ma mody pokazujące pancerz, czas przeładowania, zasięg widzenia itp.

  • Bulus123 napisał(a):

   Serio? Gram na czystym kliencie bez żadnych modów, na komputerze z przed 5/6 lat mając max 50fps, a i tak mam 2,5k wn8 z ostatnich 1000 bitew i 3,2k z ostatniego tygodnia (100 bitew)

 7. psialacha napisał(a):

  A co oznacza arta kade/KD? Każdy mądrze powtarza po multischabie ale nie wie co to jest…

 8. Leel napisał(a):

  Akurat irytujące jest to kiedy się gra a wszyscy walą z golda rozumiem czasem ale ludzie premkami wała tylko z golda czasem gdzie tu sens

 9. FI5VE_FINGER_DEATH_PUNCH napisał(a):

  BugUser urodził byś się w latach 70-80 to byś wiedział skąd wzięło się powiedzenie Lemingi ! Polecam wujka google, artykuły z serii Amiga-gry.

  • BugUser napisał(a):

   wiem co to za gra, z tym że tam jedna osoba sterowała wszystkimi lemmingami a tutaj każdy lemming ma własną wole, dlatego bardziej pasuje mi to do zbiorowych skoków Lemingów ze skarpy(oczywiscie micie o tym) niż do gry. Ale co ja wiem, zapewne pierwszy raz zasłyszeliście o takim zwierzątku jak Leming, nie wymagam zbyt dużo

 10. hyhy napisał(a):

  a ktoś mi może powie, dlaczego mówi się „arta kd”? skąd to się wzięło?

 11. BugUser napisał(a):

  Mi się wydaje że Lemming Train pochodzi raczej od Dokumentu wydanego przez Disney’a w którym zmanipulowano materiał tak jakoby to Lemingi(takie gryzonie) skakały z klifu z racji zbyt dużej liczby osobników… Polecam poczytać „Mit o samobójstwach Lemingów”
  Dlatego też to bardziej mi pasuje do lemming train gdzie drużyna jedzie w jedno miejsce i szybko ginie

 12. O-k napisał(a):

  Face-Hug to po polsku „miśkowanie” – „miśkuj go” – jak jedziesz T32 i chcesz uniemożliwić strzał w kadłub.

 13. PremiumTankGoldAmmoNOOB napisał(a):

  Gold ammo tylko za golda= pay2win= spadek liczby grających osób=Gajin$$$ więc za chuchu…nie wprowadzą z powrotem gold ammo za golda, bo konkurencja ich zje.

 14. Maciuś napisał(a):

  gold amo powinno byc tylko za golda/ skonczylo by sie pedalstwo

 15. mezo napisał(a):

  peek-a-boom to gra słow pee-a-boo to angielskie a kuku

 16. MarekTor napisał(a):

  A gdzie „gold noob” ?.Tak popularne,wśród tych co im żal d… ściska 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.